ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Punk müzikali tüm hızıyla bize geliyor.Sayı: 1108 - 24.11.2010


Yunan Yeni Dalga Akımı’nın en heyecan verici yönetmenlerinden sayılan Costas Zapas’ın dördüncü filmi The Rebellion of Red Maria/Kızıl Maria’nın İsyanı henüz hiçbir ülkede gösterime girmedi ancak hem konusu hem de şimdiden fenomen olacağı düşünülen anti-kahramanıyla dikkat çekiyor.

Artık yaşlanmış bir eski terörist, kadın kılığında şehirde dolaşırken, büründüğü çeşitli karakterlerle kendini gizler. Kimi zaman bir hayat kadını, kimi zaman da performansı karşılığında sokaklarda gelip geçenlerin yüzüne bakmadan bozuk para verdiği dansçıdır. Şehrin her yanından heavy metal ve punk şarkıları duyulur. Öyle bir dünya ki, toplumda kayıp sayılabilecek genç, konuştukları insanlarda Maria Callas’ın öte dünyadan gelen sesini duymaktadır. İşte bu kaotik ortamda Kızıl Maria, neo Nazilerin dövdüğü bu gence hem sahip çıkar, hem de bilinen tüm ideoloji ve tanrı anlayışının yerle bir olduğu, onun yerine daha sihirli ve ruhanî bir ihtilale imkân tanıyan yeni bir dünya için yolculuğa çıkar.

Film bir yanıyla, anarşi ve aşkı da barındıran, özgürlüğün sınırlarının zorlandığı bir ortamı yansıtırken, öte yandan bildiğimiz ahlak anlayışının yer değiştirip, ideallerinden uzaklaşıp, normalde nefret ettiği sistem aygıtlarından biri haline gelme tehlikesini de anlatıyor. Derek Jarman’ın 1977 yapımı Jubilee’sine de göz kırpan film için yönetmen Callas, hem hikâyesinin Londra’nın yoksul mahallelerinde başlayan punk hareketi ile benzerliği, hem de kendisinin dünyaya bakışı nedeniyle bir punk müzikali olarak adlandırılabilir diyor. The Rebellion of Red Maria’nın ilerleyen aylarda belirli festivallerde gösterime girmesi bekleniyor.

Kederin bestecisine elveda

Polonyalı besteci Henryk Górecki, 12 kasım tarihinde ülkesinde hayatını kaybetti. 76 yaşındaydı. Çalışmalarında avangart çizgiden başlayıp, minimalist stili de etkin kullanırdı. 1976 tarihli çalışması, Symphony of Sorrowful Songs ya da diğer adıyla Symphony No. 3 en bilinen çalışmasıydı.

Polonya’nın güneybatısında bir köyde 1933 yılında dünyaya gelen Górecki’nin anne ve babası, evde kendi kendilerine amatör müzikle uğraşan insanlardı. Górecki henüz iki yaşındayken annesini kaybetti. Ergenlik döneminde, peşini hiç bırakmayan hastalığı ve annesinin hatırasıyla yaşamaya alıştı. Annesinin piyanosunu çalmayı sürdüren Górecki, sonunda bir müzik okuluna girip başarıyla mezun oldu. Aynı dönemde ilk bestelerini de yapmaya başladı. Başta Polonya halk hikâyeleri olmak üzere, ülkesinin sesli kültürüne saygı duydu, yerel kaynaklardan beslendi. 1968 yılından itibaren Katowice Müzik Akademisi’nde profesörlük yapan besteci, 1979 yılında komünist hükümetin Papa II. John Paul’un şehri ziyaretine izin vermemesini protesto etmek için bu görevinden istifa etti.

Son dönemlerinde bestecinin müziğe kendini adaması gerektiğini savunurdu. Ona göre müziksiz birkaç gün geçirebilen insanın beste yapmak yerine kızlarla ya da birayla vakit geçirmesi daha mantıklıydı.

Müziğin politikadan da uzak durması gerektiğini savunan, derin hüzünlerin bestecisi çok özlenecek.

baris@futuristika.org

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.