ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Önce meram, sonra müzik...Sayı: 1093 - 25.10.2010


“…Türk solunun tarihsel kültürel varoluşu anlamadan çok onu dönüştürecek arkaik bir varoluş olarak görüyor. Belki de geç-modernleşmenin etkisiyle kültürel kodlar üzerine hiç düşünülmüyor ama onların hızla dönüştürüleceği üzerinden bir dil kullanılıyor. Yüzde 90’ı, bilmem kaçı Müslüman olan, önemli bir kesimi Alevi olan bir gerçeklik içindeyiz. Hemşerilik hala vatandaş ya da işçi olma kültürünün önünde... 1970’lerden beri metinlere baktığımızda işçi denildiğinde işçinin toplumsal özelliklerinden, anlam dünyalarından arındırılarak tanımlanmaya çalışıldığını görüyoruz. Oysa insanların kendi yaşam dünyalarındaki anlamları, değerlerini Marksist terminoloji içinde yeniden düşünmek gerekiyor. Yani işçi kadın mı, işçi mi? Yani Müslüman işçi mi, işçi mi? Feminist mi, Kürt feminist mi? Bu gibi ayrımları, yani anlam dünyalarını oturup yeniden düşünmek gerekiyor… “AKP’ye oy verenler, niye AKP’ye oy veriyor; başka çareleri yok.” Evet, belki bir yönüyle doğru. Ama önemli bir yönü de AKP’ye oy verenlerin büyük bir kısmı, dinsel değer yargıları, inançlarına uygun olduğunu düşündükleri için AKP’ye, oy veriyor. Yine inançlarına uygun bir şebeke/ağ içinde konumlarını dönüşeceklerine inanıyorlar. İstanbul’un dışında farklı yerlere gittiğinizde, insanlar kendi değer sistemleriyle birlikte var. Ve bu insanlar bir dizi değişimle karşılaşıyor ve değişiyorama en zor değişen ve eklektik sonuçlara yol açan değişim değerler anlam dünyalarındaki değişimler oluyor. Bence Türk solunun bunu görmesi gerekir, yani gündelik hayattaki insanların anlam dünyalarındaki kodları hiçlemeden ya da göz ardı etmeden ya da onu tamamen, “nasıl olsa biz geleceğiz, onu eğitimle Alevi olmaktan çıkartacağız, Kürt olmaktan çıkartacağız, çevreci olmaktan çıkartacağız” anlayışının değişmesi gerekiyor.” (Fuat Ercan’ın Türkiye Nereye, Sol Nereye makalesinden bir alıntı)

BAĞIRMADAN ÇIĞLIK ATMAK

Ceylan Ertem. Radyoda program yapar, şarkı söyler, fotoğraf çeker, yazı yazar, konuşur, güler ağlar. Tanır mısınız? Tanıyorsunuz. Ya da tanımıyorsunuz. Belki de sadece adını duydunuz. Ya da hiç duymadınız. Ama ne olursa olsun canlı-kanlı sesini dinlemediyseniz, hayatta bazı şeyleri ıskalamışsınızdır. Maalesef.

Anima grubunun solistiydi Ertem. Dinleyenlerin dikkatini çekmişti. Sahnedeki performansı, sesi, konuşması bir acayipti. Acayipti işte. Tarifi yoktu. Tarifi olmadığından acayipti zaten. Sonra grup dağıldı. Geride sadece bir albüm bırakarak: ‘Animasal’

Şimdi yeni bir solo albümü çıktı Ceylan Ertem’in. Adı ‘Soluk’. Tek kelime. Bir ömür. Zor bir albüm Soluk. Meselesi var. Etrafını sorguluyor. Çığlık atıyor. Susuyor. Susarken de şarkı söylüyor. Bağırmadan türkü de söylüyor. Hem de ne güzel. ‘Gönül Dağı’, ‘Fikrimin İnce Gülü’, ‘Kızılcıklar Oldu mu?’ yorumları Ceylan Ertem’in nasıl bir yetenek olduğunun ispatı. Özellikle ‘Gönül Dağı’ndaki performansı baş döndürücü.

HAVADAN SUDAN

Her şeyin olabileceği bir şey hayat. Kimileri aylardan sonra yer altından çıkarılabiliyor, kimileri de karton kutunun içinde öylece bekleyen kediyi katledebiliyor.

Gittikçe daha da mı zorlaşıyor bu şehirde yaşamak, yoksa biz mi o eski heyecanımızı kaybettik?
Express, bir+bir ve birdirbir.org üçlüsü soğuk havada güzel gidiyor.

Yorumsuz: Erkek, bir defa süslenir. (İstoç’ta sünnet kıyafetleri satan dükkânın camdaki yazısı)
‘Kavuşmadan ayrıldık.’ 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.