ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Elektro akustik bir ağıtSayı: 1196 - 28.03.2011


Çağdaş müziğin bir uzantısı olan elektronik müzik ile popüler elektronik müzik arasında bir ayrım yapmaya çalışmak insanı türlü tuzaklara düşürebiliyor. Az önce bir tanesini yaptık mesela, ‘popüler’ diyerek. Yapmaya da devam edelim: Çağdaş elektronik müzik için ciddi, saygın veya akademik gibi sıfatlar kullanalım. Karşı taraf için de, ‘dansla barışık’ ve ticari diyelim. Ve fakat bazen karşımıza Autechre gibi bir grup çıkıyor ve ciddi ile popüler olan arasındaki ayrım aynen yalan oluyor. Autechre, aynı anda akademik, ciddi, deneysel, popüler ve ‘dansla barışık’. Şimdi bu olgunluğu gösterdikten sonra işimizi kolaylaştırmak için bir geri adım atalım: Memleketin ‘ciddi’ ve ‘akademik’ elektronik müzik adamlarından Erdem Helvacıoğlu’nun birkaç ay önce sessizce raflarda yerini alan albümüne yakından bakalım. Helvacıoğlu; İlhan Mimaroğlu ve Bülent Arel gibi elektronik müzik üstatlarımızla aynı kaderi paylaşıyor: Çalışmaları dışarıda el üstünde tutulurken, ülkede çıt yok. Derin bir sessizlik. Mühim ödüller alıyor, albümleri Textura gibi saygın yerlerde övgüler topluyor, memleket sınırları dışında namı yürüyor. İşte bu sebeple, müzisyenin Ros Bandt ile beraber doğaçladığı Black Falcon isimli albüme kayıtsız kalmak adeta bir suç. 

Do
ğaya adanmış doğaçlamalar
Nesli tükenen ‘kara do
ğan’ için yapılmış doğaçlamalardan oluşan bir ağıt niteliğinde ‘Black Falcon’. Ros Bandt’ın eksantrik enstrümanı tarhu ile çaldığı hüzünlü müziği ile Helvacıoğlu’nun elektronik ve gitar ağırlıklı ambient altyapısı birleşerek adeta işitsel bir yolculuk ortaya koyuyor. Bunu hayali bir belgesele yapılmış bir müzik gibi de dinleyebilirsiniz. Film, tiyatro ve multimedya projeleri için de müzik üreten Helvacıoğlu’nda yoğun bir sinema duygusu olduğunu söylemek gerek. En baştaki tartışmalı ayrıma geri dönelim; akademik, ciddi ama aynı zamanda kolayca içine girilebilecek, hayli etkileyici bir müzik.

MÜZ
İK
Erdem Helvacıo
ğlu & Ros Bandt,
Black Falcon,
Pozitif
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.