ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bir amatör Türk korosuSayı: 1133 - 29.12.2010


Ankara Müzik Festivali kapsamında konser veren Orfeon Oda Korosu’nun CD’si sadece klasik müzik meraklılarına değil, her türlü müziksevere hitap ediyor.

Batı ülkelerinin birçoğunda, kökenleri yüzyıllar öncesine uzanan önemli bir a cappella (eşliksiz) koro müziği geleneği vardır. Koro için eser yazan çok sayıda besteci yanında, bu eserleri seslendiren korolar da bulunur. Bu koroların bazılarının kuruluş tarihleri de yüzyıllar öncesine uzanır. Örneğin dünyanın en ünlü korolarından biri olan Cambridge’teki King’s College 1441 yılında kuruldu. Korolar aynı zamanda bir okul vazifesi de görür, ses sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunurdu. Bu ülkelerde, tam zamanlı profesyonel korolar dışında, kendi meslekleri yanında müzikle ilgilenen kişilerden oluşan amatör korolar da yaygındır ve koro geleneğinde önemli yer tutarlar. Ülkemizde ise koroların durumu hiç de iç açıcı değil. Bizim a cappella (eşliksiz) korolarımız Devlet Çoksesli Korosu ile TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu’ndan ibaret ve bunlar büyük bir boşluğu dolduramıyor. Amatör koroların durumu ise daha da kötü. Kamu ve özel kesim yanında dinleyiciden de yeterli ilgiyi göremeyen bu korolar, kendi yağlarıyla kavrulmak durumundalar.

Durum böyleyken, ülkemizde amatör bir koronun kurulması, konserler vermesi, uluslararası festivallerde Türkiye’yi temsil etmesi ve hatta ödüller kazanması gerçekten büyük bir ba
şarı. 1994 yılında değişik mesleklere sahip amatör müzikçiler tarafından kurulan Orfeon Oda Korosu, kısacık geçmişine karşın böylesi başarılara imzasını attı. Repertuvarında erken dönem koral eserler yanında çağdaş eserlere, halk müziği, pop ve caz kaynaklı parçalara da yer veren koro, çalışmalarını değişik şeflerle yürüttü. Koroyu 1999’dan bu yana TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu’nun da şefi olan Elnara Kerimova çalıştırıyor. Kerimova yönetimindeki Orfeon, çeşitli ülkelerde konserler verdi, 1999 yılında İngiltere’de, 2000 yılında Avusturya’da yapılan yarışmalarda ödüller kazandı. Koro, yurt içinde de sanatsal ve sosyal amaçlı konserler veriyor. Koronun 2000 yılında Avusturya’nın Linz kentinde yapılan 1. Koro Olimpiyatları’nda verdiği konser sırasında yapılan canlı kayıtlar ile değişik tarihlerde yapılan stüdyo kayıtlarından seçmeler, YESA firması tarafından bir CD olarak yayınlandı. CD’de erken dönem koral eserleri yanında; Ulvi Cemal Erkin, Muammer Sun gibi Türk bestecilerin çok seslendirdiği halk türkülerinden Billy Joel gibi pop sanatçılarının şarkılarına, Azeri türkülerinden Besame Mucho gibi klasik şarkılara kadar neredeyse her türde eser yer alıyor. Sadece klasik müzik meraklıları değil, her türlü müziği sevenler; Orfeon’un CD’sinde zevkle dinleyecekleri parçalar bulabilecekler.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.