ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1939
Şu an 13 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Müzik mi? Moda mı? Felsefe mi? NİRVANASayı: - 01.05.2006


Bazı kesimlerce 80’li yıllar hiç sevilmedi. Hatta nefret bile ettiler. Madonna, Ronald Reagan, Live Aid Konserleri, Rambo serisi...dönemin kendine has renkli yapısını yansıtmaktadır.

Bir noktadan sonra artık gerçekten sıkıcı olmaya başlayan bu döneme ilk darbeyi, 1992’de MTV ekranlarında gözükmeye başlayan üç Seattle’lı gençten kurulu bir müzik grubunun öfke dolu şarkıları vurdu. Kendilerine Nirvana diyen bu üç genç adam, hem müzik endüstrisinin seyrini değiştirdi hem de önceki dönemin pembe atmosferini dağıtıp gerçekçi ve karamsar bir dönemin habercisi oldu.

Budizm’de "kurtuluş" demek olan Nirvana(Sanskritçe) terimi, “her türlü isteklerden, tutkulardan, duygulanımlardan kurtulup, ben'in ortadan kalktığı en yüksek ruh durumuna erişme” anlamındadır.

1991 yılında Bleach'ten albümünden sonraki 2. albümleri olan Nevermind ile Nirvana adı tüm dünyaya yayıldı. Punk, hard, metal karışımı bu sert ve öfke dolu müzik, Kurt Cobain 'in elinden çıkan şarkı sözleriyle dönemin gençliğinin sesi durumuna geldi. Doksanların kayıp kuşağı, bu şarkılar içerisinde kendilerine ait çok fazla şey buldular ve bu müziğin sahibini kahramanları ilan ettiler. Ancak kimse Cobain'e kahraman olmak isteyip istemediğini sormadı. Zaman geçtikçe Nirvana eşittir Kurt Cobain oldu. Siyah t-shirtlerde hüzünlü bakan gözleriyle, sarı saçları karışmış adam...

Grup 1991 yılı Eylül ayında dünyayı alt üst edecek olan Nevermind albümünü çıkardı. Albümün tanıtım kayıtları ilk olarak Sub Pop için kaydedilmişti ve o sıralarda adının Sheep olması düşünülüyordu. Kapakta Spencer Elden adlı bir bebek suyun içinde oltanın ucundaki yeme, yani paraya doğru yüzmektedir. Büyük bir ihtimalle oltanın ucundaki yem, bebeğin boğulduğunu anlamasını engellemektedir. Albüm 135.000 dolara Los Angeles'taki Sound City stüdyolarında kaydedilmişti. Albümdeki "Smells Like Teen Spirit" şarkısı bir anda ortalığı kasıp kavurmaya başladı. Şarkının videosu MTV'de sürekli yayımlanmaktaydı.

Geffen plağın ilk baskısını 48.000 adet yaptı, ancak albüm kısa sürede patlayınca, bu rakam komik denilebilecek kadar düşük kaldı. Bu albümün hit parçası olarak grup ilk önce "Lithium"u düşündüyse de yapımcıları Butch Vig tercihini "Smells Like Teen Spirit"ten yana yaptı. Butch Vig, aynı zamanda Sonic Youth, Smashing Pumpkins gibi diğer grunge gruplarıyla da çalışan bir yapımcıydı ve albümün farklı soundu onun elinden çıkmıştı.
1992 yılının Ocak ayında albüm Billboard listesinde Michael Jakson'ın Dangerous adlı albümünü indirip bir numara oldu. Albümün yalnızca Amerika'daki satışı altı ay içinde dört milyona ulaştı ve platin plak kazandı.

Nevermind adlı albümün başarısı, grubun davranışları ile 1992 yılını Nirvana en medyatik grup olarak kapattı.

1993 yılında yeni albümün kayıtları başladı. Albüm henüz çıkmadan adı konusunda çeşitli tartışmalar çıktı. Albüm için ilk düşünülen isim I Hate Myself And I Want To Die'dı. Daha sonra Geffen bu ismin Verse Chorus Verse olarak değişmesi için baskı yaptı. En sonunda ani bir kararla albüme In Utero adının konulmasına karar verildi ve albümden I Hate Myself And I Want To Die adlı parça çıkartıldı. Bu şarkı daha sonra The Beavis And Butthead Experience adlı Geffen'in toplama albümünde yer alacaktı. Verse Chorus Verse adlı şarkı ise AIDS araştırmalarına yardım amacıyla çıkarılan No Alternative adlı bir albümde yer aldı.

