ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1934
Şu an 30 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Disco dinle iyi hisset Sayı: 1029 - 15.06.2010


Psikolog DJ Cenk Erdem, ilk albümü İyileştiren Şarkılar’dan sonra yeni bir albümle yaza “merhaba” diyor. Sony Müzik etiketiyle çıkan Psycho Disco isimli çalışmasıyla 60-70-80’li yılların en popüler 15 disco şarkısını bir albümde toplayan Cenk Erdem hayli heyecanlı. Aretha Franklin’den Bony M’e, Rick Astley’den Modern Talking’e bir dönemin hit disco parçaları, bizi “o yaz”lara götürecek. Erdem dj’liğini yaptığı son albümünü “benim en güzel şarkım” dediği annesine ithaf ediyor.

Dans edince kendimizi iyi hissederiz ama aslında bizler klasik müzik dinlemenin insan ruhunu iyileştirdiğini bilirdik. Disco müziğin nasıl bir etkisi var insan ruhuna?

Klasik müziği tercih edenler olduğu gibi Osmanlı’da makam müzikleriyle de melankolik hastalar tedavi edilmiştir ama benim reçete gibi bir iddiam yok, sadece dansla yaşam enerjimizi yükseltelim istiyorum. Üstelik, birine iyi gelen müzikler bir başkasına kötü gelebilir. Kendi hikâyemde, doğduğum günden itibaren ailemde herkesin pop müziğe ilgisi vardı. Avşa’da gizli olarak kulüplere götürdükleri olurdu beni, orada Boney M dinlerdim. Küçükken sevdiğim arkadaşlarıma karma albümler yapıp kasetler hediye ettiğim olurdu. Dans müziği hepimize iyi gelir, psiko dinamik kuramda da bu ilişkiyi bulabilirsiniz zaten. Ana rahmindeyken ilk duyduğumuz kalp ritimleridir ve hepimiz bu tınılara duyarlıyız ve bu tınılar bizi mutlu ediyor.

Disco müziğin felsefi bir altyapısı var mı?

Disco müzik Amerika’daki Latinlerin, siyahların, azınlıkların rock müziğin hâkimiyetine tepkisi olarak başlıyor. Biliyorsunuz rock beyaz müziğiydi. Disco serbestçe dans etmeyi, kendini ifade etmeyi, şehvetli bir şekilde özgürce şarkı söylemeyi kollektif bir eğlence biçimine dönüştürdü.

Disco müziğinden önce siyahlar, caz müzikle kendilerini ifade etmişlerdi. Beyazlar da o zamanlar siyahların bu müziklerini seslendiremiyorlardı. Bu, ezilen bir ırk olarak onların çığlığıydı. Yaşadıkları dönemle mi ilgili acaba disco tarzına yönelmeleri?

Yaşanılan dönemde, 1972’den itibaren, New York’ta gece kulüpleriyle disko kültürü başlıyor. Sadece siyahların, Latinlerin değil kadınların da sesini duyuran bir harekete, ayrıca bir cinsel özgürlük hareketine dönüşüyor. İlk kadın DJ Karen Cook bu dönemin yıldızı. Genel olarak siyah vokallerin disko müziğine hâkimiyeti, sonrasında postdisko döneminde Stock Aitken Waterman üçlüsüyle ardı ardına İngiltere’de hitler çıkarken bu kez de siyah sesli Rick Astley’le karşımıza çıkıyor. Never Gonna Give You up , bu dönemi başlatan şarkılardan biri ve psycho disco’nun listesinde var. Yine hip hop kültürünü doğuran da disko ve bu yüzden albümde disko sampleları kullanan şarkılardan Dj Jazzy Jeff ve Fresh Prince’den , Ring my bell’i seçtim. Disko tarzı o dönemin kendini daha çok ifade etme ihtiyacı ile ilgili...

Albüme koymak istediğiniz ama alamadığınız parçalar var mı?

Sony Music Türkiye ailesine beni Esra Kocadoğan davet etti ve müzik zevklerimiz o kadar uyuşuyor ki, aynı heyecanları duyduk ve içimde kalan pek bir şarkı yok, ama Eurythmics’ten Sweet Dreams‘in de peşine düşmüştük, ancak yakınlarda bir best of çıkaracakları için şarkıyı geri çektiler. Mesela albüme Donna Summer, Hot Stuff’ı vermedi ama listemde Jackson 5’tan , Boney M’e en büyük disko efsaneleri var.

Albüm kapağı da ilginç bir çalışma olmuş. Disco ışığının örümcek kaplaması ve Hitchcock’un pyscho filmine gönderme de var. Tasarımdan bahsedebilir miyiz biraz?

Tasarım kardeşim R.Can Erdem’in yaratıcılığı. Mimar Sinan Üniversitesi Heykel mezunu, şimdi Kanada’da yaşıyor. Beni çok iyi tanıyor ve psiko eğitim çalışmalarındaki psiko kısmını disko’ya uyarlarken böyle bir çizim yaptı. Sony’deki herkes kapağa bayıldı. Hem retro bir gönderme var, hem de disko delisi bir psikolog.

Sony albüm seçimlerinde sizi tamamen özgür bıraktı mı?

Daha önce ilk projem İyileştiren Şarkılar‘ı , Universal etiketiyle yayınlamıştık, nasıl ruha iyi gelen şarkıları seçerken özgür bırakıldıysam, Sony Music Türkiye de en başından itibaren beni özgür bıraktı. Bu konuda çok şanslıyım. İzinleri daha kolay alınabilecek şarkılar vardı ama ben tamamen gönül işi yaptım, sevmediğim ve bu konsepte uymadığını düşündüğüm tek bir şarkı yok. Dans şarkılarını ezberlettiğim anneme, Semra Erdem’e, hediye ettiğim, bir yandan da sadece en sevilen dans şarkılarını değil, farklı dönemlerin herkesteki anılarını topladığım bir albüm oldu. Modern Talking’ten , You’re my heart You’re My soul‘u bir Euro Disco hiti olarak sevmeyen var mı?

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.