ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 11 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Şimdi "Goran Bregoviç zamanı"Sayı: 1085 - 13.10.2010


Balkan müziği denilince ilk akla gelen isimlerden Goran Bregoviç yeni albümü piyasaya çıkmadan, orkestrası The Wedding-The Funeral Band ile birlikte bir kez daha İstanbul'da. Her konserini bir parti atmosferinde veren sanatçı, Küçükçiftlik Park'taki konserinde tanıdık ezgilerinin yanı sıra yeni albümünden şarkılar da seslendirdi.

Öyle bir konser düşünün ki bir şarkıda dans ederken diğer şarkıda gözleriniz dolsun. Öyle bir orkestra düşünün ki hem düğünlerde hem cenazelerde çalsın. Ve öyle bir müzisyen düşünün ki tüm bunları size bir arada sunabilsin... Bütün bu tezatlıkları bir araya getirebilecek, belki de tek isim
Goran Bregoviç ve orkestrası The Wedding&The Funeral Band, Charm Music organizasyonu ile Maçka Küçükçiftlik Park’ta bir kez daha Türkiye’deki sevenleriyle buluştu.

Konser öncesi e-posta yoluyla röportaj yaptığımız sanatçı, Türkiye’de konser verme fırsatını hiçbir zaman kaçırmadığını, kendini evinde gibi hissettiğini söylüyor. Sahnede de evindeymişçesine rahat tavırlar sergileyen Bregoviç için her konseri özel bir parti.
“Konserlerim en çok eğlendiğim yer, benim partim. Her şey bu partide eğlenebilmek için; sahnede beyaz giyiyorum çünkü bu partiye özel bir kıyafet, müzisyenlerime bahşiş veriyorum çünkü biraz nakit para herkesin keyfini yerine getirir ve sahnede biraz alkol alıyorum çünkü böylece partimde tam anlamıyla eğlenebiliyorum” diyor.

Sahnede keyifle müzik yapmanın başarılı bir konser için zorunlu olduğunu söylüyor Bregoviç;
“Sahnedeyken seyircinin moralini yükseltebilirsin ama sahnedeki sanatçının moralini yükseltemezsin.”

İstanbul konserinde Emir Kusturica imzalı “Çingeneler Zamanı”, “Arizona Rüyası ve “Yeraltıgibi filmlerin klasikleşmiş müzikleriyle birlikte eski albümlerinden şarkılar da seslendiren Bregoviç. En çok istek alan şarkılarından “Kalaşnikof”un onun için önemini sorduğumda “Kalaşnikof, ülkemdeki silah taşımaya meraklı insanlarla ilgili ironik bir şarkı ve aslında tam anlamıyla Kalaşnikof karşıtı bir şarkı” dese de eklemeden edemiyor: “İyi ya da kötü olmak Kalaşnikofla değil, insanlıkla ilgili”.

Televizyonda neredeyse hiç yer almamasına rağmen dünya çapında tanınan Bregoviç için, insanoğlunun kullandığı en güçlü dil müzik ve bu dili iyi konuşan bir müzisyenin şarkılarının hangi dilde olduğunun da bir önemi yok. “Sadece naifsen her şeyin MTV’de olup bitenden ibaret olduğunu düşünürsün” diyor, hem artık yıllar önce bestelediği birkaç şarkısı gibi İngilizce şarkı yapmaya da niyeti yok.

Bilindiği gibi Bregoviç,
Sezen Aksu’nun “Düğün ve Cenaze albümünün müziklerinin de bestecisi, ayrıca beraber konser vermişlikleri de var. Türkiye’deki müzisyenlerle çalışmaktan memnun “yemekten müziğe kadar her şeyin en iyisi İstanbul’da” diyor Bregoviç. Can Dündar’ın “Mustafa” belgeselinin müziklerini de yaptığını hatırlattığımda, 10 yıl boyunca sinemayla ilgili bir projede yer almamasına rağmen, bu teklifi kabul etmekte hiç tereddüt etmediğini söylüyor.

Bregoviç’in bir de müjdesi var: Yeni albümü
“Champagne for Gypsies” şubat ayında raflarda yerini alacak ve Bregoviç İstanbul konserinde bu yeni albümünden şarkılar da söyledi.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.