ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Flüt öğrencilerinde karşılaşılan yanlış parmak pozisyonlarıSayı: 1126 - 20.12.2010


Bu yazının kaleme alınmasının en büyük nedeni; bir flüt eğitimcisi olarak, öğrencilerimin flüt eğitimlerine başlangıç süreçlerinde kazandıkları ve onlarla yaptığım ilk derslerde karşılaştığım yanlış parmak pozisyonlarını ve bu nedenle edindikleri yanlış davranışları sizlerle paylaşmak istememdir.  

Her çalgının eğitiminde olduğu gibi flüt eğitiminde de en önemli süreci çalgıya başlangıç aşaması oluşturur. Flüt eğitiminin başlangıç aşamasında kazanılan temel davranışlar, öğrencilerin flüt eğitimi sürecindeki ilerlemelerini doğrudan etkiler. Tıpkı diğer çalgıların başlangıç aşamasında olduğu gibi flüt eğitiminde de öğrencilere kazandırılması gereken en önemli davranışlardan biri, flütten ses elde etmede kullanılan parmak pozisyonları ve bu parmak pozisyonlarının oktavlara göre gösterdiği değişikliklerdir. Flüt eğitimi sürecinde parmak pozisyonları açısından kazanılan yanlış davranışlar, çalgıdan yeterince iyi performans elde edilmesini olumsuz yönde etkilemekte ve flüt öğrencilerinin bu yanlış davranışlarını ileriki flüt eğitimi süreçlerinde de büyük bir güçlükle düzeltmek zorunda kalmalarına neden olmaktadır. Bu yanlış parmak pozisyonları şu şekilde özetlenebilir:

> İkinci oktav parmak pozisyonlarının aynısını kullanarak ve kuvvetli üfleyerek üçüncü oktav sesleri elde etmeye çalışma,

> Re diyez ya da mi bemol seslerini elde etmenin dışında sağ el serçe parmak mandalını kapalı konumda bırakma,

> Flüt çalma sırasında, sol el serçe parmağı sol diyez ya da la bemol mandalının altında tutma ve bu iki sesten biriyle karşılaştığında sesi elde edebilmek için parmağı acele ile mandala yetiştirmeye çalışma,

> İkinci oktav re diyez ya da mi bemol seslerini elde etmede sol el işaret parmağını basılı konumda tutma, (Şekil:1)

> Tüm oktavlardaki fa diyez ya da sol bemol seslerini elde etmede sağ el yüzük parmağı yerine orta parmağı ( mi-fa tril parmağını) kullanma, (Şekil:2)

> Sol el başparmağını kapalı konumda tutarak üçüncü oktav sol ve sol diyez / la bemol seslerini elde etmeye çalışma, (Şekil:3)

> Sol el işaret parmağını kapalı konumda tutarak üçüncü oktav sol diyez sesini elde etmeye çalışma,

> Özellikle ikinci ve üçüncü oktav do-re trilerini elde etmek için do-re tril parmak pozisyonu yerine do-re seslerinin gerçek parmak pozisyonlarını kullanma, (Şekil:4)

Tüm bunlar doğrultusunda, flüte başlangıç aşamasında parmak pozisyonları ile ilgili kazanılan bu yanlış davranışların flüt eğitimcileri tarafından fark edilmesi büyük önem taşımaktadır. Kazanılan bu yanlış davranışların olabildiğince erken bir sürede doğru davranışlara dönüştürülmesi flüt öğrencilerinin performans ve flüt teknikleri açısından sağlıklı ve sağlam temellerle yetiştirilmesine olanak sağlayacaktır.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.