ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Biraz saygı biraz da nostalji Sayı: 1018 - 31.05.2010


Almanların müziğe armağan ettiği Scorpions’un son albümü ‘Sting in The Tail’ Sony Music etiketiyle yayınlandı. Albüm, grubu ve biraz da nostaljiyi sevenler için bulunmaz bir nimet

Almanlar ve heavy metal arasında çok garip bir ilişki olduğunu düşündüm yıllarca. Nedense Almanların iyi heavy metal grubu yaratamayacakları konusunda bir şekilde kendimi ikna etmiş ve hep bu önyargının esiri olmuştum. Tankard, Rumble Millita, Hellowen gibi grupları es geçmiştim. Scorpions ta her zaman bu listede, hatta listenin başında yer aldı. Tankard’ın heavy metal yaptığına inandığım kadar Scorpions’e inanmadım ama, onlar yıllardır yaptıkları çalışmalarla heavy metalin en kalıcı gruplarından biri olmayı başardılar.

Aslında o yıllarda böyle düşünmemin temel sebeplerinden biri grubun sadece Alman olması değildi. Wind of Change ve Still Loving You gibi baladlar da “müzik ne kadar sertse o kadar iyidir” düsturunu kendine prensip edinmiş taze dimağlar için yeterince karmaşık bir durum yaratıyordu. Ama yıllar geçer, müzik değişip, bizler de büyürken, aslında bu baladların haksızlığa uğramış çalışmalar olduğunun farkına vardım.

Scorpions heavy metal’in bittiği Dio’nun bile hakkın rahmetine kavuştuğu bir dönemde, yani işte tam da geçen gün Sting in The Tail adlı albümleri yayımlandı. Üç yıl aradan sonra gelen bu albüm Scorpions’un değişen müzik karşısında nasıl da direndiğinin bir kanıtı gibi duruyor. Tabii grup genç müzikseverleri kendinden soğutacak baladları albüme eklemeyi unutmamış. Ama eskiye nazaran artıları var, artık öyle barlarda rock baladlarıyla dans eden sevgililer kalmadığı gibi, şu dönemde kimsenin Scorpions şarkılarına itibar edip bir playlist oluşturacağını da sanmıyorum. Zaten artık müzik yapanları değil, yapılmışları çalan DJ’leri alkışlamaktan öteye geçmiyor kimse...

Sting in The Tail adlı albümüyle yeniden gündeme gelen Scorpions, altmışlı yılların sonlarına doğru Hanover’da kuruldu. Ama ilk yıllarında çok büyük başarılara imza atamadılar. Çünkü dönemin ruhuyla çok ilişkilendirilen bir grup değillerdi. Ama seksenli yıllara gelince rüzgâr onlar için esmeye başladı. Scorpions dünya çapında 75 milyondan fazla albüm sattı. Pek çok eleman değiştiren grup, son albümde Klaus Meine, Matthias Jabs, Rudolf Schenker, James Kottak ve Pawel Maciwoda’dan oluşuyordu.

Scorpions hatalarıyla, sevaplarıyla yıllardır müzik yapıyor. Son albümleri de biraz nostalji, biraz da saygıyla dinlenebiliyor.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.