ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersleri...Sayı: 1058 - 02.09.2010


Hacı Bektaş-ı Veli'  "Hararet narda sacda değil, keramet hırkada tacda değil, her ne ararsan kendinde ara, Mekke’de Kudüs’te hacda değil" diyordu.

Din, insanlık tarihinde bir  gerçekliktir. Ülkemizde 1982 Anayasasıyla  din dersleri zorunlu hale getirilerek İlköğretimin  dördüncü sınıfından  itibaren lisenin bitimine kadar haftada 2 saat okutulmaktadır.

Bilimsel düşünmeyi özendiren felsefe dalları  geri plana atıldı. Sunni mezhebi benimsetilmek istendi.

Bu din derslerinde zorla Arapça ezberlettirilen dualar, ramazan ayında öğretmenlerin kimler oruç tutuyor kimler oruç tutmuyorsa elini kaldırsın diyerek öğrencilerin üzerinde baskı unsuru oluşturulmuştur. Din dersinin zorunlu olması din ve vicdan özgürlüğünün ihlal edilmesidir.

Din kültürü İslam kültürü değildir. Amacı da insanları da Müslüman yapmakta değildir. Din derslerinde olması gereken farklı dinlerin Yahudilik, Budizm, Şintoizm ve Ateizm vb. tarafsızca anlatılıp özgürce tartışılmasıdır.

Okullarda Emile Durkheim in, Max Weber in, Marx’ın daha nice düşünürün din hakkında görüşlerini, dinin toplumsal olaylar üzerinde etkisini öğretmek dine farklı bir açıdan bakmayı sağlayacaktır.

Din eğitimi verilirken dikkat edilmesi gerekilen husus öğrencilerin  ilk ve orta kurumlarından sonra belli bir eğitimi    almasından sonra dini tercihleri yapabileceği bilinç ve olgunluk olduğu çağda verilmelidir.

Çocuklarımıza kendi inançlarımızı anlatırken de farklı inançların da olabileceğini veya inanışlarında olmayabileceğini anlatmalıyız. Saygıyı da öğretmeliyiz.

Eğitimin amacı da toplumu oluşturan insanları kültürel ve sosyal yönden geliştirmek onları da bilimin ışığıyla aydınlatmak değil midir?

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.