1993 yılının Eylül ayında In Utero, Billboard'da bir numaraydı. Albümde yer almayan bir diğer parça olan MV, Al Apologies - Rape Me single'ına alındı. Aynı yıl Kasım ayında Nirvana, o sıralar bir hayli popüler olan MTV'nin akustik dizisine katıldı ve ilerde klasikler arasına girecek olan bir canlı kayıt gerçekleştirdiler. In Utero albümünde Kurt Cobain ilk defa olarak şarkı sözlerinin de albümle verilmesini istedi.

"The Man Who Sold The World" adlı şarkı da, Nirvana ile yıllar sonra popülarite kazandı. 1994 yılının Lollapalooza konserinde de Nirvana asıl grup olarak yer aldı.

Nirvana, 90’lardaki genç kuşağın yanı sıra günümüzün gençlerini bile etkileyen bir marka hatta bir felsefe haline dönüştü.Kurt Cobain ve Courtney Love aşkı Beatles - Yoko Ono ikilemininin doksanlardaki versiyonu oldu.

1994 Nisan’ın da Kurt Cobain’in intihar etmesinden sonra bile hakkında yazılan yazılar veya spekülasyonlar hiç bitmedi. Hala pek çok Nirvana hayranı Kurt Cobain’in intihar etmediğini, ölümünü parasına konmak isteyen eşi Courtney Love tarafından planlandığını düşünmektedir.

2002yılında nirvana hayranları için, MTV Unplugged, Nevermind ve In Utero'nun hafif ve en çok çalınanlarından bir araya getirilmiş bir albüm Nirvana yapıldı. Albümün en büyük özelliği, Kurt Cobain'in ölümünden 4 ay önce kayıt ettiği You Know You're Right şarkısının ilk defa dahil edilmiş olması idi. Söz konusu parça Love ve geriye kalan Nirvana elemanları Krist Novoselic, Dave Grohl arasında mahkeme sebebi olmuştur.

ALBÜMLER

BLEACH : Amerika'da Sub Pop tarafından Haziran 1989'da piyasaya sürüldü. 2.000'lik baskıya özel poster eklendi. Avrupa'da ise Tupelo etiketiyle Ağustos 1989'da piyasaya sürüldü. İlk baskısında "Love Buzz"ın yerine "Big Cheese" parçası konulmuştu. İkinci baskıda "Love Buzz"da eklendi. Nisan 1992'de ise Geffen tarafından "Remastered" yapılarak yeniden basıldı. CD versiyonuna "Downer" parçası bonus olarak eklendi.

NEVERMİND : Geffen tarafından 24 Eylül 1991'de piyasaya sürüldü. İlk 50.000'lik CD versiyonunda "Endless, Nameless" adlı parça yok

INCESTICIDE : Geffen tarafından 15 Aralık 1992'de zaman ve para kazanmak için piyasaya sürüldü.

IN UTERO : Geffen tarafından 14 Aralık 1993'te piyasaya sürüldü.

UNPLUGGED IN NEW YORK : Geffen tarafından Ekim 1994'te piyasaya sürüldü.

SINGLE'LAR

Love Buzz / Big Cheese ( Kasım 1988 Sub Pop - 1.000 adet basıldı.)
Sliver / Dive (Eylül 1990 Sub Pop - CD versiyonuna "About A Girl" ve "Spank Thru"nun konser yorumları eklendi.)

Molly's Lips / Candy (1991 Sub Pop - Single'ın ilk yüzü Nirvana'ya, ikinci yüzü "Candy Fluid" grubuna ait. Sub Pop Singles Club'ın 27.si olarak 7.500 adet çoğaltıldı.)

Here She Comes Now / Venus In Furs (1991 Communion Records - İki parçada Velvet Underground yorumu. İlk yüz Nirvana'ya ikinci yüz ise the Melvins'e ait. 1.000 adet basıldı.)

Smells Like Teen Spirit / Even In His Youth / Aneurysm (Eylül 1991 - Geffen tarafından piyasaya sürüldü.)

Come As You Are / School / Drain You (Mart 1992 - Geffen tarafından piyasaya sürüldü. B yüzündeki parçalar 31 Ekim 1991'de Paramount Theater'da verilen konserden alındı.)

Lithium / Been A Son / Curmudgeon (Temmuz 1992 - Geffen tarafından piyasaya sürüldü.)

İngiltere Single'ları 

Blew ( Blew / Love Buzz / Been A Son / Stain ) (Aralık 1989 - Tupelo firması tarafından piyasaya sürüldü.)

