ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Kimse kıpırdamasın Max geliyor...Sayı: 1033 - 21.06.2010


Bazı gruplar rockstar yaratır, bazen de rockstarlar muhteşem gruplar yaratır.

Bu tanımı iki yönlü yaşayan müzisyenlerden biri Max Cavalera. Önce kardeşi Igor’la birlikte Sepultura efsanesini yarattı. 1984 yılıydı, o zaman Brezilya heavy metalle hiç bu kadar yakından ilgilenmemişti. 1986 yılında yayınlanan Morbid Visions sıradan bir albümdü. Sertti sert olmasına ama acemilik her halinden okunuyordu. 1987’de Schizophrenia’yla birlikte grup önemli bir adım attı. Artık yavaş yavaş tanınıyorlardı. Beneath The Remains şöhrete şöhret kattı ve grup elemanları artık doksanlı yılların yıldız adayıydı. 1991 yılında garip bir şey oldu. Heavy metal tarihinin en önemli albümlerinden biri olacak olan Arise yayınlandı.

Arise’dan sonra artık bir rockstardı Max Cavalera. Albüm bir kesim tarafından “tüm zamanların en iyi heavy metal albümü” olarak kabul edildi. Ama Max bu tanıma karşı çıktı. Slayer’ın Reign in Blood adlı albümünün en iyi olduğunu söyledi ve haklıydı da. Hatta heavy metal tarihinde böyle bir albümün başka kimse tarafından yapılamayacağını ve Arise’ın sadece ikinci olabileceğini de ekledi sözlerine. Ne Reign in Blood’ı geçen oldu ne de Arise’ı... Max bu kadar da alçak gönüllüydü işte.

Rockstar olmuştu olmasına ama herkesi şaşırtan bir karar alıp 1997 yılında Sepultura’yı terk etti. Aslında sadece o değildi grubu terk eden. Ben ve bizler de artık Sepultura dinlemeyi bırakmıştık. Kim ne derse desin, Sepultura demek Max demekti. Müzik yapmadan geçen yıllarda en yakın arkadaşının cinayete kurban gitmesini kaldıramayan Max yeni bir grup kurdu ve kafasını dağıtmak için Soulfly’ı yarattı. Yeni grubuyla yeni bir Sepultura da yaratmıştı. Hatta grubun ilk yıllarındaki gibi bir Sepultura...

Soulfly’ın yeni albümü Omen, EMI etiketiyle Türkiye’de yayınlandı ve adet olduğu üzere grup albümlerini tanıtmak için turneye çıkma kararı aldı. Bu karara bir de sürpriz eklediler. Türkiye’ye geliyorlar. Grup 8 ağustos akşamı bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Zeytinli Rock Festivali’nin kapanışını yapacak...

Ve dünya gözüyle heavy metalin yarattığı bu yıldızı bir kez daha göreceğiz. Malum artık Soulfly demek Max Cavalera demek, ama şunu da söylemeden geçmeyelim, hem yeni albümde hem de grubun tamamında Igor’un olmaması insanı üzüyor. Joe Nunez’in davul tekniğinin biraz zayıf olduğu her halinden belli, en azından Igor’un caz tekniğiyle kurduğu Sepultura’nın davulları buraya bir şekilde eklenmeli ve Soulfly, Sepultura ruhunu yeniden yaşatmalı. Fena olmaz bana kalırsa.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.