ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


"Kimin için buradasınız" Sayı: 1042 - 02.07.2010


Sonisphere’in ikinci günü kolay unutulmayacak bir konserle geçti. Manowar, performansı ve DeMaio’nun “big four”a yaptığı gönderme güne damga vurdu.

Başlık gibi yazının ilk cümlesi de: “Buraya kimin için geldiniz?” 26 haziran, exi 26 Akbank Sonisphere Festival’ın ikinci günüydü. Çoğunluğa göre belki de “en önemsiz” gün. Bu cumartesi pek bir lanetliydi; headliner’ı bir türlü belli olamadı, belli oldu yine değişti. Daha önce İstanbul’a ve Türkiye’nin diğer şehirlerine kaç gere geldiği saya saya unutulan Anathema, bu kadar ağırtopu biraraya getiren bir festivalin headliner’ı yapılmaya çalışıldı. Ama belli ki bir ton aksilik olmuştu, anlaşılması planlanan gruplarla anlaşılamamış, bir şeyler ters gitmişti. Ama aslında problemin çözümü kendi içinde saklıydı, cumartesi gününün headliner’ı zaten vardı, hem de en başından beri...

Hayko Cepkin’den hayalkırıklığı

Heavy metal denince akla ilk gelen gruplardan biri Manowar. Onlar katıksız metal yapıyor ve bunu öyle güzel yapıyorlar ki, size ağzınız beş karış açık onları izlemek düşüyor. Ama biz mevzunun başına dönelim önce... Dediğimiz gibi, 26 haziran Sonisphere Festival’ın ikinci günüydü. Kapılar saat 14.00’da açıldı, günün ilk grubu ise 15.30 ile 16.00 saatleri arasında sahne alan Murder King’di. 2005 yılından beri Taksim’in en “sert” barı Dorock’ta sahne alan Murder King, Dorock’taki kalabalığı coşturmayı bilse de, aynı başarıyı festivalde gösteremedi. Ardından sahne alan Volbeat gayet başarılıydı. Beklentilerini büyük tutanlar için ise bir diğer şov adamı Hayko Cepkin, hayalkırıklığı yaşattı, kalabalığın da bolca tepkisini çekti. Sıra geldi belki de günün en beklenen anına. Saatler 19.15’i göstermeden Manowar sahnedeydi. Tamam, çok heyecanlıydık, ama yine bir türlü anlam veremedik: Adamların sahnesi siyah, amfileri, gitarları siyah, kıyafetleri deri ve siyah. Şarkılarının da yarısından fazlasında “darkness”, “night”, “hell” deyip duruyorlar. Bu adamları gündüz gözüyle sahneye çıkarmak da nesi? Biz bunları yadırgayaduralım, Manowar, Brothers of Metal diye diye coştu, coşturdu. Hail and Kill’de ise hepimiz kendimizden geçmiştik zaten. Manowar gençlik günlerinden hiçbir şey kaybetmemiş, hem ses, hem tavır, hem de fizik açısından hâlâ sapasağlamlar.

Günün bombası grubun basgitaristi Joey DeMaio’nun sahneyi bir süreliğine devralıp, temiz, Türkçe bir konuşma yapmasıydı. DeMaio, aldı mikrofonu eline, başladı bir güzel Türkçe konuşmaya. Seyirciye bir güzel “gaz verdikten” sonra, şunları söyledi: “Bu festivalde dört büyük var diyorlar, sizin buraya ‘big four’ için geldiğinizi söylüyorlar.” Akabinde, “hadi oradan” anlamına gelen bir de küfür savurdu ve sordu: “Kimin için geldiniz?” Bize de cevaplamak düştü tabii, yaklaşık 50 bin kişi, hep bir ağızdan bağırdık: “Manowar” Zira birçoklarına göre, her ne kadar saygın ve bu işe yıllarını vermiş bir grup olsa da Accept, benim de aralarında bulunduğum büyük bir kalabalık oraya Manowar için gelmişti. Accept de gayet başarılıydı, temiz ve başarılı bir performans sergiledi sahnede. Ama ayrılırken çoğunluğun aklında şu iki soru vardı: “Manowar neden headliner değildi” ve “Buraya kimin için geldiniz”.

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.