ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Küreselleşmenin getirdikleriSayı: 1019 - 01.06.2010


Çok uluslu ortakların dünyaya hakim olma çabası demek olan küreselleşme tek bir sistemdir.  Tüm dünyaya tek boyutlu kültürel kimliği de dayatan küreselleşme olgusunun getirilerinden birisi İngilizce dilini uluslararasında ortaklaşa  kullanılan bir bilim dili  konumuna da getirmesidir.

Günümüzde üçüncü dünya ülkelerinde,  üniversitelerde ve liselerde dersler   İngilizce verilmektedir. İngilizcenin zorunlu şekilde okutulması ana dil sorununu, dilini tam olarak öğrenemeyen nesilleri meydana getirir. Eğitimin özelleştirilmesinde de özel sektör  ön planda yer  aldığından sorun ciddi boyutlarda kendini göstermektedir.

Yüksek öğrenimin maliyeti sistem tarafından karşılanmadığından öğrenciler bilgi toplumunda yer edinebilmek  için aldıkları hizmetin karşılığını müşteri gibi ödemek zorunda kalmaktadırlar.

Bunun sonucunda özel üniversitelere giden öğrenciler daha nitelikli eğitim almakta, devlet üniversitelerinde ise nitelik gittikçe düşmektedir. Kamu kuruluşları özelleştirilmektedir.  Sağlık ve çevre alanlarında  da özel sektörün egemenliği söz konusudur.

Küreselleşmenin bir diğer sorunu ise beyin göçüdür. Kapitalist ülkeler ortak pazar ülkelerinde bilim adamlarını kendi bünyesinde toplayarak onlara çalışmaları sebebiyle uygun ortamı sunarlar. Bundan dolayı birçok süper beynin hayallerinde  Amerika ve Japonya  yer alıyor.

Komşuluk, misafirperverlik, alışveriş ve yardımlaşma  benzeri unsurlar da  olumsuz olarak etkilenmektedir. Günümüzde birçok meslek terk edilmiştir. Günümüz insanı başka ülkelerdeki insanların yeteneğine ve bilgisine muhtaç durumundadır. Bu durum işsizliği arttırmakta ve maddi kayıplara yol açmaktadır. İnsanlar arası iletişimin hızlanması bir yandan bilgi akışını kolaylaştırırken diğer taraftan eksik ve yanlış bilgi akışını doğurmaktadır.

Bilgi paylaşımı geri plana itilmektedir. Kültür yozlaşması TV ve diğer iletişim araçlarıyla etkileyici bir şekilde topluma sunulmaktadır. Müzik, dil, eğlence ve benzeri konularda meydana gelen yozlaşmalar yerel kültürleri tehdit etmektedir. Düğünlerimizde “halay çekme” yerine dans etme giderek adet halini almış  ve kullanılan müzik aletleri de değişmektedir.

Gündelik konuşmalara kadar yayılması konuşmalarda yabancı sözcük sayısının artması, iş yerlerine İngilizce isimlerin verilmesi küreselleşmenin getirisidir. Gösteri salonu yerine “show room”, merkez yerine “center” dükkan yerine “shop” yıldız yerine “star” sözlerinin kullanılması   kabul  görmektedir.

Genç kuşak markası tanınmayan giysileri tercih etmemektedir. Adidas, Nike ile Levis  giyinmenin Mc Donald’s’da hamburger yemenin kendisine ayrıcalık katacağını düşünerek   marka tutkusunu yaşam biçimi haline getirmekte, küreselleşmeyle insanlar tek bir kültüre yönlendirilmek istenmektedir. Bu konuda çözüm ise kamusal düzenden ve toplumcu eylemden geçiyor…

E-Posta: ozgkara@hotmail.com


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.