ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bandista`larımız ve kültürümüz Sayı: 1076 - 30.09.2010


`Devrimci demokrat kamuoyu` denilen kesimden olup da Bandista adını duymayan kalmamıştır herhalde. İnsanlar birbirleriyle, internetin çeşitli iletişim kanallarını kullanarak www.tayfabandista.org  adresini ve `Artık bizim de devrimci bir ska grubumuz var!`coşkusunu paylaşıyorlar.

Bandista`nın müzikal ve politik hasletlerinden bağımsız olarak, tüm bunlar özellikle Tanzimat sonrasının `Batı tarzı ilk roman, ilk tiyatro oyunu vs.` söylemlerini hatırlatıyor bana. Bu ifadelerde birbiriyle bağdaşmaz bir kompleks ve gurur bir arada, birbirlerini besleyecek şekilde bulunur. `Türk` güvenmiş, çalışmış, Batı tarzı bir şeyler yaratmış, sıra övünmeye gelmiştir. İyi de övüntü vesilesi, `Türk olmayan`a ulaşmış olmaktan başka bir şey değildir. Bu Türklükten uzaklaştığı için Türklüğüyle gurur duyan Türk `karmaşa`sının çeşitli biçimleri, artık kültürel şifremize mi yazılmıştır nedir, her taşın altından çıkabiliyor.

Bandista`dan hoşlanan herkesin özenti olduğunu yahut da müziğinin iyi veya kötü olduğunu söylemediğimiz fark edilmiştir. Sadece bir tür düşünce biçiminin tezahürünü ve anlamını soruşturuyoruz; Yazılama`larda sık sık yaptığımız üzere.

Bandista, bilinen dünya halk ve devrimci müziklerinin üstüne yeni sözler yazmış çokluk. Latin ritimleriyle döşeli altyapılar üstündeki solo çalgıların önemli bir kısmı dünya folkuna ait. Vokallerde gırtlaktan zorlanarak çıkan ve eğlenceli olmaya çabalayan teatral bir tarz benimsemişler. Sözleri nadir yerler dışında ne zengin bir imgesellik ne sağlam bir ajitatif-propagandif retorik barındırıyor.

Buna rağmen, dünyanın başka yerleri değil de Anadolu esintili bir müzik eşliğinde normal bir diksiyonla ya da kırsal ağızla söylense, sözlerine `ıyy çok ajitatif!` diye burun kıvırabilecekler nezdinde belirli bir coşkuyla karşılandılar. Bunun sadece grubun `farklı` duruşuna yöneltilen oksidentalist sempatiden veya çoğu şarkıya sinmiş neşenin eğlence endüstrisiyle uyuşma potansiyelinden geldiğini söylemek haksızlık olur. Bandista, devrimci saflarda duruyor ve albümlerini internette yayımlayarak ticariliğe meydan okuyor; devrimci samimiyet bu topraklarda hâlâ geçer akçe.

Ama Bandista`nın yaptığı özünde bir toplama işlemi, sentez değil. Tıpkı geçenlerde bir aralık meşhur olan o Flamenko eşliğinde türkü söyleyen iki kardeş gibi. Farklılık her zaman yenilik demek değildir. Daha önce hasbelkader yan yana gelmemiş şeyleri yan yana getirdiğinizde yeni bir şey yaptığınız yanılsamasına kapılabilirsiniz. Karla ekmek yemeyi icat edip pek beğenmeyen Nasreddin Hoca`nın aksine `farklı`lığın bir beğeni dalgası yaratması da mümkündür. Ama en kabadayı erdeminiz yenilik içermeyen bir farklılıksa, ortaya sanatsal bakımdan güçlü ve kalıcı bir şey değil `farklı olsun da n`olursa olsun`cuların obur midelerine geçici bir aburcubur çıkarmış olursunuz.

Tüm bunları aslında şu tespiti yapmak için söylüyoruz: Devrimci müziğin ana damarı, bundan sonra da Ruhi Su-Livaneli-Şıvan Perwer-Grup Yorum hattında akmaya devam edecektir. (Eklenebilecek başka isimler de var elbette.)

Şematik bir açıklama yapacak olursak: Bu damarı oluşturan unsurların her birinin bir ucu Anadolu halk müzikleri, bir ucu dünya halk müzikleri, bir ucu da Batı müziklerinden oluşan bir üçgen düzlemin çeşitli koordinatlarına konumlandığını düşünebiliriz. Her bir nokta, bu uçlara belirli bir yakınlıkta ve uzaklıktadır. (Aslında burada ayrıntısına giremeyeceğimiz çok daha karmaşık bir yapı söz konusudur.)

Devrimci müziğin ana damarı bu olacaktır derken bu düzlemin dışına yerleşecek başka noktaların, başka damarların olmayacağı ya da olmaması gerektiğini zinhar söylemiyoruz. Bu, anlamsız bir reçetecilik, kehanet tellallığı ve darlık olurdu. Ama ana damarı görememek, göstermemek de `her şey gider` eyyamcılığından başka bir şey olmaz.

Anlatılan bizim hikayemizse, onu mümkün olduğunca çok kulağa ulaştırmak için anlatabileceğimiz her tarzda anlatmalıyız. Bandista`larımız da olmalı ama biz onların geleceğin kültürünün neresinde durduğunu iyi bilmeliyiz.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.