ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Heavy metal fırtınası Sayı: 1034 - 22.06.2010


Düğün salonlarındaki konserlerde bile Donington Festivali’nde gibi eğlenen bir kuşaktık biz. Şimdi ise hayaller gerçek oldu, hafta sonu İstanbul’da yer yerinden oynayacak.

Yabancı dergilere bakıp düzenlenen festivallere imrenerek geçti ilk gençlik yıllarımız. Bizim de festivallerimiz vardı. Kendimize göre, Türk usulü. İzbe barlar, düğün salonları ve Türkiye’yi pıtrak kuşatan genç gruplar... Kötü ses düzenleri, berbat amfilere rağmen, Donington Festivali’ndeymiş gibi eğlenmeyi başarıyorduk. O zaman Metallica, Slayer, Manowar hayallerimizi süslüyor ve onların bir gün Türkiye’ye gelecekleri kimsenin aklının uçundan bile geçmiyordu. Ama işte yıllar yıllar sonra heavy metal popülerliğini yitirdiğinden olsa gerek, gelmeyen grup kalmadı. Ama artık Donington Festivali bile düğün salonu gibi geliyor bize...

Türk heavy metal tarihi hafta sonu yani 25- 26-27 haziran günleri düzenlenecek olan Sonisphere Festivali kadar büyük bir festival görmedi daha önce. Stad konserlerinin devri bitti, kimse Beşiktaş İnönü Stadyumu’nu dolduramaz diyorduk ama bir koalisyonla bu işin yapılabileceğini Sonisphere herkese gösterecek. İstanbul hafta sonu Heavy Metale teslim olacak.

Birinci gün ve festival alıştırması

Festivalin ilk günü, yani 25 Haziran, bir ısınma turu gibi. Stadın kapıları saat 13.00’da açılacak ve böyle festivallerde sahne boş durmasın, gençler de festivalden nasibini alsın diye bir düşünce olduğu için Ete Kurttekin, Blacktooth ve Stone Sour konserleri gerçekleşecek. Saat 17.30’da ise Türk heavy metal tarihinin yarattığı en büyük gruplardan Pentagram sahne alacak. Moda Sineması’nda konser verdiği yılların coşkusuyla çalacaklarını düşünüyorum ama tabii, o konseri hatırlayan birileri kalmışsa... İlk gecenin ağır topları ise Alice in Chains ve Rammstein.

İkinci gün ve Manowar

Festivalin festival olmaya başladığı gün bugün. Bir önceki günden enerjisi olanlar, boynu Rammstein’a feda etmemişlerse headbang yapmaya Murder King’le başlayacak. Boynu tutulanlar içinde şunu söyleyelim: Headbang yapmaya devam etsinler, başta biraz acılı olacak ama Hayko Cepkin’de artık kıvama gelmiş olur. Manowar sahneye çıktığında ise artık bir önceki gece gibi devam edebilirler. Tecrübeyle sabittir. Yıllarca Türkiye’ye gelmeyeceklerini söyleyip ardından Avrupa da dinleyici kalmayınca soluğu İstanbul’da alan kralların ardından Accept çıkacak ve gerçekten ne yapacaklarını merak etmiyor değilim. Demek hâlâ biri hatırlıyormuş bu grubu.

Ve işte final Slayer

Pazar günü ise festivalin görkemli kapanışı olacak. Ama öyle böyle değil, Gren ve Foma’yı bir kenara bırakıyorum. Sırasıyla Anthrax, Megadeth, Slayer ve Metallica sahne alacak. Bu benim kuşağım için sadece bir hayaldi ama şimdi gerçekleşti. Genç metalciye en büyük öğüdüm ilk iki gün kafa sallamasın kimse, çünkü son gün gerçek bir metal şöleni olacak ve boyun ağrısına katlanmak pahasına ben bile headbang yapacağım. Ama günün tek bir kusuru var kanımca: En son Slayer sahneye çıkmalıydı, çünkü bir yerde Slayer varsa gerisi teferruattan başka bir şey değildir. Son olarak: Biri el atsa da dünya gözüyle AC/DC’yi de görebilsek ne iyi olur.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.