ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Atatürk'ün 'sevmediği' şarkılar...Sayı: 1108 - 24.11.2010


‘Manastırın ortasında var bir asma, canım asma, bu yurdun kızları hepsi de yosma, biz çalar oynarız’ı mırıldanarak, çocukluk travmalarımdan biriyle yüzleşmeye gidiyorum. İlköğretim hayatım boyunca her 10 Kasım’da ‘Maya dağdan kalkan kazlar’ olsun, ‘Kırmızı gülün âli var’ olsun, az söylemedim. Ama gömleği dışarı çıkarıp, kravatı cepte taşıma yaşına gelince kendimi ‘kalabalıklar içinde yalnız’ hissettiren koroları edebimle terk etmesini de bildim.

Muazzez Abacı’nın geleneği ısrarla devam ettirdiğini, Beyoğlu’ndaki müzik kulübü Ghetto’da ‘Atatürk’ün sevdiği şarkılar’ı söyleyeceğini duyunca korkularımın üzerine gitmeye karar verip çaldım kapıyı. Abacı, beyaz taşlı, tüylü bir elbiseyle çıktı sahneye. “İlk kez konser veriyormuş gibi heyecanlıyım” dedi başlarken. “10 Kasım benim için yas günüdür. Asla çalışmam ama atamızın sevdiği şarkıları söyler misiniz denilince hiç düşünmeden kabul ettim. Çünkü Atatürk deyince kendimi uçurumdan atarım” dedi. Dakika bir gol bir!

‘Menekşelendi Ssular’la yaptı açılışı. Bu arada şarkının Safiye Ayla yorumunu dinlemeden ölmemek gerek. Etraftaki ‘gözlüklü anne-kız’, ‘cumhuriyet mitingi katılımcısı genç çift’, ‘ağır parfümlü, tepesi dökülmüş sarı saçlı yaşlı teyze’ kontenjanından dinleyiciler daha ilk şarkıda coştu. Abacı’nın, “Gerçi bugün yas tutmalıyız ama o burada olsaydı eğlenmemizi isterdi” ya da “Onun en sevdiğim sözü ne biliyor musunuz? Evet, onun en sevdiğim sözü... ‘Bir Türk dünyaya bedeldir’ sözüdür.” deyişini saygılı bir üzüntüyle karışık ölçülü bir neşeyle alkışladı. ‘Kimseye Etmem Şikâyet’te ‘ülkeyi bölenlere’ ve ‘sahte sanatçılara’ değindi Abacı. Atamızın hayatta olsaydı bu tür kişileri sevmeyeceğini, ‘ayakları baş, başları ayak yapmayacağını’, gerçek sanatçıları ‘eteğinin dibinde’ toplayacağını anlattı. ‘Sensin Efendim’, ‘Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin’, ‘Ateşi Suzanı Firkat’ derken, sıranın atamızın ‘en çok sevdiği’ şarkılara geldiğini muştuladı. Ben o noktada kendimi yine kalabalıklar içinde yalnız hissettim. Dışarı çıktım. İnsanı aptal eden acayip bir lodos vardı, balıklama atladım içine. Kulaklığımı takıp, ‘Atatürk’ün sevmediği şarkılar’ dinleyerek yürüdüm.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.