ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Marcus Miller ve bas gitar...Sayı: 1093 - 25.10.2010


Marcus Miller’ın tekrar ülkemize konsere gelmesi şerefine, 2003 yılında  Cazcı.com adlı web sitesine yazdığım ve az kişinin okuma imkânı bulabildiği Marcus Miller yazısını burada paylaşmam gerektiğini düşündüm : Marcus Miller’ın The Ozelltapes adlı double konser Cd’sini dinlerken ben de kapıldığım duygu tufanını paylaşmak istedim. Açıkhava’daki ilk konserini yıllar önce izlemiş biri olarak benliğime bas gitarın etkileyiciliğini kazıyan bu adama minneti borç bilirim. Çünkü yıllar sonra beni, imzalı bas gitarını almaya kadar götürdü bu adam.2002 tarihli bir konser albümü ile karşı karşıyayız. Konser kaydı olması bir yana albümün prodüktörlüğünü de Marcus Miller bizzat kendisi üstlenmiş. Bir konser kaydının mixing ve mastering aşamalarının da neredeyse performansın kendisi kadar önemli olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Ama albümün içine düştüğü notta bu konserin direkt mixing board’dan kaydedildiğini ve “official bootleg but better” (yasal korsan kayıt ama daha kaliteli) olduğunu vurgulamış. Sıkı dinleyicilerin tahmin edeceği gibi Marcus Miller sadece bas gitarı değil; bas klarnet, soprano saksafon ve klavyeyi de konuşturmuş.

Gelelim bende etki bırakan parçalara: Konserin ilk parçası ‘Power’ insanda ismi gibi bir etki uyandırıyor. Çok pozitif enerji veren bir parça. Bu parçada bana en alışılmadık ve hoş gelen yön ise bütün enstrümanların bas gitara sadece eşlik etmesi. ‘Cousin John’ neredeyse onbir dakikalık bir parça… Önce parlak slap tonlarının yankılandığı parçaya aniden slide tekniğinin ağırlıkta kullanıldığı blues gitarlar girince neye uğradığımı şaşırdım. Parçanın ortasında mute-slap tekniği ile konuşturulmuş bir bas gitar duyacaksınız.

John Coltrane yorumu olan ‘Lonnie’ Lament’ ise benim için bir bas gitar şölenine dönüşmüş. Tekniğini en çok konuşturduğu parça bu olsa gerek. Bas gitar sanki üç dört kanal üst üste kaydedilmiş gibi duyuluyor.

‘I Loves You Porgy’ ise neredeyse on dakikalık bir parça. Perdesiz bas gitarın Jaco Pastorius etkileşimli bir şekilde çalındığına ve naturel harmonics’lerin bend’ler ile birlikte kullanıldığına şahit olacak kulaklarınız. On iki dakikaya yakın uzunlukta olan ‘Panther’in melodisi ise heralde Marcus Miller’ın sıklıkla kullandığı bir tema. Akustik piyano ise parçayı daha da farklı boyutlara sürüklemiş. İçerisinde funky baslardan tutun da latin tarzına bile kayan jazzy bir piyanonun karıştığı ama ana tema melodisinin bas gitarda yoğunlaştığı bir parça.Bu da benim gibi bas gitarın sesini daha fazla duymak isteyenlerin parçanın solo bölümünde sesi daha fazla açmasına sebebiyet veriyor. Ortalara doğru slap ve özellikle pop tekniğini sonuna kadar kullanan Miller; bas severleri mest ediyor. Tapping tekniğini ise minimal riff’lerle süslüyor.Bas gitara taktığı wah pedalı ile parça daha da vahşi bir hal alıyor.

Gelelim ikinci cd’ye : Açılış parçası ‘3 Deuces’de Miller, saksafonunu konuşturmuş. Parçanın sonlarına doğru ise bas gitara geçmiş. ‘Your Amazing Grace’ ise saksafonun romantik bir havaya büründüğü ama davulların çok dinamik devam ettiği vokalli bir parça. Yine perdesiz bas gitarın büyüsü… ‘When Your Life Was Low’ ise Lalah Hathaway’in yumuşak vokalleri ile soul tarzında bir ballad. ‘Killing Me Softly’ ise orijinaline yakın bir yorum ama vokali orijinalinden daha zayıf kalmış.

Herhalde bu albüm hakkında yazacak daha çok şey var. Konser kayıtlarından oluşması bu albümü daha da değerli kılıyor.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.