ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Hayatın caz hali: BarbunSayı: 1176 - 28.02.2011


- Cazseverlerin yanı sıra Yeni Türkü dinleyicilerinin saksofonu ve flütüyle yakından tanıdığı Serdar Barçın, ilk solo albümü “Barbun”da füzyon caz tınılarıyla kendi müzikal geçmişini anlatıyor. AK Müzik’ten çıkan Barbun, albümünde Derya Köroğlu, unutulmaz “Fırtına” parçasını caz haliyle yorumlarken Gökçe de “Aradım Seni” şarkısıyla, enstrümantal albümün konuğu oluyor.

Barbun’a kadar gelmeden önce Serdar Barçın’ın hikâyesini dinliyoruz.
İzmirli olan Barçın, sürekli güzel müziklerin dinlendiği bir aile ortamında büyümüş. Annesi piyano çalar, şarkı söylermiş, ağabeyi davul ve mandolin çalarmış:

“Benim müzik sevdam a
ğabeyimin beni her hafta İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın konserlerine götürmesiyle başladı. Sonunda ‘Bu çocuğun yeteneği var’ deyip ortaokulda beni konservatuvara yazdırdılar. Konservatuvarda yeniden ortaokul 1. sınıftan başlamak zorunda kaldım. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın orta, lise, üniversite dönemlerinde 10 yıl klasik müzik eğitimi aldım.”

Gizli gizli saksofon

Konservatuvarda ba
şarılı bir öğrenci olan Barçın lise son sınıftayken Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Genç Kuşak solistlerine katılır ve konserde çalar. Lise dönemlerinde caz dinlemeye ve caz müziği takip etmeye başlar:

“Lise ikinci sınıftayken dı
şarıda gruplarla çalışmaya başlamıştım. Lüks otellerin lobilerinde, piyano, flüt aktivitelerinde bulundum. Harçlığım da çıkıyordu. Üniversite yıllarında saksofon merakı başladı. Babamın aldığı alto saksofon ile okulda gizli gizli çalışıyordum. Flüt bölümündeydim ve konservatuvarda branşşında başka bir enstrüman çalınmasına sıcak bakılmaz. Haklılar da, çünkü farklı dudak pozisyonlarıyla çalınır ve branş enstrümanı başka bir yöne götürür.”

100 konser...

Barçın, konservatuvar yıllarında caz müzisyeni Kamil Erdem’in ekibinde yer alır ve Ankara’da caz kulüplerinde çalmaya ba
şlar:

“1999-2000 yılları arasında Sertab Erener’e yakla
şık 100 konserde çaldım. Mezun olduktan sonra bir yıl Ankaralı gruplarla çaldım.”  

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.