ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1864
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 06.03.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bir “Loreena McKennitt” yazısıSayı: 1196 - 28.03.2011


Loreena McKennitt'in An Ancient Muse (Eski Bir İlham Kaynağı) adlı albümü 2006 yılında, dünya ile aynı anda Türkiye'de de yayınlandı. Albümde ağırlıklı olarak Osmanlı coğrafyasından sesler duyulurken, Kâtibim şarkısının müziğini yeniden düzenleyen sanatçı, 'Kervansaray' ve 'İstanbul'un Kapıları' şarkılarıyla Türk müzikseverlerin gönlüne sahip oldu.

Loreena McKennitt'i dinleyenler, tarihin derinliklerinde bir yolculu
ğa çıktıklarını zannederler. Keltler'in tarihiyle başlayan bu yolculuk, her albümde başka diyarlara götürür dinleyenleri.

Kanadalı
şarkıcının, 1985 yılının Temmuz ayında Güney Ontario'da, ayçiçeği tarlalarının ortasındaki bir çiftliğin ahırında kaydı yapılan ilk albümü Elemental'le başlayan ve kendisinin “müzikal seyahatname” diye tanımladığı projesinin son durağı olan An Ancient Muse (Eski Bir İlham Kaynağı) albümü, Loreena’yı dinleyenler için ilham kaynağı oldu.

McKennitt, toplam dokuz kaydın bulundu
ğu albümünde genel olarak Doğu felsefesine, özellikle de Osmanlı müziğine yer vermişti. Sanatçının gizemli müziğine, ud ve kanun ezgileri ağırlığını koyarke, seyahat edilen yer Osmanlı coğrafyası olunca bu coğrafyada yaşayan kültürlerin kardeşliği ve hoşgörü ortamı Loreena’nın müziğinin o mistik yolculuğuna ev sahipliği yapmıştı.

Bu defa, seyahatleri, onu, Osmanlı co
ğrafyasına, Moğolistan düzlüklerinden Kral Midas'ın ülkesine, oradan da Bizans İmparatorluğu' na, Keltler'in, Doğu'nun en ücra köşelerine yaptıkları yolculuklarını araştırmaya götürmüştü.

Loreena McKennitt yol boyunca, tarihin kültürel kayna
şşğından ve hepimizin birlikte paylaşğı, mücadele ve ümit dolu destanlarımızdan ilham almıştı.  Bir modern zaman gezgini olan Loreena McKennitt, Eski Bir İlham Kaynağı'nda bizi 1453'e Fatih Sultan Mehmet dönemine götürür, The Gates of İstanbul'u (İstanbul'un Kapıları) dinlerken, sanatın ve dinî toleransın geliştiği şehre, ümitlerini ve ilhamlarını da beraberinde getiren insanları yerleşmeye davet eden bir hoşgörünün ritmiyle karşılaşıyor ve bu sevgi müziği bizi 'eve çağırıyor'.

McKennitt, Caravanserai' de (Kervansaray) dinleyicisini bir yolculu
ğa çıkarıyor. Bir devenin veya bir atın üstünde bir hoşgörü coğrafyasını dolaşıyoruz. Onlarca dilin konuşulduğu bir ticaret yolu olmanın ötesinde kültürlerin harman olduğu İpek Yolu'nun duraklarına uğruyoruz onunla birlikte. 'Üsküdar'a giderken (Katibim)'in esas alındığı 'Sacred Shabbat', bizi Sadabat yokuşunda filizlenen yeni aşkların ilhamıyla buluşturuyor.

McKennitt, yeni albümü, An Ancient Muse (Eski Bir
İlham Kaynağı) için; "Bu yapım, dinlediğinizde, sanki elinize, InterRail pasosu verilmiş gibi." demektedir: "Bu, 'Bu seyahatte, nereye gideceğimi bilmiyorum' demek gibi bir şey. Sadece trene bineceğim ve kendimi, her tesadüfün, beni, bir sonrakine ulaştırmasına bırakacağım." Loreena McKennitt, "An Ancient Muse"da, zaman ve dalgaları aşarak, bizi sadece Osmanlı'nın İstanbul'una değil, Homer'in Yunanistan'ına, oradan Haçlılar dönemi İngiltere'sine de götürüyor. Zafer anıları ve ölmeyen aşkı dile getiren 'Penelope's Song' (Penelope'nin Şarkısı); ve Sir Walter Scott'ın, o baş döndürücü derecede romantik şiiri, 'The English Lady and The Knight'ın (İngiliz Hanım ve Şövalye) müzikal yapımında, McKennitt kendi ilham kaynağını kovalıyor.

Sanatçının besteledi
ği her şarkının bir hikâyesi var. Bu hikâyeler sanatçının bazen tarih okumalarında çoğu kez de çıktığı seyahatlerde karşısına çıkıyor. Loreena McKennitt'in müziğinin gizemi, tarihe olan büyük ilgisi ve seyahatlerinde saklı. Albümlerini dinleyenlerin bu müzikte kendisinden bir şey bulması ise onun hayat felsefesinden kaynaklanıyor. O seyahat ederken hep kültürlerin karşılaşğı ve kaynaşğı noktaları takip ediyor. Bazen bir aileden, bazen bir kavimden yola çıkarak yakaladığı bu kültürler arası durumu müziğine yansıtıyor. Tüm tarih yolculuğu ise evrensel ritimler ve aranılan sözleri çıkarıyor. Loreena McKennitt, "Eski sesinden birçok şeyler öğrendiğimiz tarihe baktığımda, bizlerin, ortak tarihimizin en yüksek noktası olduğumuza inanıyorum. Bizi birbirimizden ayırandan daha çok, bağlayan ortak yanlarımız olduğuna da inanıyorum. Ahenkli, farklı bütünlüğe erişebilme, özünde hayata bağlılığı yaşatan toplu inanışlar ile yönetileceğimiz konusunda, henüz ümidimi kaybetmiş değilim." diyerek felsefesini dünyaya açıklıyor.

Kendinize çok yakın bulaca
ğınız albümün ilk single'ı ise "Caravanserai" olarak seçildi. Şarkılarında Osmanlı coğrafyasının seslerine yer veren Loreena McKennitt, aslında Türkiye'yi yakından tanıyan bir sanatçı. Sık sık gizlice Türkiye'ye gelen ve Düzce'nin bir köyünde dostlarıyla vakit geçiren sanatçı, muhtemelen 2007 yazında ülkemizde de konser verecek. Sanatçının yeni albümünün Türkiye'deki dağıtımını Balet Plak yapıyor.

Dünyayı dola
şarak müziğine yerel sesler devşiren Kanadalı şarkıcı Loreena McKennitt, albümlerinin prodüksiyonunu kendisi yapıyor. Uluslararası başarıya sahip kayıt markası Quinlan Road'un sahibi ve yöneticisi. 20 yıllık müzik kariyerinde, McKennitt'in 'eklektik Kelt' müziği, dünya çapında beğeni topladı ve dört kıtadaki on beş ülkede, altın, platin ve multi-platin ödüllerini aldı.

Bugün kendinize biraz vakit ayırın ve Loreena’yı dinleyin. Çok iyi bir
şey yapmış olacaksınız kuşkusuz.

Çar
şamba günü görüşene değin esen kalın.

Müfit Semih Baylan
Editör
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.