ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 1 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Rock’ın içi bomboş artık Sayı: 1033 - 21.06.2010


Dizi ve film müziklerine imza atan Kenan Yılmaz, ilk albümü ‘Sarhoş Balık’ı yayınladı. Yılmaz, albümünde rock yapsa da, artık rock müziğin içinin boşaltıldığını söylüyor

Birçok albümün aranjörlüğüne, film ve dizi müziğine imza atmış bir isim olan Kenan Yılmaz kendi albümünü yapmak için uzun süre beklemiş. Yılmaz’ın ilk albümü olan Sarhoş Balık haziran ayı başlarında Seyhan Müzik etiketiyle yayınladı.

Öncelikle müzikle olan serüveninizi dinlemek isterim.

Müziğe Denizli’de Belediye Konservatuvarı’nda başladım. Türk Halk Müziği’ni seçtim. Müziğin benim geleceğim olduğunu anladığımda yedi sekiz yaşlarındaydım. Sözlü müzikler mırıldanırdım, sözler bana ait olurdu, şaşırırdım. Ailem, ağabeyim gibi tekstilci olmamı istiyordu. Özellikle babam çok karşı çıkıyordu. Bir keresinde sazımı yakmıştı. Tam bir yıl sonra doğum günümde bir bağlama aldı. O da gençliğinde benim yaşadıklarımı yaşamış, müzikle ilgilendiğinde ailesi ona da karşı çıkmış. Ben de ailemin karşı çıkışları yüzünden, aslında biraz da kaçarak. Konservatuvar sınavlarına girdim. Müjdat Gezen Sanat Merkezi Türk Halk Müziği Bölümü’nü kazandım.

Halk müziğini okumuş olmanıza rağmen bir rock albümü yayınladınız...

Hangi müzik türüyle ilgilenirseniz ilgilenin kendi folklorik öğelerinizi bilmeniz gerekir. Bunun üzerinden kendi yaptığınız müziği bir yere taşıyabilirsiniz. Şimdi yapılan rock müziklere bakıyorum, hepsinin içi boş. Buna Anadolu rock da dahil. Zaten o ismi bizler taktık. O müziği yapanlar aslında tarzlarıyla hareket ediyorlardı. Türk Halk Müziği öyle bir derya ki istediğiniz forma sokabilirsiniz. Onların gitarla yaptığını Ruhi Su, Aşık Veysel sazlarıyla yaptılar.

Albüm hazırlıklarından bahsedebilir miyiz biraz?

Hep şöyle denir, işini samimiyetle yapacaksın. Gerçekten bu albümde samimiyetle çalıştık hepimiz. Stüdyoya girdik ve oradaki haliyle kullandık şarkıları. Yani edit içine hiç girmedik. Çünkü şarkının içine girmek için böyle bir şey yaptım. O şarkılar benden çıkıp dinleyicisiyle buluşacaktı. Bunu görsünler istedim.

Albümünüzde temasal bütünlük olarak aşk var.

Bir tanesi sevgiliye yazılmış bir şarkıydı. Aslında aşk duymak sadece sevgiliye olmayabilir. Müzik doğada var olan bir şey, önemli olan onu görebilmeniz. Ben şarkılarımı yaparken bu şarkı yerde mi, gökte mi diye düşünürüm.

Albümdeki tüm sözler, müzikler size ait. Ayrıca enstrüman çalıyorsunuz. Yani her yerinde siz varsınız. Bunlar size avantaj sağladı mı?

Avantajı da dezavantajı da oldu. Albümün mix ve max’ını dışarıya yaptırmıştım. Fakat istediğim gibi olmadı, bu kez oturup tekrar kendim yaptım. Bazen herkes sizin kadar hassas davranmıyor. Onun için sadece ticari bir iş fakat siz ruhunuzu vermişsiniz, karşılığını bulmuyor bazen. Ben “piyasa”ya girmek ya da bir yere istemiyorum. Ben olduğum yerdeyim, burada yaptığım şeylerin yerini bulabileceğini düşünüyorum. Bazı zorluklar yaşıyorum tabii, onlar da piyasanın dayattığı maddi şartlar.

Dizi ve film müzikleri de yapmışsınız. Hangi projelerde çalıştınız?

Bir Koltuğa Üç Karpuz, Düğün Şarkıcısı, Herkes mi Aldatır, son olarak Adem Uğur’un yönettiği O-kul filminin müziklerini yaptım. Bu beni çok heyecanlandıran bir proje. Eylül’de vizyona girecek. Sosyal bir sorumluluk projesi, doğudaki hayatlarla ilgili. Okula gidemeyen kız çocukları, şiddet uygulayan babalar.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.