ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Fado zaten onun kaderiydi Sayı: 1092 - 22.10.2010


18 yaşında büyükbabasının hediye ettiği bir Amalia Rodrigues plağıyla fadoya âşık olan, caz ve blues dinleyerek büyüdüğü halde, fadoya gönül verdikten sonra dünyaca ünlü bir fado şarkıcısı haline gelen Cristina Branco, yeni albümü Kronos'un dünya turnesi sayesinde, yıllar sonra İstanbul'da gerçekleştirdiği yepyeni konseri öncesinde fado şarkılarını, kariyerini, yeni albümünü konuştuk.

Geçtiğimiz yıl yayınlanan Kronos albümünü geçmişte yaptıklarının izleri ve gelecekte yapacaklarımın ipuçları taşıdığını söyleyen Branco yeni albümünün de müjdesini veriyor: “Yeni albümümü hazırlıyorum ve tango, bolero gibi farklı türleri fado ile biraraya getiriyorum.”

Şiirle fadonun uyumu

Başarılı müzisyen Cristina Branco, kendi oluşturduğu müzik tarzında ses, şiirsellik ve müziği kendi duygularını başarıyla, hatta eşsiz bir uyumla birleştirmesiyle biliniyor. Böylelikle de kendine özgü bir müzik tarzına sahip olan sanatçıya şiirleri kullanmasının nedenini sorduğumuzda; "Bence fado şiirlere daha yoğun ve daha güzel duygular katıyor ama benim asıl amacım şiirlerin daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak” diyor ve ekliyor, “Sizin ülkenizde nasıl bilmiyorum ama Portekiz'de insanların çok fazla kitap okuduklarını söyleyemem. Bu yüzden şiirleri müziklerle sunmak, şiiri daha çok insana ulaştırmak için harika bir yol.”

İstanbul'a âşık

"Benim fadom sadece sahneye ait değil bana ve yaşantıma ait" diyen Cristina Branco, anlamaya ve çözmeye çalıştığı tüm duygularını fado şarkılarıyla ifade ettiğini söylüyor.

İstanbul gibi bir şehirde sahne almak onun için büyük bir ayrıcalık. Yaklaşık 10 yıl önce İstanbul'a gelen Branco, İstanbul'u çok seven biri olduğunun altını çiziyor. İstanbul Branco için duygu yoğunluğu yüksek, mistik havası olan, nostaljik duyguları da insanda hissettiren canlı bir şehir.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.