ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Gece, Müzik ...Sayı: 1171 - 21.02.2011


Hayatta herhangi bir olay ne zannedildiği kadar küçük ne de zannedildiği kadar fakirdir. Her olay, arkasında büyük bir dünya gizler.

Fırtınanın sokakları bo
şalttığı bir kış gecesi, bir araya gelemeyeceğini düşündüğüm hadiseler ardı ardına gelmişti.

Kar
şılaşmanın pratiğe döküldüğü anlar. Farkında olmadan bilinçdışının, başka bir dünyanın keşfine çıkmış iki kişi…

Tünelden yeraltına do
ğru ilerlemiş ışık hızına yakın bir süratle; yolculuğa çıkmıştım. Ölçülebilir zamanla on beş dakika süren, barındırdığı gizil güçle uzunca bir zaman dilimini kateden; absürt, tekinsiz, parıltı dolu o yolculuk.

Yol iki asır öncesine on dokuzuncu yüzyıla uzanmı
ştı. Londra Filarmoni Orkestrası; F.Mendelssohn, Brahms, L.V. Beethoven’ı yorumlarken müziğin mutlaklığında, tarifi zor bir yerdeydim. Olabildiğine tutkulu, alabildiğine neşeli bir uyumda…

Mendelssohn’un 5. Senfoni’si ile ba
şlayan konserde, virtüözitesi ve içten müzikal yorumuyla solist Hüseyin Sermet, Beethoven’in 4 numaralı Piyano Konçertosu’nu seslendirdi. Konserin ikinci yarısı, Brahms’ın 3. Senfonisi’ni seslendiren şef Vladimir Jurowski yönetimindeki Londra Filarmoni Orkestrası’nın kıymetli yorumu ile devam etti.

Döngüsel olan zamanda notaların ısrarlı tekrarı, güçlü ve ayrı
ştırıcı. Onu kesen herhangi bir kıpırtıya kayıtsız kalarak, tekdüze durdurulamaz bir biçimde. İnatçı bir yağmur damlası gibi, insan duygularına kayıtsız temel bir güç gibi, hiçbir yapmacığa, özentiye kapılmadan Brahms hâkim.  Beethoven ile dağılan Alman romantizmi, zihni katman katman açarak medceziri gerçekleştirmekte.
Derinlerden gelen müzik, ya
şanan mutlak; bununla birlikte muazzam bir yanılsama aracılığı ile yaşanır, çünkü yeniden sessizliğe döner dönmez dağılır.

Bu tecrübe, sürüp gitmek için devamlı olarak yenilenmeyi talep eder. Geceleyin ola
ğanüstü bir boyut alır. En uçlara dokunma ve öteye gidememe duygusu yaşanır. Müzik aşkınlığın dilidir. Varlıkları sınırların yıkıldığı bir evrene sokar…

Yirmi birinci yüzyılda bizler, bu bahsetti
ğim evrene girmek yerine toplumsallığın işleyişinde parçalanırız.
İnsanlar bir araya gelip ayrılırken, güçlerini birleştirip dağıtırken, kendilerini bir araya getiren bağ, sadakat ve dayanışmalarını toplayıp bunları yeniden dağıtırken kendi kendisini inşa ediyor, kendi kendisini bozuyor ve farklı biçimde yeniden inşa ediyor. Ama bir de romantikler var. Her şeyin fazlaca hızlı olduğunu söyleyen, mekânları uzama oturtan bir konser salonunda düşlere dalan, yüzyıllar arasında salınan.

Asırlık yolculuklara çıkmak, kendine ait bir hali ke
şfetmek isterse kişi, İş Sanat/İş Kuleri’nden içeri bir adım atabilir. Belirtmeliyim, kurumun 2011 programı cazip ve güçlü, takibe değer. 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.