ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Elektroniğin atası geliyor.Sayı: 1110 - 26.11.2010


1970’li yılların başında elektronik müziğin önde gelen gruplarından Kraftwerk’den ayrılan Klaus Dinger ve Michael Rother’ın kurduğu NEU!, ticari olarak pek başarılı olmasa da müzik tarihinde kendine özel bir yer edindi. 1971 ile 1975 yılları arasında oldukça aktif olan grup arka arkaya üç albüm yayınlayıp dağıldı. Ancak bu kısa sürede yaptıkları çalışmalar, David Bowie, Brian Eno ve Thom Yorke gibi modern rock müziğin başarılı müzisyenlerinin sürekli feyz aldıklarını belirttikleri başyapıtlar olarak tekrar tekrar keşfedildi.

Grubun en dikkat çekici yanı, kendileriyle özdeşleşen davulda “motorik” diye tabir edilen ritmler üzerinde geliştirdikleri tek akorlu gitarın eşlik ettiği şarkı yapıları oldu. Oldukça yenilikçi bir grup olan NEU! ikinci albümlerinde, daha sonraları remiks olarak da adlandırılacak ses birleştirmelerinin ilk örneklerini verdi.

Tek başına devam

Grubun dağıldığı 1975 yılından 80’li yılların ortasına kadar çeşitli projelerde yer alan Michael Rother, Cluster elemanları ve Brian Eno’yla birlikte Harmonia adı altında gibi elektronik müziğin başucu sayılacak iki albüme de imza attı. 1985 yılında Klaus Dinger ile birlikte yeniden NEU!’yu canlandırmaya çalışan Michael Rother, bir türlü dördüncü stüdyo albümlerini yayımlayamadı. 1995 yılında NEU!4 ismiyle Klaus Dinger yeniden denedi ve plak şirketi sorunlarıyla albüm yine yayınlanamadı. 2008 yılında Klaus Dinger hayatını kaybedince, NEU! ikilisinden sadece Michael Rother kalmış oldu. Aradan geçen yıllarda boş durmayan Rother, birçoğunda CAN davulcusu Jaki Liebezeit’in baget salladığı güzide solo albümler yayınladı.

Yenilikçi ritimler

Üzerinden neredeyse 40 yıl geçen kült üç albüm çıkarmasına rağmen, müzik akımlarına dolaylı da olsa yöne vermiş olan Michael Rother, 2009 yılında NEU!yu tekrar hareketlendirdi. Eski albümlerin yanı sıra zamanında çıkarılamamış olan NEU 86 da yayınlandı. Rother, yanına Sonic Youth davulcusu Steve Shelley ve güzel bir elektronik-folk grubu olan Tall Firs’ün gitaristi Aaron Mullan’ı da alıp Hallogallo 2010 ismiyle dünya turnesine çıktı. 1970 yılında Kraftwerk’de elektronik müziğin üzerine Jimi Hendrix etkili gitar melodileri ekleyip dikkat çeken Rother, 8 aralık akşamı Bronx Pi Sahne’de, son 40 yılın en yenilikçi gruplarının etkilendiği kökleri duyuracak ve gelenlere bir ses ve ritm ritüeli sunacak. Thom Yorke küresel ısınmaya karşı

Radiohead’in has elemanı Thom Yorke websitesinden yaptığı açıklamayla küresel ısınmaya karşı mücadele eden 350 EARTH isimli projeye destek olacağını belirtti. Yorke’un küresel ısınmaya karşı derdi olduğu biliniyor aslında, solo albümü The Eraser’ın kapağında da Viking Kralı Knut, üstüne gelen dalgaları bir el hareketiyle kontrol altına almaya çalışırken resmedilmişti. Albüm kapağı, hükümetlerin çıkarlar için küresel ısınmayı görmezden geldiğine dair bir göndermeydi. Yorke açıklamasında, zamanın azaldığını, bir şeyler yapılmasına inandığını belirtmiş.

2 bin kişi aranıyor

350 EARTH, küresel ısınmaya karşı politik tavır yerine, tüm dünyadan sanatçıları ya da kamunun dikkatini çekecek kişileri kullanıp kitlesel sanat gösterileriyle mücadele veren bir kuruluş. Bireysel yaratıcı çalışmaların da kabul edildiği organizasyonun özellikle ABD hükümetine yönelik eleştirileri dikkat çekiyor.

Thom Yorke, 27 kasım günü, Kral Knut’un dalgalara karşı mücadele eden görüntüsünün uzaydan bile görünecek portresini oluşturabilmek için 2 bin kişi arıyor.

baris@futuristika.org
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.