ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Popstar jürilerinden Fazıl Say’a müzik eleştirisi...Sayı: 1119 - 09.12.2010


Bayhan, Firdevs, Abidin, Barış… soyadlarını bile hatırlamadığımız gençler. Hepsinin Türkiye’nin popstarı olma hayali vardı

Büyük bir bölümünün nota bilgisi sıfırdı. Müziğin alfabesini bilmeden, dinleyerek ezberledikleri şarkıları söylüyorlardı. Onlar seslerini titretip doğru notaları bulmaya çalışırken, kulaktan dolma müziğe alışkın dinleyiciler de heyecanla taraf tutuyorlardı. Jüri üyelerinden Deniz Seki, “Ben topluma kötü örnek olacak bir adama oy vermem” diyerek afilli bir biçimde salonu terk ediyor. Başbakan ailece Bayhan’ı beğendiklerini dile getiriyor. Halk SMS’lerle, sınıf çatışmasını popstar yarışmasına taşıyordu.

Sonra, Popstar Alaturka dönemi başladı. Jüri koltuğuna bu kez, nota bilmediğini, sürekli vurgulayan Ebru Gündeş; musiki bilgisiyle herkesin fevkinde olduğunu bağıra bağıra anlatan Bülent Ersoy, eşi Sevim Emre’nin iddialı giysilere gark ettiği ağır ağabeyimiz Orhan Gencebay ve müzikten çok şekile takılan acı dil ustası Armağan Çağlayan vardı. Jürinin eleştirileri karşısında“Hocam, beni affedin” diyen ezik tavırları da, “siz kim oluyorsunuz, beni halkım seçecek” diye SMS’lere göz kırpan çıkışları da gördük. Skandallar, söylentiler ve bolca atışma arasında bu günleri de geride bıraktık.

Son dönemde müzik jüriliği Twitter eksenine taşındı. Fazıl Say, Armağan Çağlayanvari “doğru olanı, söylerim” tavrıyla arabesk müzik hakkında keskin bir çıkış yapınca, karşısında çoksesli bir eleştiri korosu oluştu.

Say, “Nasıl alfabe bilmeden okur yazar olunmazsa, nota bilmeden, müziğin evrensel kalıplarını kullanmadan müzik yaratılamaz” anlamına gelen sözler söyledi. “Vay, sen kim oluyorsun?” diye cevaplar geldi. “Yemek programı yaparken, arada göbek atmaya başlıyorlar, alttan şehit cenazesi haberi geçiyor. Buna dayanamıyorum” türü duyarlı laflar etti, kimse duymadı. “Yavşaklık” kelimesine takınıldı. Sen sus kardeşim, müziğine bak” denildi.

Fazıl Say düşündüğünü, filtrelemeden söylüyor, ifadesinin biçimine ve çarpıcı sözlere takılınıyor. Geçenlerde Habertürk’te “Orhan Gencebay’la, TV’de, moderatör olmadan, başbaşa müzik tartışmak isterim” dediği yazıldı. Popstar Alaturka Jüri Üyemiz Orhan Gencebay ve Fazıl Say başbaşa şu konuyu birlikte çözseler de, biz de bu doğu-batı sentezine bir tanık olsak. Aydınlansak, iyi olmaz mı?

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.