ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Fazıl Say haklı beyler!..Sayı: 1059 - 03.09.2010


Dünya Basketbol Şampiyonası’nın açılışını uzun bir süre unutmayacağıma inanıyorum. Hatta şu an, bu yazıyı yazarken Güneşli Hürriyet Towers’daki ‘yeni dükkânımızda’ NTV’den tekrarı izleyip, zaman zaman kahkahalar atıyorum. Gecenin yıldızlarını hatırlatmadan önce Sinan Erdem Salonu’ndaki ‘ikram’da (davetiyede kokteyl ifadesinden kaçınılmış herhalde), başıma gelen bir hadiseyi aktarmak isterim. Kayısı ve vişneyi davetlilere dayayan catering firmasının garsonlarından birine, “İçki servisi olup olmadığını” sordum cevabı netti: “Abi, her an Başbakan gelebilir ama ben yine bir bakayım.” Girişte cepte sigara kontrolü de yapsaydınız ya!

Memet Ali Alabora: ‘Kendisi artı Tülin Şahin bölü iki eşittir Mehmet Ali Şahin’ önermesine bayıldım. 

Tülin Şahin: Kötü mü kötü İngilizce’sine rağmen aksan çabaları takdir edilesiydi. Özellikle “Emeyzing”, “Vawww”, “Hello vörld”, “Şavtaym” çığlıklarıyla, Cindy Crawford’dan eksiği olmadığını kanıtladı! Belki siz görmediniz ama Sezen’in ‘Rakkas’ şarkısındaki göbek dansı performansı fena değildi.

Mehmet Ali Şahin: Konuşma yapacağını bilmediğini söylemesi dürüstlüktü. Dünyaya falan da rezil olmadık, çünkü ne konuştuğunu bir tek biz anladık! Basketbolu ‘sürprizlere açık bir spor’ olarak nitelemesini şuna yoruyorum. Mehmet Ali Bey, bugünkü Slovenya-ABD maçına ‘1’ girer.

Faruk Nafiz Özak: ‘Hazirun’ ve ‘rey’ kelime-lerinin Türk gençliğine hatırlatması önemliydi. ‘Hz. Mevlana’dan spora uzanan yol’dan çıkıp Michel Platini’ye, Euro 2016 adaylığımıza uzanması yerindeydi. Gerekli mesajları almıştır UEFA, yakın zamanda özür dilerler! Faruk Bey o kadar çok teşekkür etti ki, bir ara Matrix’te kayma yaşadı. Spora ve unuttuğu cisimlere (mesela UFO’lara), şükranlarını sunmasının başka izahı yok!

Sezen Aksu: Bir ara canımıza kıyacaktık. ‘Bile bile’, ‘Olmasa mektubun’, ‘Yalnızlık senfonisi’ seçimleri, Türkiye gelen o çocukların, ileride bunalımlı bünyeler olmasının tek suçlusu. ‘Minik Serçe’nin sesi de ‘beş faulü’ almış bu arada...

Müslüm Gürses: Bizleri ‘paramparça’ etti! Detone olmasını geçtim, şarkıya yanlışlıkla girip “Param...” demesi ve susması, oy oy oy... Arkadaş madem oraya Müslüm Baba’yı çıkarıyorsun. Söyletsene adama, ‘Senden vazgeçmem’i, ‘Usta’yı. Ama yemez...

O zaman amele oluyor Baba... Yine de Tülin Şahin’in dediği gibi ‘Tenk yu’ Müslüm Gürses.

Dansöz: Tövbe tövbe, o ne kapalı kıyafetti öyle. Ona rağmen protokoldekilerin ve localarındakilerin ellerini suratına koyup, ‘Aradan bakan adam modeli’ne girmesine çok güldüm.

Kıraç: Tüm şarkıyı bir kadının sesini taklit ederek söylemesi takdire şayandı!

‘Truva atı’nın içinden çıksa şahane olmaz mıydı? Bu arada söz konusu bestesini ‘At‘ın anavatanını temsil eden Dardanelspor’a versin...

Bu açılış töreninin yaratıcılıktan uzak, sıradan, biraz banal bir şey olacağını, Fazıl Say facebook’tan duyurmuştu. Say bile bu kadar kötüsünü beklemiyordu herhalde. ‘Truva Atı’nın etrafında çocuklara ellerinde basketbol topuyla tur attırmak, nasıl bir zekânın ürünüdür acaba?

Ekşisözlük’te de çok iyi entryler var ama ‘marmarmar’ınki durumu özetlemiş: “Beklenmedik derecede samimi bir açılış oluyor bence, bu topluma dair ne varsa bu açılış töreninde de o var. Teknik beceriksizliğimizden, organizasyon eksikliğimize, kimlik bunalımımızdan, politik fırsatçılığımıza kadar bize dair hemen her şey... En önemlisi bunların hiçbirini de umursamadığımızı gösteren kendi çalıp kendi oynamamız, süper...”
 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.