ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Led Zeplin’in Öyküsü (4. Bölüm)Sayı: - 14.04.2006


Jimmy Page, 1975 de Marakeş’e gitti ve orada kendisini bekleyen Robert Plant’la buluştu. Amaçları Fas’ta sokak müziğini keşfetmek, bir sonraki albümlerine bir şeyler katacak deneyimler yaşamaktı. Bu arada gelen bir telefonla Page “Dazed and Confused” dizisinin kayıtlarını kontrol etmek için kısa bir süreliğine Londra’ya dönünce,Plant ta ailesiyle Rodos’a tatile gitti.Ne olduysa orada oldu.Robert’in kiralık arabası dev bir kayalığa çarptı.Eşinin kafatası,kolu,kalçası,kendisinin de dirseği ve ayak bileği kırıldı.Kaza tüm hesapları altüst edince grup elemanları iki yıl sürecek bu boşlğu “The song remains the same” filmiyle doldurdular.Robert ayakta duramadığı bu dönemi Londra’daki çiftlik evinde piyano tıkırdatarak geçirdi.Yeni albüm için bastırıyordu müzikseverler…

Tekerlekli iskemle ile söyledi şarkılarını stüdyoda Plant.. Yeni albüm hazırdı:Presence.. Albümde egemen olan Jimmy Page’dir. Nisan 1976 da piyasaya çıktığı gün altın plak ödülüne layık görüldü albüm… Page’e göre “En önemli Led Zeppelin albümü “Presence’tir. Albümün hemen ardından daha önce üzerinde çalıştıkları “The song remains the same”i piyasaya sürdüler. Aynı adlı filmde grup elemanları 73 yılında Madison Square Garden’da verilen konser görüntülerinin yanında ayrı ayrı ve gizemli kılıklarda görülüyorlardı. Örneğin Robert at üzerinde mitolojik bir kahramanı, John Paul maskeli bir süvariyi, Jimmy büyücüyü canlandırıyordu. John filmde ailesiyle birlikte yer almıştı. Filmde grubun menejeri Peter Grant da bir mafya babasını oynuyordu.

1977 grubun üzerinde yine kara bulutların dolaştığı bir sene oldu. Amerika turnelerinde Oakland Stadyumunda Peter Grant ve John Bonham bir güvenlik görevlisini kıyasıya dövdüler. Nedenleri John’un oğluna kötü davranılmasıydı. Hapisten zor kurtuldu ikili… Bu kez New Orleans konseri sırasında yeni bir kötü haber aldılar. Robert’in küçük oğlu Karac mikrobik bir enfeksiyondan ölmüştü. Plant turneyi yarıda keserek hemen ailesinin yanına döndü. Geri kalan konserler iptal edildi. Medya olayın yalan olduğunu, grubun dağılma aşamasında olduğunu yayıyordu. Bunalıma girip ortalardan yok olan Robert’i Jimmy bir taktikle tekrar kazandı. Roy Harper’in Led Zeppelin’e katılacağı dedikodusunu yaydı ortalığa… Led Zeppelin kurulmadan önce Page’in Harper’la bir albüm yaptığını bilen Plant olayı duyunca hemen gruba geri döndü. Ve grup yeni bir albüm için Stockholm’a gitti.”In through yhe out door” albümünde bu dönemi en sağlıklı geçiren John Paul Jones besteleri ağırlıktadır ve Latin Amerika havası taşır. Altı değişik kapak tasarımıyla yayınlanan albümde grup hoş bir espri yapmıştır. Plağın dışı sarı bir paket kâğıdı ile kaplanmıştı. Kargo ile gönderilen değerli eşyalar gibi ön yüzünde grubun ve albümün ismi, arka yüzde içerdiği şarkılar ve Swan Song’un logosu vardı. Albüm kısa sürede 4 milyon sattı ve platin plak kazandı.

Tüm ikazlara rağmen John Bonham çok içiyordu. Nurenberg konserinde 3.şarkıdan sonra yere yıkılarak konserin bitmesine neden olacak kadar..Münih konserine “Bonzo”ya ders olsun diye Bad Company’nin davulcusu Simon Kirke ile çıktılar. İki gün sonra tekrar birlikte çıktıkları Berlin konserinin son birliktelikleri olacağını nereden bilebilirlerdi ki..Avrupa turnesini tamamlayınca Amerika turnesinin hazırlıklarına başlamışlardı. 1980 sonbaharında Jimmy’nin Windsor’daki malikanesinde bir araya geldiler hazırlıklar için..Bonzo sabahtan içmeye başlamıştı yine..Akşama kadar prova yaptılar. Hem içkiden, hem de bütün gün aralıksız baget sallamaktan içi geçen Bonzo’yu yatağına kaldırdılar. Bir daha da göremediler onu.. Bonzo yatağında ölü bulundu. Ölümün arkasından grubu dağıtma kararı geldi. Led Zeppelin efsane olmuştu artık..”Coda” albümü John’un ölümünden sonra piyasaya sürüldü. Sözleşmenin şartlarını yerine getirmek için Plant, Page ve Jones hazırladı albümü.. Niyetleri bir derleme ile 12 yıllık kariyerlerinin bir profilini vermekti. “Coda” yayınlandığında tekrar kuruluyorlar dedikoduları yayıldı ortalığa..John Bonham’ın oğlu Jason da iyi bir davulcuydu çünkü.. Page böyle bir şeyin olamayacağını şu sözlerle anlattı hayranlarına..

“Gerçekten imkânsız artık devam etmemiz… Bütün bu yaşadıklarımızın ışığında şarkılarımızı bir öyle, bir böyle değiştirir, söylerdik. Ancak bir başka davulcu ile olamazdı bu.. Geçmişte de şimdi olduğu gibi birbirimize büyük saygımız vardı ve böyle sürmeliydi..”

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.