ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Eric, ‘Clapton’la evine geri döndü.Sayı: 1111 - 29.11.2010


Hemen itiraf edeyim Heavy Metal’le, özellikle de ana müzik aletinin gitar olduğu müzikle tanışmanın ilk yıllarından “Clapton is god” cümlesine biraz canım sıkılmış, biraz da ‘acaba’ demiştim...

Hemen itiraf edeyim Heavy Metal’le, özellikle de ana müzik aletinin gitar olduğu müzikle tanışmanın ilk yıllarından “Clapton is god” cümlesine biraz canım sıkılmış, biraz da ‘acaba’ demiştim.

Bluesbreakers, Cream ve Eric Clapton hayranlarının onun için yarattığı bu tanımdan ziyade fazlasıyla gitar teli koparmasından dolayı edindiği “Slowhand” lakabını hak ettiğini düşünüyordum o yıllarda... Çünkü o zamanlardan bir kıyas yapacaksak Jimi Hendrix tanrıdan daha iyi bir gitaristti.

Hatta bunun ona yapılmış bir haksızlık olduğunu biliyorduk, ama ne yapalım kulağa daha iyi geliyordu. Zaten Hendrix’e müziğin ve rock yıldızı olmanın yolunu Clapton açmıştı. Elbet bir müsamaha gösterirdi bizim düşündüklerimize... Ama zamanla, müzikli ilişki daha da arttıkça Layla sadece sevgiliye sarılmak için uydurulmuş bir dans şarkısının ötesine geçti bizim kuşak için. Clapton da gerçekten tanrıydı. Biraz zahmetli olmuştu ama neticede müzikteki gerçek kaliteyi böylece fark etmiş olduk.

Biz bunları yaşarken Clapton inişli çıkışlı, başlamalı ve bırakmalı bir müzik kariyeri yaşadı. 2005 yılında yayınladığı solo albümü Back Home’un ardından yeni bir sessizliğe gömülmüştü. Ama o sessizken albüm Billboard 200 listesinde 13’üncü sırada yer almıştı bile. Clapton, ne zaman bir şey yapsa müzikseverler elbette onu en tepeye zaten taşıyacaklardı... Çünkü o her zaman gitarın en iyisiydi...

Sürpriz konuklarla 14 şarkı

Ve işte o. Gerçekten en iyi olan Eric Clapton, Back Home’un ardından Clapton adlı yeni solo albümünü yayınladı. 14 şarkının yer aldığı albümün sürprizleri de yok değil. Gitaristin eski sevgilisi Sherly Crowl ve eski Blind Faith grubu üyesi yakın arkadaşı Steve Winwood’un albümdeki konuk müzisyenlerden bazıları.

Clapton, bu albümde J.J. Cale, Jim Keltner, Willie Weeks ve Walt Richmond’la çalıyor ve geleneksel bando müziğinden ve çok az bilinen country blues gruplarından yeni şarkılar yorumluyor. Albümde ayrıca Clapton’ın turne konserlerinde çaldığı Rocking Chair ve When Somebody Thinks You’re Wonderful şarkıları yer alıyor.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.