ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 13 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Onun şarkıları İran için...Sayı: 1067 - 17.09.2010


Devrimden sonra şarkı söylemesi yasaklanan ve İran’dan ABD’ye göç eden Googoosh İranlı hayranlarıyla İstanbul’da buluştu. Şarkılarının hepsini özlediği İran için söyledi

İstanbul geçen gün çok özel bir ismi ağırladı. Öyle ki onu izlemek için yüzlerce İranlı hayranı İstanbul’a akın etti, havayolu şirketleri ek seferler koydu. Çünkü kendi ülkesinde yıllar önce şarkı söylemesi yasaklanmıştı. Evet, Googosh’tan bahsediyoruz. O 60’lı ve 70’li yıllarda İran’ın en sevilen kadın şarkıcısıydı üstelik sinema filmlerinde de oynuyordu. 35 yaşında kariyerinin zirvesindeyken İran’da devrim oldu. Şarkı söylemek artık yasaktı. O dönemin tüm İranlı sanatçıları yurtdışına kaçarken Googoosh ülkesinde kaldı, her şeye rağmen ülkesini terk etmedi ama müziği bırakıp evine kapandı.

90’lı yılların başında depresyon tedavisi gördüğü dönemde İranlı yönetmen Massoud Kimiai ile tanıştı ve Kimiai’nin desteğiyle yeniden müziğe döndü. İran’ı terk etti ve 20 yıl aradan sonra yeni bir albüm çıkardı. Onun 20 yıl uzak durduğu müzik hayatına geri dönmesi İranlılar tarafından coşkuyla karşılandı, albümleri yeniden satış rekorları kırdı ve dünyanın her yerinde konserler vermeye başladı.

Kendimi İran’a yakın hissediyorum

İşte bu konserlerden biri de Oasis Promotions tarafından geçtiğimiz akşam İstanbul’da gerçekleştirildi. Herkes Googoosh ve temsil ettiği özgürlük adına oradaydı. Konserden önce sorularımızı yanıtlayan Googoosh maalesef ülkesi ve yasaklı oluşuna dair sorularımızı yanıtlamadı. İstanbul’un kendisi için özel olduğunu belirten şarkıcı sanat hayatı boyunca birçok yerde konser verdiğini ama pek azında bu kadar çok heyecanlandığını söyledi.

“İstanbul’un benim hayatımda birkaç sebepten ötürü ayrı bir yeri var. Birincisi burada kendimi İran’a çok yakın hissediyorum ve hayranlarımla daha kolay buluşabiliyorum. Daha önce defalarca İstanbul’a davet edilmiştim ama uygun bir zaman olduğunu düşünmüyordum. İkinci sebep ise; Türkçe benim anadilim, dolayısıyla burası vatanımdan sonra kendimi en rahat hissettiğim yer. İstanbul’dayken kendimi yabancı hissetmiyorum, caddelerde yürürken Türkçe konuşuyorum.”

İstanbul bana babamı hatırlatıyor

Geçen haftalarda Antalya’da konser veren sanatçı İstanbul’da da sahneye çıkabildiği için mutlu olduğunu dile getiriyor. Onun için İstanbul’da olmanın ötesinde İstanbul’da sahneye çıkmasının önemi büyük. Googoosh bunu şöyle açıklıyor: “İstanbul’u ben de özel kılan şey şu: Babam İstanbul’u çok severdi ve 1986 yılında İstanbul’da sahnede program yaparken öldü. O yüzden bu şehir bana babamı hatırlatıyor.”

Googoosh’un bir zamanlar aktris olduğunu söylemiştik. Sinemadan çeşitli problemler dışında uzak kalmış ama bu arada yeni teklifler de geliyormuş ve bunlardan birini ciddi bir şekilde düşünüyormuş. Yani yakında Googoosh’u sinemada görebiliriz. İnce eleyip sık dokuyan bir sanatçı Googosh, eski hayranları kadar, genç hayranlarını da düşünüyor ve “Şimdi eskisinden farklı bir kitlem de var. Yeni nesil şarkılarımı seviyor aradan geçen onca yıla rağmen eski hayranlarım da hâlâ albümlerimi takip ediyor. Tercihimi yaparken bunları da göz önünde bulundurmaya çalışıyorum” diyor.

Şarkıları hâlâ yasak

Yalnızca müziğiyle değil, modern yaşam tarzıyla tüm İranlı kadınlara örnek olmasına rağmen maalesef şarkıları İran’da yasak olan Googoosh, bir gün kendi ülkesinde, kendi topraklarında şarkı söyleyebilecek mi bilinmez...

Ülkesini çok sevdiğini ve çok özlediğini her fırsatta söyleyen sanatçı şarkılarını yıllardır ona küs olan İran için söylüyor. O hâlâ İran’lı hayranlarının divası ve hâlâ şarkı söylüyor; inadına...

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.