ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1864
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 06.03.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


2010’da dikkat çekenlerSayı: 1133 - 29.12.2010


Değerli dostlar, 2010 yılına iki gün sonra veda ediyoruz. İyi dilek ve temennilerimzel de 2011 yılını karşılıyoruz.

koca bir yılı geride bırakmanın belki hüznünü de ya
şıyoruz ama umutla 2011’in ülkemize düzen ve mutluluk getirmesi hepimizin ortak isteği.

Mavi Nota’nın ajandasına bakıp 2010 yılında dikkatimizi çeken ve medyada gümbürtü koparan olayları
şöyle sıralamaya çalıştım.

Gelin bunlara birlikte bakalım
şimdi:

Emir Kusturica Türkiye’ye ‘G
İREMEZ’
Bence 2010 yılının en fla
ş olayı dünyaca ünlü besteci ve film yönetmeni Emir Kusturica’nın Antalya film festivalinde boykot edilmesiydi. Bu yıl 47'ncisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne, uluslararası jüride yer alan yönetmen Emir Kusturica damgasını vurdu. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kusturica’ya tepki olarak Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne katılmayacağını söyledi. Günay, Kusturica’nın 4 ay önce Bursa’da verdiği konsere tepki göstermezken Antalya için tepki gösterilmesi tartışma konusu oldu. Daha önce Semih Kaplanoğlu ve ‘Bal’ ekibi de, Kusturica’nın Altın Portakal’a katılacak olmasından dolayı festivali protesto edeceğini söylemişti.   

Bosna'da Sırplar tarafından Müslümanlara yönelik soykırımı destekledi
ği iddialarıyla Türkiye'de çeşitli grupların protestosuyla karşılaşan Kusturica ise yaşananlar üzerine bir basın toplantısı düzenleyerek jüri üyeliğinden çekildiğini açıkladı ve ekibiyle birlikte Antalya'dan ayrıldı.

U2'ya Egemen Bağış protestosu
Di
ğer bir olay yakışıklı devlet Bakanımız Egemen Bağış’ın neden olduğu protesto olayı. Dünyaca ünlü rock grubu U2 İstanbul'da hayranlarıyla buluştu buluşmasına, ama konser sırasında grubun solisti Bono, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'tan bahsedince olanlar oldu. Konserde Bağış’a teşekkür eden U2 solisti Bono uzun süre yuhalandı. Konserin diğer sürprizi ise Zülfü Livaneli oldu. Livaneli, Bono ile birlikte ‘Yiğidim Aslanım Burada Yatıyor’ şarkısını seslendirdi. 

Müzikte yavşaklık tartışmaları
Sevgili Fazıl Say’ın her sözü, her hareketi yine olay oldu 2010 yılında. Facebook'taki sayfasında “Türk halkının arabesk yavşaklığından utanıyorum” diyen piyanist Fazıl Say sanatçıları kızdırdı. Işın Karaca, Say’a “Yazık, sizi müzisyen sanmıştık” derken, Hakkı Bulut’un yorumu şöyle oldu: Bu sözleri söylemişse kesinlikle zırvalamıştır...

Tarkan şarkı söylesin, her şeye karışmasın
İzmir Bergama'daki tarihi Allianoi kenti, tüm mahkeme kararlarına ve kamuoyunun tepkisine karşın kumla örtüldü. Allianoi'nin Türkiye tarafından duyulmasını sağlayan en önemli olay, ünlü şarkıcı Tarkan ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu arasındaki tartışma olmuştu. Tarkan Allianoi'nin sular altında bırakılma girişimine karşı çıkıp tarihi kentin fotoğraflarını çekince, Bakan Eroğlu, "Sanatçı arkadaş sanatıyla ilgilensin, herkesin bir ihtisası vardır. Herkes uzmanı olmadığı işlere burnunu sokmasın. Ben de baraj yapmayı bırakıp şarkı söylemeye kalkarsam işler çok değişir" demişti.

Ayrıca, Allianoi diye bir yer olmadı
ğı görüşünde de ısrar eden Bakan Eroğlu, Allianoi için “Bazı bilim adamı diye geçinenlerin meşhur olmak için uydurduğu bir yer. Orası 'Allianoi' değil. Bunu ben ispat ettim" ifadelerini kullanmıştı.

Sanat nedir, kimin içindir, hangisine tükürülür?
Her zaman farklı performanslarıyla dikkatleri çeken sanatçı
Şükran Moral’ın son performansı ‘Amemus’ yine yeni yeniden seyirciyi şok etti. Moral, kadın partneri ile sahnede seyircinin önünde sonuna kadar sevişmesiyle haber hızlı bir şekilde medyadaki yerini aldı ve sanat nedir, nerede başlar, nerede biter tartışmaları başladı. Bu arada ölüm tehditleri alan Moral çoktan İtalya’ya gitmişti.

Evet, sevgili dostlar, derlemem bundan ibaret, tabii ki daha birçok olay var ama onların fla
şı bu olaylar kadar parlak değil bence.

Yılın son gününde bulu
şana değin esen kalın.

Müfit Semih Baylan
Editör

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.