ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1864
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 06.03.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Beden eğitimi dersi kaldırıldı, sıra müzik derslerinde mi?Sayı: 1105 - 12.11.2010


Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, beden eğitimi dersinin kaldırılacağını açıklamış.

Bu dersin yerine "spor, kültür ve sanat dersi" getirilecekmiş.

Özak, sporda şiddet konusunda da düzenlemelere gidildiğini söylemiş.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, beden eğitimi dersi yerine, "spor, kültür ve sanat" dersi konacağını söyleyerek okullardaki beden eğitim derslerini eleştirmiş ''Beden eğitim dersleri bugünkü haliyle hiç bir işe yaramıyor. Çağdışı bir anlayıştır'' demiş.

Bir öğrencinin haftada bir 45 dakikada beden eğitimi yapamayacağını, bunun yetersiz olduğunu anlatan Özak, bu nedenle daha kapsamlı spor dersleri oluşturulması gerektiğini ifade etmiş Özak, çocukların sağlıklı yetişmesi ve sosyal olmaları için daha iyi koşullarda ve daha uzun süreyle spor yapmaları gerektiğini kaydetmiş.

İlköğretim 6 ve 7. sınıflarda Seviye Belirleme Sınavının (SBS) kaldırılmasının iyi olduğunu belirten Özak, ''SBS çocukları yalnızca okul ve kursa yönlendirmişti. Çocuk sosyalleşemiyordu. Sporla, sanatla, kültürle ilgilenen çocuklar yetiştirmek için adım atılabilir'' dedi.

Bakan Özak, Milli Eğitim Bakanlığı ile bu kapsamda bir protokol yaptıklarını, müşterek bir çalışma gerçekleştireceklerini bildirdi.

Trabzon’unumuzun medarı iftihari Bakan Faruk Nafiz Özak, mecliste gazetecilerin sorularını yanıtlarken, bugünkü haliyle çağdışı olan beden eğitimi derslerini kaldırdıklarını belirtirken sanat ve kültüre düşkün nesiller yetiştirmeyi amaçladıklarını özellikle vurgulamış.

Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol yaptıklarını da belirtmiş.

Gördüğünüz okuduğunuz üzere sevgili dostlar, kültürle ve sanatla uğraşacak, sanatı kendine şiar edinecek çocuklar yetiştirebilmek için iki bakanlığın aralarında yaptığı protokol yeterli görülüyor bunu için daha büyüt adımlar atmak gibi eylemlere gerek görülmüyor.

Yani bu işler o kadar pratik bir yöntemle hallediliyor ki, protokolü yaptın mı olay bitiyor.

Geçmişte de Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinin içine spor sokularak o okullar gerçek ekseninden kaydırılmış tek kelime ile “berbat” edilmişti.

Aslında bu konuda söylenecek söz de çok, yazılacak yazıda.

Ama ne oluyor?

Hiçbir şey.

Çünkü plan Pentagon’da hazırlanmış,

Bu ülkenin Ulu Önder tarafından belirlenmiş ve uygulayamaya konulmuş çağdaş değerleri geriye çekilerek hani o hep söylenen ılımlı İslam Cumhuriyeti çizgisine çekilmek isteniyor hatta çekiliyor.

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum: Beden eğitimi dersleri kaldırıldı.

Sıra müzik derslerine geldi galiba…

***

Sevgili dostlar, önümüzdeki hafta Kurban Bayramına idrak etmiş olacağız. O nedenle 22. Kasım 2010 Pazartesi gününe kadar gazetemizin yeni sayısı yayımlanmayacaktır.

Bu vesile ile siz değerli müzik dostlarımın Kurban Bayramını tebrik eder mutlu ve başarılı günler dilerim.

22. Kasım Pazartesi günü buluşana değin esen kalın.


Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.