ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1854
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Metal tanrısı olarak Ozzy OsbourneSayı: 1086 - 14.10.2010


62 yaşındaki metal efsanesi Ozzy Osbourne geçen akşam Kuruçeşme Arena’da nefis bir konser verdi. Ozzy, ne civciv ezdi, ne yarasa kafası kopardı, ne de Zülfü Livaneli’yi sahneye çıkardı. Ama her şey kusursuzdu. 

Bu yıl bir sürü konser izledik, izlemeye de devam ediyoruz. Misal: Bugün Scorpions konseri var. Birbirinden kalantor grupları izleme imkânı bulur olduk artık ve buna sağlam bir müzik dinleyicisi olarak şükrediyorum. Esasen bir heavy metal dinleyicisi değilim, ama bu yıl içinde izleme şansına eriştiğim için en mesut olduğum müzik olaylarının başında Sonisphere Festival geliyor. Yine listenin en üst sıralarında metal müziğin tanrısı yer alıyor, yani Ozzy Osbourne…

Ozzy önceki gün Kuruçeşme Arena’daydı ki bu bence U2’nun dağ başındaki stadyumda konser vermesinden, Bono’nun köprüde yürümesinden falan çok daha büyük bir mevzu. Sadece konser haberini aldığımda bile kalbim yerinden fırladı, konser günü yaklaştıkça bu heyecan ve merak arttı: Ozzy acaba sahnede nasıldı? Bu adam 3 Aralık 1948 doğumlu, bu da demek oluyor ki aralıkta 62’sini bitirecek. Bir de Ozzy’nin gençliğini düşünelim. Ağır uyuşturucu bağımlısı ve alkolik olduğunu, hatta biraz da psikopat olduğunu biliyoruz değil mi? Sahnedeki adam sanki başkası. Enerji dolu, en önemlisi enerji dolu olmak için müthiş istekli. Yorulsa da bunu belli etmiyor. Gülüyor hep, izleyicisiyle konuşuyor, araba sileceği gibi hareketler yaparak konserdekileri coşturuyor. Sürekli “God bless you” (Tanrı sizi korusun), “I love you” (bunun mealini yazmaya gerek görmüyorum), “I can’t fucking hear you” (kibarca ‘sizi duyamıyorum’) diyor. Adam bildiğin babacan.

Ama eminim ki Ozzy’nin karşılayamadığı beklentiler de oldu. U2’ya hasta olanlar bu konseri pek tutmadı belki. Sahneye Zülfü Livaneli falan da çıkmadı. Civciv yoktu. En büyük aksiyon Ozzy’nin kendini tamamen konsere vermesi, birkaç kere “ekim geldi, hava serinledi” falan demeden sahne önündekilerin üzerine köpük sıkmasıydı. (Millet sırılsıklam oldu.) Ama size şunu söyleyebilirim ki, taş gibi konserdi. Davulcu harikalar yarattı, “O nasıl bilek” dedirtti. Gitarist ne kadar uğraşsa, ne kadar deli sololar da atsa Randy Rhoads ve Zack Wylde görmüş Ozzy hayranları için yeni gitaristi beğenmek öyle çok da kolay değil. Ama Ozzy kendine yine sağlam bir gitarist bulmuş diyebiliriz.

Gelelim çalınan ve çalınmayan şarkılara… ‘Bark at the Moon’la açtı Ozzy konseri, yeni albümden ‘Let Me Hear You Scream’le devam etti. Ardından mis gibi bir ‘Mr. Crowley’ geldi, ki bu pek çok kişinin konserde olma sebebiydi. Bunların dışında ‘War Pigs’ izleyicilerin coştuğu şarkılardandı. Ve tabii ki ‘Paranoid’, ‘Iron Man’, ‘Suicide Solution’, ‘Mama I’m Coming Home’ ve ‘Shot in the Dark’ da. Ozzy, kendisinden sonra Black Sabbath solistliğini üstlenen ve geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz bir diğer metal efsanesi Ronnie James Dio’yu unutmadı ve “Road to Nowhere’i ona adayarak jestini yaptı, alkışı kopardı. Gelelim keşke çalsaydı denilen şarkılara… ‘I Just Want You’, ‘No More Tears’, ‘See You on the Other Side’, ‘Goodbye to Romance’, ‘Perry Mason’ gibi şarkıların umudu içimizde kaldı bir yumru gibi.

Toparlamak gerekirse: Biranın bu kez 6 lira ve soğuk olduğu yani kısmen kazık yemediğimiz, tuvalet sırasının 300 metre olmadığı yani kısmen ağaç olmadığımız, konserin dağda olmaması ve deniz ulaşımı sayesinde sefilleri oynamadığımız, konserin tam zamanında başlamasıyla beklemekten bunalmadığımız, bunların yanında sahneye kimseleri çıkarmamış olsa da, köprülerde gözü olmasa da, Başbakan’la fotoğraf çektirmese de babacan Ozzy sayesinde mest olduğumuz, 10 numara konser oldu bu. Büyüksün Ozzy

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.