ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Hissetiğim melodiyle doğaçlama yapıyorumSayı: - 25.04.2006


Müzik yaşamını New York'ta sürdüren İlhan Erşahin , Türkiyeli müzikseverlerin yakından tanıdığı genç bir müzisyen. 10 yılı aşkın süredir New York'un gece kulüplerinde, dünyanın önde gelen caz müzisyenleriyle birlikte aynı sahneyi paylaşan tenor saksofoncu, Wax Poetic 'le birlikte çarşamba ve perşembe gününden sonra bugün de Roxy'de izleyicilerle buluşacak. 5. Uluslararası İstanbul Caz Festivali kapsamında sahne alan sanatçı, Doublemoon Records için hazırladığı 'Three' albümünün tanıtım konserlerine İstanbul'da başlıyor. Sanatçı bu albümde cazın türevleri sayılan hip-hop, acid jazz, groove, drum'n bass ve trip-hop gibi akımlar üzerine yoğunlaşıyor. Fujifilm-Türkiye sponsorluğunda gerçekleşen albümdeki bütün besteler İlhan Erşahin'e ait. İki aylık bir stüdyo çalışmasıyla kaydedilen ve ilk olarak İstanbul'da çıkarılan albüm, Amerika ve Avrupa'ya da dağıtılacak.

'Klüplerde çalmayı yeğliyorum'

Sanatçı, geleneksel caz geleneğini yeni müzikal formlara taşıdığı grubu Wax Poetic ile farklı bir sound yakalama çabasında. İlhan Erşahin, kendine ait besteleri ve yorumlarıyla Amerika'da çok başarılı olan caz albümü Home'un hemen ardından oluşan Wax Poetic'de NewYorklu funk, soul, caz ve trip-hop ustaları yer alıyor. Erşahin, Wax Poetic ile gerçekleştirdikleri albümü değişik bir proje olarak görüyor. İlk albümü 'She Said' den sonra 'Home' albümüyle geniş bir dinleyici topluluğuna seslenen sanatçı, yeni albümünde değişik enstrümanlar kullandıklarını söylüyor: ''Home'da akustik caz, davul ve saksofon vardı. Ancak Wax Poetic, sekiz kişilik bir grup. Dj'ler, şarkıcılar var... Triphop var. Enstrümanlar değişik. İyi şeyler yapmak istiyoruz.''

Bu albümde 'Selim' dışında bütün parçaların adları İngilizce. 'Three' de Türk motifleri yok ama grupta Dj'lik yapan Mısırlı sanatçı, albümü gerçekleştirirken oryantalist motiflere yer vermiş. Son iki üç yıldır İstanbul'da gerçekleştirilen festivallere katılan İlhan Erşahin, böylece Türkiye'de de dinleyicileriyle buluşmuş oluyor. ''Aslında kulüplerde çalmayı tercih ediyorum. Kulüplerde dinleyiciyle daha yakın olabiliyorsunuz. Doğaçlama olanağınız daha fazla ve sahnede belirlenen süreden daha fazla kalabiliyorsunuz. Konserler böyle değil... Ancak festivallerde ve konserlerde daha çok insanla birlikte olabiliyorsunuz. Bu açıdan festivallere katılmayı yeğliyorum. Festivallerin farklı bir havası var.''

Türkiye'de gençlerin müzisyenlere büyük ilgi gösterdiğini savunan Erşahin, yabancıların da bu durumdan son derece hoşnut olduklarını vurguluyor. Şimdilik İstanbul'da uzun vadede bir projesi yok Erşahin'in. Yılın belirli günlerinde konserler veren sanatçı bunlardan birini 13 Temmuz'da Bodrum'da gerçekleştirecek. İlhan Erşahin ve Wax Poetic Bodrum Sağlık Vakfı-Spastik Çocuklar Merkezi yararına Bodrum Halikarnas Disko'da bir konser verecek. İlhan Erşahin'in ücret almadan vereceği konserin geliriyle çağdaş bir merkez yapılması planlanıyor.

Kendi hissettiği melodiyle, içinden gelen şeyleri yapmak istiyor Erşahin. Konserlerinde ve çaldığı kulüplerde doğaçlamaya ağırlık veriyor. Şu an birlikte çalıştığı Wax Poetic'le doğaçlamanın daha sınırlı olduğunu söyleyen sanatçı, bunu grubun kalabalık olmasına bağlıyor: ''Wax Poetic benim için ilginç bir grup, kolektif bir ruh var. Gruptaki bütün elemanlar müziğe bir şeyler ekliyor. Grubun içinde soul, trip-hop, etnik müzik türleri var. Modern ve çağdaş bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Kolektif parçalar var. Her akşam farklı bir biçimde çalacağız. Parçaların mutlaka belli bir yapısı var ama bunun dışına çıkmak da mümkün.''

İstanbul'u büyük bir şehir olarak tanımlayan sanatçı, ''İstanbul'da yoğun bir dinleyici kitlesi var. Çok ilginç bir şehir. Herkes çok meraklı. Her türden müzik yapan insan var. Konser ve festivallerin yoğun olduğu bir şehir olması da müzik açısından İstanbul'u zenginleştiriyor'' diyor.

New York'ta değişik yerlerde çalışıyor Erşahin. Düğünlerde de, kulüplerde de çalıyor. Hocalık yapmayı bırakmış, çünkü öğreneceği daha çok şey olduğunu düşünüyor. 10 yılı aşkın süredir çalıştığını ancak son dört beş yıldır müzikten para kazandığını söylüyor sanatçı. Şimdilik Türkiye'ye dönmeyi düşünmeyen İlhan Erşahin, bir süre daha izleyicileriyle festivaller aracılığıyla buluşmayı amaçlıyor.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.