ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 15 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Spikerlerin divasıydı.Sayı: 1189 - 17.03.2011


O hep Türkçenin gülümseyen yüzüydü, TRT’nin ve Türkiye’nin ilk haber spikerlerinden, aynı zamanda eğitmen ve yazardı. Yaşamı boyunca hep Türkçenin doğru kullanılması için uğraşş, örnek olmuş, genç kuşakları özendirmiş, dil konusunda yetiştirdiği pek çok kişiyi radyolara, televizyonlara kazandırmıştı. Kısaca spikerlerin divasıydı.

82 ya
şında Ankara’da hayata veda eden Jülide Gülizar’dan bahsediyoruz... Radikal İki’nin yayın yönetmeni Tuğrul Eryılmaz, bir zamanlar TRT’de birlikte çalışğı Gülizar’ı şöyle anlatıyor: “1975’te TRT’ye genç muhabirler olarak girdiğimizde başspikerdi. TRT’nin aslarından biriydi (diğeri Zafer Cilasun’du). Sadece iyi haber sunmazdı aynı zamanda iyi bir haber redaktörüydü. Ondan çok şey öğrendim. Özellikle de Türkçe konusunda. Tatlı-sert bir kadındı. ‘Sen nasıl Mülkiye’lisin’ derdi bana, ‘Türkçe bilmiyorsun’. Ankara Esat’ta Nokta Sokak’ta otururdu. Yaşça bizden büyük olmasına rağmen epey kafa çekmişliğimiz vardır, kafa dengi bir kadındı.” 

Birçok ‘ilk’e imza attı
1929 yılında Adana’da do
ğan Jülide Gülizar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmasının ardından, 1956 yılında Ankara Radyosu’na girdi. 1968 yılında başlayan televizyon yayınlarıyla TRT’de haber spikeri olarak ekranlara çıkan Gülizar, kadın spiker olarak ‘ilk açık havada haber okuma’, ‘ilk naklen yayın’ ve ‘ilk röportaj’ gibi birçok ilki gerçekleştirdi, sunuculuğu, dili kullanmadaki özeni ve ilginç programlarıyla birçok ödülün de sahibi oldu,

1982 yılında TRT’den emekli olan Gülizar, emeklilik döneminde de çe
şitli ajanslarda, yayın kuruluşlarında yazar ve eğitmen olarak görev yaptı. 1997 yılında kurulan Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dersler veren Gülizar, Kanal B televizyonunda çeşitli programlar hazırladı.

‘Bir Konu Bir Konuk’, ‘Where Are You Going Türkçe’, ‘Burası Türkiye Radyoları’, ‘Haberler Bitti,
Şimdi Oyun Havaları’ ve ‘Yaşam, Sana Teşekkür Ederim’ gibi birçok kitabı bulunan Jülide Gülizar’ın cenazesi yarın Kocatepe Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacak.

Alıntıdır.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.