ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1854
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Fazıl Say haklı beyler!..Sayı: 1059 - 03.09.2010


Dünya Basketbol Şampiyonası’nın açılışını uzun bir süre unutmayacağıma inanıyorum. Hatta şu an, bu yazıyı yazarken Güneşli Hürriyet Towers’daki ‘yeni dükkânımızda’ NTV’den tekrarı izleyip, zaman zaman kahkahalar atıyorum. Gecenin yıldızlarını hatırlatmadan önce Sinan Erdem Salonu’ndaki ‘ikram’da (davetiyede kokteyl ifadesinden kaçınılmış herhalde), başıma gelen bir hadiseyi aktarmak isterim. Kayısı ve vişneyi davetlilere dayayan catering firmasının garsonlarından birine, “İçki servisi olup olmadığını” sordum cevabı netti: “Abi, her an Başbakan gelebilir ama ben yine bir bakayım.” Girişte cepte sigara kontrolü de yapsaydınız ya!

Memet Ali Alabora: ‘Kendisi artı Tülin Şahin bölü iki eşittir Mehmet Ali Şahin’ önermesine bayıldım. 

Tülin Şahin: Kötü mü kötü İngilizce’sine rağmen aksan çabaları takdir edilesiydi. Özellikle “Emeyzing”, “Vawww”, “Hello vörld”, “Şavtaym” çığlıklarıyla, Cindy Crawford’dan eksiği olmadığını kanıtladı! Belki siz görmediniz ama Sezen’in ‘Rakkas’ şarkısındaki göbek dansı performansı fena değildi.

Mehmet Ali Şahin: Konuşma yapacağını bilmediğini söylemesi dürüstlüktü. Dünyaya falan da rezil olmadık, çünkü ne konuştuğunu bir tek biz anladık! Basketbolu ‘sürprizlere açık bir spor’ olarak nitelemesini şuna yoruyorum. Mehmet Ali Bey, bugünkü Slovenya-ABD maçına ‘1’ girer.

Faruk Nafiz Özak: ‘Hazirun’ ve ‘rey’ kelime-lerinin Türk gençliğine hatırlatması önemliydi. ‘Hz. Mevlana’dan spora uzanan yol’dan çıkıp Michel Platini’ye, Euro 2016 adaylığımıza uzanması yerindeydi. Gerekli mesajları almıştır UEFA, yakın zamanda özür dilerler! Faruk Bey o kadar çok teşekkür etti ki, bir ara Matrix’te kayma yaşadı. Spora ve unuttuğu cisimlere (mesela UFO’lara), şükranlarını sunmasının başka izahı yok!

Sezen Aksu: Bir ara canımıza kıyacaktık. ‘Bile bile’, ‘Olmasa mektubun’, ‘Yalnızlık senfonisi’ seçimleri, Türkiye gelen o çocukların, ileride bunalımlı bünyeler olmasının tek suçlusu. ‘Minik Serçe’nin sesi de ‘beş faulü’ almış bu arada...

Müslüm Gürses: Bizleri ‘paramparça’ etti! Detone olmasını geçtim, şarkıya yanlışlıkla girip “Param...” demesi ve susması, oy oy oy... Arkadaş madem oraya Müslüm Baba’yı çıkarıyorsun. Söyletsene adama, ‘Senden vazgeçmem’i, ‘Usta’yı. Ama yemez...

O zaman amele oluyor Baba... Yine de Tülin Şahin’in dediği gibi ‘Tenk yu’ Müslüm Gürses.

Dansöz: Tövbe tövbe, o ne kapalı kıyafetti öyle. Ona rağmen protokoldekilerin ve localarındakilerin ellerini suratına koyup, ‘Aradan bakan adam modeli’ne girmesine çok güldüm.

Kıraç: Tüm şarkıyı bir kadının sesini taklit ederek söylemesi takdire şayandı!

‘Truva atı’nın içinden çıksa şahane olmaz mıydı? Bu arada söz konusu bestesini ‘At‘ın anavatanını temsil eden Dardanelspor’a versin...

Bu açılış töreninin yaratıcılıktan uzak, sıradan, biraz banal bir şey olacağını, Fazıl Say facebook’tan duyurmuştu. Say bile bu kadar kötüsünü beklemiyordu herhalde. ‘Truva Atı’nın etrafında çocuklara ellerinde basketbol topuyla tur attırmak, nasıl bir zekânın ürünüdür acaba?

Ekşisözlük’te de çok iyi entryler var ama ‘marmarmar’ınki durumu özetlemiş: “Beklenmedik derecede samimi bir açılış oluyor bence, bu topluma dair ne varsa bu açılış töreninde de o var. Teknik beceriksizliğimizden, organizasyon eksikliğimize, kimlik bunalımımızdan, politik fırsatçılığımıza kadar bize dair hemen her şey... En önemlisi bunların hiçbirini de umursamadığımızı gösteren kendi çalıp kendi oynamamız, süper...”
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.