ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


“Susun da çalalım!” Sayı: 1078 - 04.10.2010


Babylon'daki konserinde aşırı gürültüden rahatsız olan Thindersticks'in konseri yarıda bırakma tehdidi İstanbul'a yeni âdet getirdi! Babylon bundan böyle bazı konserlerinin 'sessiz konser' olacağını ilan etti. Peki sessiz konserde ne olacak: İnsanlar artık İstiklal Marşı dinler gibi mi konser dinleyecek?

Asmalımescit’in en eski müzik kulübü Babylon, 20 Eylül gecesi gerçekleşen Thindersticks konseri sonrası resmi internet sitesinden ve ertesi gün gerçekleşen ikinci konser öncesi basılı olarak bir bildiri yayımladı. Mekândaki gürültüden rahatsız olan İngiliz topluluğu daha fazla rahatsız etmemek için, seyirciden azami hassasiyet göstermesi istendi. Dinleyici, bu uyarıyı tuhaf da bulsa uydu. Fakat ilginç olan, Babylon’un bundan sonraki bazı konserleri ‘sessiz konserler’ kapsamına alacağını duyurması oldu.

Babylon ekibi yayımladığı bildiride, ‘Sessizlik Politikası’nı şöyle açıkladı: “Babylon sadece önceden belirlenmiş ve duyurusu bu şekilde yapılmış ‘Sessiz Konserler’de geçerli olan, mekân içindeki ‘gürültü kaynağı’ izleyicinin diğer müşteriler, Babylon görevlileri ve bazen de sahnedeki sanatçı tarafından ikaz edilebildiği ve son çare olarak Babylon’un sessizlik politikasına uymayan izleyiciyi dışarı davet etme hakkını saklı tuttuğu bir uygulamadır.”

Babylon müdavimleri içinden, ‘Babylon haddini aştı, insanlara müziği nasıl dinleyeceklerini öğretemezler’ yorumları da yükseldi, mekânın yöneticilerine teşekkür mail’i atanlar da. Sosyal paylaşım sitelerinde, “Bir mekânın müşterisine içeride nasıl davranması gerektiğine dair kurallar koyması dünyada ilk değil ancak Babylon gibi bir mekâna giden dinleyici bir konser sırasında nasıl davranması gerektiğini bilemiyorsa burada başka türlü bir sorun var demektir.” Ya da “Duvara bir de sus işareti yapan hemşire fotoğrafı assınlar. Kütüphane mi burası?” diyenler de çıktı.

Babylon’un ortaklarından Ahmet Uluğ’sa, amaçlarının seyirciye nasıl müzik dinleneceğini öğretmek olmadığını söylüyor. “Gürültü sorunu sadece Babylon’un değil, İstanbul’un sorunu. Bu da bizim kültürümüzün bir parçası, nasıl eğleneceğimizi bilmiyoruz.” diyen Uluğ, Babylon olarak, bu kültürün bir parçası olmayacaklarını anlatıyor. Ayakta gerçekleşen konserlerde belirli seviyede bir gürültünün normal olduğunu, yurtdışındaki kulüplerin de bu sıkıntıyı yaşadığını anlatan Uluğ, “Tindersticks gibi gruplar için sessizlik önemli. Bunlar hassas insanlar. Melankolik bir müzik yapıyorlar, İsveç’te bir kulübü gürültü yüzünden terk etmişler” diyor.

Bu Staples o Staples mi?
Bir de kişisel not düşeyim. Konser öncesi sokakta elinde şarap şişesiyle turlayıp, Beyoğlu’nun ara sokaklarına dalan, insanlarla sohbet eden solist Stuart Staples’i gördüğümüzde, gönlümüzdeki yerini sağlamlaştırdığını düşünmüştük. Ve dinleyiciyi sahneden inmekle tehdit eden adamla arasında hiçbir benzerlik yoktu. Yani soru şu: Bütün bunlara gerek var mı? Biraz eğlenmek fena mı?

‘Sessiz konser’ tutar mı tutmaz mı?
Müzik yazarı Mehmet Tez konuyu internet sitesi hafifmüzik’te ele aldı: “Ben bunun görgü kuralları ve sağduyu ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Sahnede tek gitarla şarkı söyleyen biri varsa en önde onun sesini bastırarak mütemadiyen konuşmak ayıptır. Bunun için kural koymak bile abes. Sahnede eğlenceli, insanları dans etmeye davet eden bir müzik olduğunda da oturup bön bön bakmanın bir manası yok. Bu ayarı insan hisseder.konseri izlerken sussana be kardeşim diye birbirine girmesi cidden gerilimli ve konserin atmosferini berbat ediyor. Sahnedeki adamı izlemeye değil muhabbete geliyorlar diyenlere de şunu hatırlatırım. Sadece tanıyanlarla bu kadar gece kulübü, konser ve eğlence çarkı dönmez. O konuşan adamın aldığı bilete, içtiği içkiye ihtiyaç var. Yani biraz sağduyu biraz görgüyle hallolmalı bu işler.”

Le Cool İstanbul Editörü Sarp Dakni’ye göre çaba olumlu oma sonuç alınamaz:
“Babylon’u İstanbul’un tartışmasız en iyi konser mekânı olarak görüyorum. İnanılmaz bir ruhu, bambaşka bir atmosferi var. Mekânın uygulamaya çalıştığı sessizlik politikası hem sanatçıya hem de gerçek müzik dinleyicisine bir saygı duruşu aslında. Ancak ne yazık ki bu konunun uyarmakla hallolabileceğini hiç sanmıyorum. Bence kesinlikle boşuna bir çaba. Zira bizim izleyicimiz konser izlemeyi bilmiyor. Büyük arena konserlerinde bile avaz avaz bağıran gülen insanların sesi sahnedeki müzik sesini bastırabiliyor. Dezavantajını gerçek müziksever ve elbette sanatçı yaşıyor. Açıkçası konserde konuşan gülüşen insanları ‘ŞŞŞŞT ŞŞŞŞŞT ŞŞŞŞŞŞŞT’ diyerek susturmaya çalışan agresif tipler beni daha çok rahatsız ediyor.”
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.