ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Elektro akustik bir ağıtSayı: 1196 - 28.03.2011


Çağdaş müziğin bir uzantısı olan elektronik müzik ile popüler elektronik müzik arasında bir ayrım yapmaya çalışmak insanı türlü tuzaklara düşürebiliyor. Az önce bir tanesini yaptık mesela, ‘popüler’ diyerek. Yapmaya da devam edelim: Çağdaş elektronik müzik için ciddi, saygın veya akademik gibi sıfatlar kullanalım. Karşı taraf için de, ‘dansla barışık’ ve ticari diyelim. Ve fakat bazen karşımıza Autechre gibi bir grup çıkıyor ve ciddi ile popüler olan arasındaki ayrım aynen yalan oluyor. Autechre, aynı anda akademik, ciddi, deneysel, popüler ve ‘dansla barışık’. Şimdi bu olgunluğu gösterdikten sonra işimizi kolaylaştırmak için bir geri adım atalım: Memleketin ‘ciddi’ ve ‘akademik’ elektronik müzik adamlarından Erdem Helvacıoğlu’nun birkaç ay önce sessizce raflarda yerini alan albümüne yakından bakalım. Helvacıoğlu; İlhan Mimaroğlu ve Bülent Arel gibi elektronik müzik üstatlarımızla aynı kaderi paylaşıyor: Çalışmaları dışarıda el üstünde tutulurken, ülkede çıt yok. Derin bir sessizlik. Mühim ödüller alıyor, albümleri Textura gibi saygın yerlerde övgüler topluyor, memleket sınırları dışında namı yürüyor. İşte bu sebeple, müzisyenin Ros Bandt ile beraber doğaçladığı Black Falcon isimli albüme kayıtsız kalmak adeta bir suç. 

Do
ğaya adanmış doğaçlamalar
Nesli tükenen ‘kara do
ğan’ için yapılmış doğaçlamalardan oluşan bir ağıt niteliğinde ‘Black Falcon’. Ros Bandt’ın eksantrik enstrümanı tarhu ile çaldığı hüzünlü müziği ile Helvacıoğlu’nun elektronik ve gitar ağırlıklı ambient altyapısı birleşerek adeta işitsel bir yolculuk ortaya koyuyor. Bunu hayali bir belgesele yapılmış bir müzik gibi de dinleyebilirsiniz. Film, tiyatro ve multimedya projeleri için de müzik üreten Helvacıoğlu’nda yoğun bir sinema duygusu olduğunu söylemek gerek. En baştaki tartışmalı ayrıma geri dönelim; akademik, ciddi ama aynı zamanda kolayca içine girilebilecek, hayli etkileyici bir müzik.

MÜZ
İK
Erdem Helvacıo
ğlu & Ros Bandt,
Black Falcon,
Pozitif
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.