Sliver / Dive (Ocak 1991 - Tupelo firması tarafından piyasaya sürüldü. 2.000 adet basıldı.)

Sliver / Dive / About A Girl (1991 - Tupelo firması tarafından piyasaya sürüldü.)

Sliver / Dive / About A Girl / Spank Thru (1991-Tupelo firması tarafından piyasaya sürüldü.)

Smells Like Teen Spirit / Drain You (1991 - Geffen firması tarafından piyasaya sürüldü.)

Smells Like Teen Spirit / Even In His Youth / Aneurysm (1991 - Geffen firması tarafından piyasaya sürüldü.)

Smells Like Teen Spirit / Drain You / Even In His Youth / Aneurysm (1991
Geffen firması tarafından piyasaya sürüldü.)

Come As You Are / Endless Nameless (1992 - Geffen firması tarafından piyasaya sürüldü.)

Come As You Are / Endless Nameless / School (1992 - Geffen firması tarafından piyasaya sürüldü.)

Come As You Are / Endless Nameless / School / About A Girl (1992 - Geffen firması tarafından piyasaya sürüldü.)

Lithium / Curmudgeon (1992 - Geffen firması tarafından piyasaya sürüldü.)

Lithium / Been A Son / Curmudgeon (1992 - Geffen firması tarafından piyasaya sürüldü.)

Lithium / Been A Son / Curmudgeon / D7 (1992 - Geffen firması tarafından piyasaya sürüldü.)

I n Bloom / Polly (1992 - Geffen firması tarafından piyasaya sürüldü.)

I n / Sliver / Polly (1992 - Geffen firması tarafından piyasaya sürüldü.)

Oh The Guilt / Puss (Şubat 1993 - Touch and Go Records. Single'ın ilk yüzü Nirvana'ya, ikinci yüzü "Puss The Jesus Lizard" grubuna ait. CD ve kaset olarak sadece 200.000 adet çoğaltıldı.)

Heart Shaped Box / Marigold (1993 - Geffen firması tarafından piyasaya sürüldü.)

Heart Shaped Box / Milk It / Marigold (1993 - Geffen firması tarafından piyasaya sürüldü.)

All Apologies / Rape Me (1993 - Geffen firması tarafından piyasaya sürüldü.

Nirvana'nın Katıldığı Toplama Albümler
-SUB POP 200 (Aralık 1988 - Sub Pop. Nirvana'dan "Spank Thru" adlı parçayı içeriyor).
-Heaven And Hell Vol. 1 (1991 - Communion Records. Bir Velvet Underground "tribute" albümü olan bu çalışmada Nirvana "Here She Comes Now" adlı parçayı yorumluyor. Artık CD veya kaset olarak baskısı tükenmiş durumda).
-Teriyaki Asthma Vol. 1 (Kasım 1989 - C/Z Records. Nirvana'dan "Mexican Seafood" adlı parçayı içeriyor).
-Hard To Believe (Ağustos 1990 - C/Z Records. Bir Kiss "tribute" albümü. İçinde Nirvana'dan "Do You Love Me" adlı yorum var).
-Kill Rock Stars (Ağustos 1991 - KRS. Melvins, Bikini Kill, Mecca Normal, Nation Of Ullysses gibi grupların katıldığı toplama albümde Nirvana'nın "Beeswax" adlı parçası var).
-Eight Songs For Greg Sage And the Wipers (Haziran 1992 - Tim Kerr Records. Dört 7 inçlik set içinde Nirvana'nın "Return of the Rat" ve Hole grubunun "Over the Edge" adlı şarkıları var. 10.000 adet basıldı. Mart 1993'te çıkan CD versiyonuna altı parça daha eklendi).

Nirvana Üyelerinin Bireysel Kayıtları
"Bikini Twilight"
Temmuz 1989 - K Records. Calvin Johnson ve Tobi Vail'den oluşan Go Team grubunun bu single'ında Kurt Cobain çaldı.
"The Winding Sheet"
Mayıs 1990 - Sub Pop. Mark Lanegan'ın solo albümüne Kurt ve Chris'in katkıları var.
"Earth EP"
Ekim 1991 - Sub Pop. "Bureaucratic Desire for Revenge"de Kurt Cobain çaldı.
"The Priest, They Called Him"
1993 - Tim Kerr Records. William S. Burroughs'un konuştuğu bu single'da Kurt gitar çaldı. Chris de kapakta gözüktü.

 

 

 

 

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.