ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Söz müzik: Muhsin Sayı: 1094 - 26.10.2010


Salon'daki parti bir ara tatil köyü diskosuna döndü

Geçen hafta bir sürü şey duydum, ama tabii ki sadık Radikal okurlarına sadece kültür sanat fotoğrafçısı Muhsin Akgün’ün partisini anlatmalıyım. Malum kendisi konser fotoğraflarını bir kitapta topladı. ‘Söz ve Müzik: İstanbul’ adlı kitabın kutlama partisini de salı gecesi İKSV Salon’da yaptı. Kitabın yazarları, Muhsin Akgün’ün dostları ve yeni-eski Radikal çevresi oradaydı. Şişhane’deki binanın önünde toplanan kalabalık sayesinde parti çok uzaklardan fark ediliyordu. Kitabın sponsoru Efes Pilsen sayesinde bedava olan biralar bir elde, sigaralar diğer elde millet kapının önünde çene çalıyordu. ‘Neyse ki Şişhaneliler, Tophaneliler gibi değil’ diye düşünerek kalabalığı yardım ve içeri girdim. Muhsin Akgün’ün iyi tasarlanmış espri ve biraz da duygu yüklü konuşmasını kaçırmıştım. Ama Melis Danişmend sahnede, kitaptaki ünlülerin şarkılarını yorumluyordu ve ne yazık ki içerideki kalabalık çoktan dışarıdakinin yarısına inmişti. Radikal insanlarının sigara ve muhabbet tutkusu en çok geceyi ateşleyecek potansiyele sahip Dj Kaan Sezyum’u etkiledi. Kendisi büyük bir ciddiyetle işini yaparken, mekan yanardöner ışıkların altında birkaç kişinin dans ettiği fena bir tatil köyü diskosu kıvamına ulaştı. Muhsin Akgün, Kaan Sezyum’a ayıp olmasın diye sahnenin önünde tek başına çılgınca eğleniyor, bazen Ayşegül Yüksel bazen bir başka iyi kalpli arkadaşı ona eşlik ediyordu. Neyse ki Sezyum kısa sürede Muhsin’in acılarına son verip, neşeli kalabalığa katıldı.

Neşeli kalabalıkta Banu Güven, Handan Şenköken, Zeynep Özkartal, Görgün Taner, Cem Sorguç, Fatih Özgüven, YeşimTabak, Yekta Kopan, Derya Bengi, Gaye Boralıoğlu, Mehmet Tez gibi çeşitli medya ve sanat insanları Uğur Vardan, Murat Özer gibi sinema yazarları vardı. Ve tabii Radikalciler… Başta eşi Selin Tunç’la birlikte eski yayın yönetmeni İsmet Berkan, sonra en yenilerden Çınar Oskay, Ezgi Başaran, Ceren Şehirlioğlu, Berrin Karakaş ve tabii ki kültür sanat ekibi Erkan Aktuğ, Cem Erciyes, Eray Aytimur, Pınar Öğünç… hep oradaydılar. Bu canlı ve kaynaşmış topluluktan bir grubun geceyi epey uzattığın duydum, ama artık ben orada değildim. 

Dedikodu yazarının endişesi

Bir başka parti, İKSV’den ayrılıp ‘özel sektöre’ geçen Üstüngel İnanç’ın veda partisiydi. Lokal’deki bu ‘Türkçe Pop’ partisinde kimlerin hangi şarkıyla nasıl kendinden geçtiğini yazmayacağım, çünkü bir kültür kurumunun itibarı söz konusu.

Üçüncü partiye ben de davetliydim. Çünkü Altın Portakal hakkında yazıp çizenler ve orada ödül için yarışan sinemacılar bir araya geldi. Bu ‘after portakal’ partisinin çıkış sebebi, kendisi de bir sinema yazarı olan Deniz Yavuz’un yeni bir bar açması. Açıkçası bu kadar. Mondo Trasho gibi tuhaf bir ismi olan (araştırdım film adıymış!) bu mekanda yine bir kapı önü kalabalığı vardı. Şerif Gören, İbrahim Altınsay ve Uğur Vardan uzun süre 80’ler sineması konuşup içeriye hiç girmedi. Sorumluluk sahibi filmlerin ekibi Mert Fırat ve İlksen Başarır, müziği beğenmeyip gitti. Ben bir ara geçen haftaki yazımın kahramanı, Yeni Sinemacı Önder Çakar’la göz göze geldim… İfşa olmuş dedikodu yazarının karşılaşma anındaki endişesi, Önder Çakar’ın bir tebessümüyle gelip geçti.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.