ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1821
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


“Yorum olmasaydı 25 yıl çekilmezdi”Sayı: 1029 - 15.06.2010


Kuruldukları 1985 yılından itibaren bu topraklardan beslenip, ezilenlerin şarkısını söyleyen, doğru bildikleri yoldan bir an bile ayrılmayan Grup Yorum, aynı kararlılık ve dimdik duruşu ile İnönü Stadyumu’nda kitlelerin karşısındaydı. Grup, 25. yıl dönümünü Beşiktaş İnönü Stadyumu’nda on binlerce kişinin katılımı ile kutladı. Ezgiler, grev alanlarındaki işçi ve memur, öğrenciler, yıkımda olan gece kondu halkı, ‘kader’ deyip maden ocaklarında ölüme terk edilen işçi,  F tipi hapishanelerde tecrit altına alınan devrimci, ABD emperyalizmin katliamlarla hükmetmeye çalıştığı Ortadoğu halkı içindi.

60 KİŞİLİK SENFONİ ORKESTRASI DA ORADAYDI
Ruhi Su'dan Nazım Hikmet'e, Pablo Neruda'dan Victor Jara'ya bütün eserlerin titiz bir çalışma ile yeniden kitleler ile buluşturulduğu konsere 60 kişilik kadrosuyla "İstanbul Syhmphonic Project" isimli senfoni orkestrası eşlik etti. ‘’Uğurlama’’ parçası ile açılışını yapan Yorum,  ikinci parçasını büyük usta Nazım Hikmet için seslendirdi. ‘’Haziranda ölmek zor’’adlı eser stadyumu sessizliğe büründürürken, ‘’Dağlara gel’’ ve ‘’Reşo’’ parçaları kitleleri halaya kaldırdı. ‘’Madenci’’ parçası, maden ocaklarında yaşanan katliamların son bulması için seslendirildi. Yılların eskitemediği bu türkü, kitleler tarafından ‘’Katil devlet hesap verecek!’’ sloganları ile karşılık buldu.

MAHSUNİ, CEM KARACA, AHMET KAYA DA ORADAYDI
Aşık Mahsuni Şerif’i ‘’İşte Gidiyorum Çeşm-i Siyahım’’ ile anan grup, Ahmet Kaya, Cem Karaca  ve halkın gönlünde yer alan daha bir çok sanatçıyı, sinevizyon gösterisiyle kitlelerle buluşturuldu. Grup, Filistin ve Latin Amerikalı devrimciler adına ise İspanyolca ve Arapça şarkılar seslendirdi.

KURTİZ DAKİKALARCA ALKIŞLANDI
Tiyatro oyuncusu, yönetmen, yapımcı, senarist Tuncer Kurtiz ‘’Bağdat’’ adlı şiir ile kitlelerin karşısına çıktı. Emperyalist işgaller, savaş ve yoksulluğun anlatıldığı şiiri gür ve etkileyici sesi ile okuyan Kurtiz, kitler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Nazım’ın‘’Bu Memleket Bizim’’ eserini seslendiren Suavi ise demokrasi ve özgürlük için, halkların haklı mücadelesini yükseltmesi gerektiğini vurguladı.

‘’YORUM OLMASAYDI 25 YIL ÇEKİLMEZDİ’’
Venezüella Komünist Partisi Genel Sekreteri Oscar Fıguara'nın geceye gönderdiği destek mesajı verildi. Grup Yorum'u 25. yıl dönümünde yalnız bırakmayan Yasemin Göksu, Nejat Yavaşoğulları da, grubun şarkılarını seslendirdi. Yavaşoğulları yaptığı konuşmada, ‘’Grup Yorum olmasaydı, bu 25 yıl çekilmezdi’’ dedi. Haluk Levent, Birol Topaloğlu, Seyfi Yerlikaya'nın da bulunduğu 30'u aşkın sanatçı sahneye çıkarak, "Katil Amerika" şarkısını birlikte seslendirdi.

Konser, hep birlikte seslendirilen marşlar ve halaylar ile son buldu.

HERKES ORADAYDI
Sosyalist Parti Genel Başkanı Sevim Belli,  yönetmenler Sırrı Süreyya Önder, Zeki Demirkubuz’un aralarında olduğu onlarca sanatçı, siyasetçi, meslek odaları temsilcisi de konseri izledi.

‘’Bir ulusun türkülerini yapanlar, yasaları yapanlardan daha güçlüdür’’,  ‘’Türküler susmaz halaylar sürer’’ yazılı pankartların asıldığı konser alanından görevliler beyaz tşört ve yıldızlı bereleri ile dikkatleri çekerken, konser organizasyonunun kusursuz olması gözlerden kaçmadı.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.