ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Sürgündeki orkestra mevsime hazır...Sayı: 1075 - 29.09.2010


2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’un sürgündeki orkestrası yeni konser mevsimine hazır. Atatürk Kültür Merkezi’nin 2008 Mayıs ayı sonunda 2010 için onarılıp yenilenmek üzere kapatılmasıyla salonsuz kalan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası bir müzik mevsimini daha, sürekli salon değiştirmenin, provalarını konser verdiği salonda yapamamanın zorluklarıyla boğuşarak geçirecek. AKM ise bilinen ve bilinmeyen, bilinemeyen nedenlerle bomboş, sessiz, insansız bırakılmış, içten içe çürüyüp gidiyor Taksim Alanı’nda olanca görkemiyle.

Yaz ortasında yönetim kurulu değişen orkestranın yeni müdürü Ertuğrul Köse ve müdür yardımcısı Emin Özistek’le yoğun bir çalışmayla kısa sürede tamamladıkları 2010-2011 izlencesini, yeni tasarılarını ve elbet sorunlarını da konuştuk.

Her yıl başka salonlara sürüklenmeyi AKM’nin yokluğunda artık kabullenmişler ama hiç olmazsa İstanbul’un merkezindeki, sürekli dinleyicilerinin kolay ulaşabileceği Lütfi Kırdar ve Cemal Reşit Rey salonlarında verebilseler konserlerini! Değişik nedenlerle bu istekleri gerçekleşmemiş, ama Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle bu salonlarda gün alabilirlerse, ek konserler yapmaya hazır olduklarını söylüyorlar. Ama en büyük özlemleri en kısa sürede yuvalarına, AKM’ye dönmek. Ama, diyorlar, boş yapılar kullanılan yapılardan çok daha hızlı eskir. Bu nedenle AKM’nin yenilenmesine artık gecikmeden başlanmalı.

Yeni konser mevsimini, geçen yıllarda olduğu gibi, bu yıl da Aya İrini’de açacaklar. 8 Ekim Cuma akşamı saat 20.00’deki açılış konserinde orkestra Andrew Greenwood yönetiminde “Carmina Burana”yı seslendirecek. Ankara Devlet Çoksesli Müzik Korosu’nun da katılacağı konserin solistleri soprano Sirel Yakupoğlu, tenor Erdem Erdoğan ve bariton Tamer Peker.

15 ve 22 Ekim’de yine Aya İrini’deki konserlerden sonra orkestra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konseriyle Ordu’da Ordu Kültür Merkezi’nin açılışını yapacak.

Kasımdan mayısa kadar, her ayın ilk konseri Kadıköy Belediyesi’nin Caddebostan Kültür Merkezi’nde, sonraki konserlerse Beşiktaş Belediyesi’nin yeni yapılan Fulya Gösteri Merkezi’nde. Buradaki ilk konser olan 12 Kasım Atatürk’ü Anma Konseri de bu salonun açılış konseri olacak.

İlk İDSO yoğunçaları

Fulya Gösteri Merkezi anılınca, geçen haziran ayında bu salonda Rahbari yönetiminde kaydettikleri yoğunçaların ne aşamada olduğunu sordum. Yapım sonrası işlemleri tamamlanmış, Rahbari onaylayınca baskıya girilecekmiş. Bunun anlamı şu: Ulvi Cemal Erkin ile Cemal Reşit Rey’in birer yapıtının seslendirildiği bir İDSO yoğunçaları çok yakında Naxos etiketiyle dünya müzik mağazalarında satışa sunulacak.

Türk bestecileri yeni mevsimin izlencesinde de elbet önemli yer alıyor. Ulvi Cemal Erkin, Ferit Tüzün, Hasan Ferit Alnar ve Fazıl Say’ın yapıtlarının seslendirileceği konserlerde orkestrayı, çalınacak yapıtları da seçen, sürekli şefi Naci Özgüç yönetecek.

Özgüç’ün dışında, Ionescu Galati’den Alexander Rudin’e, Gürer Aykal’dan Alpaslan Ertüngealp’e, Türk ve yabancı değerli şeflerin yöneteceği orkestra İdil Biret’ten Efe Baltacıgil’e, Gülsin Onay’dan Verda Erman’a, Cihat Aşkın’dan Benyamin Sönmez’e, Tuncay Yılmaz’dan Laure Favre Kahn’a, Gilles Appap’tan Sophia Jaffe’ye, Wolfgang Boetscher’e, pek çok değerli sanatçıya eşlik edecek.

Yeni yönetimin bir de yarışma tasarısı var: İDSO Ulusal Genç Solistler Yarışması. Her yıl bir çalgı öbeği için düzenlenecek yarışmanın baştan sona dinleyici önünde yapılacak olması en önemli özelliği.

Ertuğrul Köse’nin bir sorusunu aktarmadan bitirmek istemiyorum. Diyor ki Sayın Köse: “Anadolu’nun dört bir yanındaki antik kentlerin tiyatroları kent nüfusunun beşte birini alacak büyüklükte. 10 milyon nüfuslu Avrupa kültür başkentinin tüm salonları toplam kaç kişilik?” 2010 - 2011 izlencesi www.idso.gov.tr  adresinde bekliyor.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.