ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


"Metalcilerin" İnönü derbisi.Sayı: 1040 - 30.06.2010


Endüstriyel metalin efsane topluluğu Rammstein ile Metallica'nın damga vurduğu Sonisphere Festivali'ni İnönü Stadyumu'nda 3 günde yaklaşık 100 bin kişi izledi. Son gün, festivalin dört büyük ağır topu olarak nitelenen Anthrax, Megadeth, Slayer ve Metallica konser verdi.

İnönü Stadyumu’nda üç gün boyunca müzikseverler ‘metal fırtınası’na tutuldu. İstanbullu müzikseverleri efsanevi rock topluluklarıyla buluşturan dünyanın en büyük müzik festivallerinden ‘exi 26 Akbank Sonisphere Festivali’ önceki gece Metallica konseri ile sona erdi.

Festivale, ülkemizde ilk kez konser veren Alman endüstriyel metalin efsane topluluğu Rammstein ile Metallica damgasını vurdu. Pentegram konserinin ise ayrı bir anlamı vardı; Pentegram’ın bu konseri 1995’ten bu yana grubun vokalistliğini üstlenen Murat İlkan’ın veda konseri oldu.

Festivalin programında son anda konseri iptal eden İsrailli oryantal metal müzik grubu Orphaned Land dışında fire yoktu. Festival seyircisinin coşkusunun hiç dinmediği konserler dizisinin ilk gününde Rammstein, hayranlarını şaşırtmadı, beklenen ‘şov’ların tümü gerçekleşti.

Grubun klavyecisi Lorenz’in deniz botuyla seyircilerin üzerinde gezdiği sahne ile siyah tişört giyinen binlerce gencin üzerini beyaz bulut gibi kaplayan ‘duman şov’u görülmeye değer bir ‘manzara’ydı. Müziğin geri planda kaldığı konser kısa sürse de (90 dakika) topluluğun ‘ateşli’ şovları unutulmazdı.

Son gün, festivalin dört büyük ağır topu olarak nitelenen Anthrax, Megadeth, Slayer ve Metallica konser verdi. Sonuç olarak İnönü’yü sallayan topluluk Metallica oldu. Konser, İtalyan yönetmen Sergio Leone’nin 1966 yapımı “İyi, Kötü ve Çirkin” filminin görüntüleri ile başladı. Türkiye’de 4. kez konser veren Metallica’nın solisti James Hetfield İstanbul dinleycisinin her defasında daha iyi olduğunu söyledi. Hetfield konseri de ‘tarihi bir an’ olarak niteledi.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.