ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 16 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Köklerinden beslenen hata: FaltyDLSayı: 1196 - 28.03.2011


Herkes bu hatanın Britanya’dan çıkacağını düşünse de, Drew Lustman ya da nam-ı diğer FaltyDL dubstep camiasında Burial ve diğerleri dahil kimsenin yapamadığını büyük bir ustalıkla kurgulamayı başardı.

Müzisyen, jungle, drum&bass ve hip-hop köklerine ba
ğlılığını koparmadan, gereğinden fazla elektronikleşmeden ya da organikleşmeden. Crossover albüm yapayım derken göz çıkarmadan bu işi kotarmayı başarmıştı. Hem de Planet Mu’dan yayımlanan debut’sü ‘Love Is a Liability’ ile, Napalm Enema’dan yayımladığı ilk uzunçaları da fersah fersah geçmişti.

Aradan geçen sürede pek çok ki
şiyi remix’leyen ve hatırı sayılır EP’ler yayımlayan FaltyDL, bildiği yolda ilerlemeye devam etti. Flying Lotus ve ekibi gibi, herkes yavaş yavaş 4/4’lük ritimlerle flört ededursun, Brooklyn’li FaltyDL yüzünü jungle ve aksak ritim köklerine doğru döndürmeyi sürdürdü. 

Kesin hatlar
Belki bu yüzden Mike Paradinas’ın Planet Mu etiketi de onun için bir basamak oldu. Her daim ‘gerçek’ sound’lara harbi duru
şunu sürdüren Planet Mu ekibinin artık hatırı sayılır üyelerinden sayılan FaltyDL, yeni albümü ‘You Stand Uncertain’ ile albümün adının aksine tamamıyla kesin hatlar çiziyor.

Bu sefer daha naif ve
usulca yapıyor, ama aksak ritimlerin dibine iniyor, atomu parçalıyor. ‘Gospel Of Opal’de Annika’nın yumuşak vokalleri ya da ‘The Pacifist’teki Sheffield etkisi, hepsi FaltyDL’in müzikal yetkinliğinin ve birikiminin referansları.

İkinci albüm hep zor derler, ama FaltyDL, bu işten alnının akıyla çıkmayı başarıyor. Hatta çok daha fazlasını yapıyor: FaltyDL benim gibilerin gözünde zaten bir süredir ayrı bir yerde dururken, ‘You Stand Uncertain’ ile artık üstadlar kategorisine girdi bile.

De
ğişken, aksak ve hibrid ritimler konusunda onun kadar iyi çok az insan var. Müziğinde müthiş bir kontrast dengesi var ve her şeye rağmen bu albümde düşük bpm house ve nudisco’ya da göz kırpmıyor değil. Ayrıca dubstep trend’lerinin çok daha ötesinde, günü kurtarmayı aklından bile geçirmeyen üslubuyla FaltyDL eski junlge ve drum&bass severleri ve hatta Detroit techno’cularını da teselli ediyor. ‘You Stand Uncertain’ bu yılın en iyi elektronik albümlerinden biri.

MÜZ
İK
FaltyDL,
You Stand Uncertain,
Planet Mu Records


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.