ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Tadından yenmezSayı: 1201 - 04.04.2011


Atiye bu sene Eurovision'a gidememiş olabilir ama yeni albümü 'Budur'la, zaten kayda değer bir müzik kariyerine daha da sağlam bir halka ekledi

MÜZ
İK
Atiye: Budur
Pasaj Müzik


2007’de ilk albümünü yayımladı
ğında çocuk şarkıcı kıvamındaydı. İki yıl sonra Atiye, kendi adını taşıyan ikinci albümünde usta müzisyenlerin de desteğiyle hak ettiği patlamayı yaptı. Albüm, kuşkusuz o yılın en iyilerinden biriydi. Atiye; Türkiye’deki herhangi bir ekolün takipçisi değildi. Çocuk yaştan itibaren kulağını Batı müziği armonisi doldurmuştu. Ancak Türk müziğine, gırtlak nağmelerine de çok uzak hissetmiyordu kendini. Almanya’dayken de belli ki R&B’nin iyi örneklerini dinliyordu. Öte yandan; Türkiye’den dinlediği isimler de doğru isimlerdi. Yani müzikal anlamda sağlıklı beslendi. İşte tüm bu sebeplerle ortaya çıkan sound ve şarkılar İsmail YK’nın yaptığı “Frankenştayn pop” gibi bir şey de; Türk dinleyicisine uzak “çeviri pop” gibi bir şey de olmadı. Atiye kendi sound’unu çabucak buldu.

Daha bütünlüklü, daha olgun
Tüm bunlara Atiye’nin özel sesi, gençli
ği, güzelliği, şarkı yazarlığı ve dansçılığı da eklenince; kendileri tadından yenmez oldu. Sanatçının yeni albümü ‘Budur’, bir önceki albümdeki kadar hit barındırmıyor. ‘Muamma’, ‘Salla’, ‘Kal’, ‘Deli Ya’ ve ‘Dondurma’ gibi beş benzemez hiti aynı potada eritmeyi beceren Atiye’nin son albümünde öne çıkan ‘Budur’, ‘Güzelim’, ‘Asla’ gibi şarkıların toplamda aynı etkiyi yaratma olasılığı düşük. Ancak sound olarak bu albüm daha bütünlüklü, Atiye daha olgun. Bütünlüklü diyorum ama; Acara Özerk Cumhuriyeti’nin tanıtımı için kaydedilen ‘Batum Türküsü’ de var, yarı Arapça oyun havası ‘Hali Hali Hal’ de var. Klip çekilme olasılığı düşük ama samimi balad’lar, orta tempo şarkılar ve Suat Ateşdağlı’nın ‘Budur’ remix’i de cabası. Bu sene Eurovision’a gidemedi Atiye. Ama eninde sonunda gidecek tahmin ediyorum. Hem Atiye biraz pişer bu arada; hem de TRT, Hadise ile yaşadığı deneyimi unutup yeniden kadın sanatçı gönderecek kıvama gelir.

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.