ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Roman Ruhu Sinmiş ŞarkılarSayı: - 25.04.2006


Laço Tayfa, Brooklyn Fun Essentials'a eşlik etmek için başladığı müzik yolculuğuna yalnız devam ediyor. Grubun ilk albümü 'Bergama Gaydası' çıktı.

Müzikseverler Laço tayfa diye bir Roman grubunun varlığını Brooklyn Funk Essentials'la birlikte duydular. Amerikalı caz müzisyenleriyle biraraya gelip yaptıkları "roman-caz" yorumları o kadar sevildi ki, geçen yıl Açıkhava'da verdikleri konser Vanessa Mae konseri kadar ilgi gördü. Konserler ve birlikte yaptıkları albüm derken , iki grubun müziği ciddi bir hayran kitlesi kazandı. Ama her konserden sonra Brooklyn Funk Essentials, ülkesine geri dönünce rüya sona eriyordu. Müzikseverler Laço Tayfa'nın Brooklyn Funk Essentials olmadan neler yapabileceğini merak ediyorlardı. Ve gruptan, artık bir solo albüm beklemeye koyuldular... Beklenti çok sürmedi. Hüsnü Şenlendirici Laço Tayfa'da yaptığı eleman değişiklikleriyle grubu kalıcı hale getirdi. Romanca'da "iyi gru" anlamına gelen Laço tayfa için Hüsnü Şenlendirici, Özkan Alıcı, Nuri Lekesizgör, Ergun Hepbildik, mehmet akatay, Nurhat Şensesli ve Caner Tepecik bir araya geldi ve 'Bergama Gaydası' isimli albüm çıktı. Bildiğimiz halk müziği şarkılarının caz yorumlarının yer aldığı albüm Doublemoon etiketiyle artık piyasada. Albümün tanıtımı için dün akşam Babylon'da bir konser veren grubun lideri Hüsnü Şenlendirici'yle Laço Tayfa'daki değişiklikleri konuştuk.

Müzikseverler sizi Brooklyn Funk Essentials'la birlikte tanıdı. Bu projede yer almanız nasıl gerçekleşmişti? Türk müziği enstrümanlarından kurulu 10 kişilik bir grup kurmamı teklif ettiler. Çalınacak parçaları gönderdiler. Ben o sıralar askerde olduğum için tanıdığım müzisyenleri telefonla arayarak grubu kurdum.

Laço tayfa tek başına da varolabildiğini göstermek için yola çıkarken müziğinde değişiklikler yaptı mı? Laço tayfa ilk kurulduğunda alt yapıyla ilgili hiçbir şey yoktu, çünkü alt yapıyı Brooklyn çalıyordu. Biz ritim grubuyduk. İlk halimizle de kalmayı düşündük ama, ortaya çıkan müzik çok "sağır" oldu. Amacımız özün dışına çıkmadan "modern" bir şeyler yapmak olduğu için bas, klavye ve davul çok gerekliydi.

Bergama Gaydası albümünde çok bildik şarkılar var. Çerçeveyi nasıl çizdiniz? her ne kadar "modern" olsalar da çalacağımız şarkıların özünde yine Türk müziği var. Oyun havalarının birbirine çok benzediğini düşünürsek, ilk albümde hep aynı türden şarkıların olması fikri hoşumuza gitmedi. renk katması için birkaç roman havası da koyduk. ve Türkiye'nin her yerinden en çok bilinen şarkıları yorumlamaya karar verdik.

Buna 'roman-cazı' mı demeli? Belirli bir tarzımız yok ama roman-cazı olabilir. Bizim bütün özelliğimiz şarkılardan çok aralarda attığımız sololar. Şarkıların belli bir kalıbı var ama sahnede her çalışımızda şarkılar boyut değiştiriyor. Her şekle giriyor...

Sadece Türkiye'de değil, İspanya'da, Romanya'da, Bulgaristan'da da farklı Roman müzikleri yapılıyor. Peki bizdeki Roman müziğinin onlardan farkı ne? Türklerin yaptığına Roman müziği yerine Türk Roman müziği demek lazım. Bizimki İspanyollara, Arnavutlara, Hintlilere benzer. Ama en büyük özelliği gerçek Türk müziği makamlarıyla hareket edip, bunu Roman tadıyla süslemeleridir. Önemli olan şarkıya kattığınız Roman ruhudur...

Roman müzikleri hep neşeli midir? Diyelim ki hareketli bir Roman havası çalıyor, herkes oynuyor. Tam bu sırada keman solo başlıyor. Tüm bu eğlencenin arasında o keman ağlıyor sanki. İşte Romanlar hüznü böyle anlatır. Romanlar hep neşeli görünüyorlar ama bu işin vitrini. Yoksa Türkiye'de Romanlar mutsuz, çünkü çok eziliyorlar.

Birçok ünlü şarkıcın grubunda mutlaka bir kaç Roman müzisyen vardır. Romanlar neden hep "ek" olmayı tercih ediyor da tek başlarına var olamıyorlar? Benim Sulukule isimli bir Roman grubum var. Onlarla birlikte geçen hafta Fransa'da konserler verdik. Ama bir çok Roman müzisyen "Roman olmak" kötü bir şeymiş gibi bunu reddediyor. Yalnız başına bir şeyler yapamazmış gibi hissediyor kendini. Bugün "büyük sanatçılar" olarak lanse edilen bir çok ismin arkasında Roman desteği var. Önce "bu kompleksi" üzerimizden atmamız lazım

Roman müziğine Türkiye'deki bakış sizi rahatsız ediyor mu? Roman müziği kalitesiz bir müzikmiş gibi davranılıyor. Basketbolü en iyi kimler oynuyor, en iyi caz müzisyenleri kimler: Zenciler. Zamanında çok aşağılanmışlar. Bu genlerden gelen bir şey. Romanlar hak ettiği yerde değil. Çabam müziğimizin hak ettiği yere gelmesi.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.