ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Azize ideallerinin yolunda Sayı: 1017 - 26.05.2010


Hem etnik hem de caz tınılarını harmanlayan ilk albümü ‘Yeni Binyılın Aşığı’nı yayınlayan Azize, albümünü popüler kültüre yem etmeme konusunda kararlı.

Viyolonsel, piyano ve çello çalıyor. Opera sanatçısı Payam Koryak’tan şan eğitimi almış, ünlülerin vokalistliğini yapmış. Bunlar onu kesmeyince Mısır, Hindistan gibi ülkeleri gezmiş, sadece müzikle değil, tasarım ve resimle de uğraşmış. Ne sesi, ne müziği, ne de hikâyesi alıştığımız popçulara benzeyen Azize, ilk albümü Yeni Binyılın Aşığı’nı SU Yapım’dan yayınladı. www.azize.com.tr adresinde “Sadece yapılabilirliğini gösterebilmek adına yapacaklarımız... Müzik sektöründe dengeler değişecek” sözüyle dinleyicilerini karşılayan Azize’yle müzik yolculuğu, albümü ve birlikte çalıştığı usta isimler hakkında konuştuk.

Klasik denilebilecek bir eğitiminiz var, pek çok enstrüman çalıyorsunuz, şan eğitimi almışsınız, ancak yaptığınız müzik eğitiminizle örtüşmüyor gibi. Kendi tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz?

Aslında klasik eğitimim 2000 yılında son buldu, sonrası disipline bir şekilde gelişmedi. Yani enstrümanlarımın gerektirdiği tavizleri veremedim. İyi bir enstrümanistin günlük ortalama altı-yedi saatini enstrümanına ayırması gerek, ben bu sadakati kendime ve hayallerime dair geliştirdim. Gezdim, yaşadım, biriktirdim, düşündüm, yazdım, sonra yine yaşadım. Hocam Payam Koryak’tan 2003 yılında ders almaya başladım, beni şevkati ve sevecenliğiyle eğitti önce, şarkı söylemeyi fark ettirdi, sonraları kendiliğinden olmaya başladı. Seyahatlerde özgüvenim arttı, evrenselliği kavradım ve bu albümümle evrenselliğe dair cümlelerimi ve müziklerimi farklı ülkelerden dinleyiciler ile paylaştım. Bir tarzı benimsemiyorum, aksine bir tarz yaratma çabasındayım. Söylemeye çalıştığım cümlelerin derinliği zamanla anlaşılacak.

Yurtdışından kendinize yakın gördüğünüz isimler var mı?

Birebir örnek aldığım biri yok. Ben Goethe’nin şu sözünden çok etkileniyorum: “İnsan, kendini insanda tanır.” Benim zihin yapımı özetliyor aslında. Kendimi aramak üzere insanları, yaşamları bolca gözlemliyorum. Ancak özgün algım ile yine bana ait oluyor.

Henüz ilk albümünüzde Erkan Oğur, Baki Duyarlar, Şirin Pancaroğlu, İlhan Erşahin, Göksel Baktagir, Cenk Erdoğan, Yinon Muallem, Burcu Karadağ gibi isimlerle çalıştınız. Bu isimler size neler kattı?

Tek kelimeyle cesaret, aynı anda da korku. Cesaret, çünkü cesurca kendimi ortaya attım başaracağıma olan sonsuz inancımla. Korku, çünkü müziğin sonsuzluğunu daha bir net kavradım. Bilmenin, öğrenmenin, müziği anlamanın sonu yok. Bu enginliği, duayenleri gözlemleyerek kavramak şansım oldu. Onlar da benim sözlerime, müziğime inandılar, ilk albümünde bu kadar usta isimlerle biraraya gelmek her müzisyene nasip olmaz.

İlk albümde klasik pop şarkıları yerine böyle farklı bir şey yapmak gözünüzü korkuttu mu? Bu alternatif tarzı sürdürmeyi düşünüyor musunuz?

Gözümü korkutmadı çünkü aksini düşünmedim hiç. İlk göz ağrım olan albümümün, popüler kültüre yem olmamasına özellikle itina gösterdim. Bu şarkıları yıllarca söyleyeceğime inanıyorum.Gidişatım yine idealist bir yönde olacak.

Resim ve tasarım konularına da ilgilisiniz, bu konularda kendinizi nasıl geliştirdiniz?

İhtiyaçtan doğdu, yurtdışı seyahatlerimde para kazanabilmek için yaratıcılığımı geniş bir çerçevede değerlendirdim. Yaşam sizi çaresizliğe düşürdü zannettiğinizde kendi yaratıcımız olabilmemiz için fırsat yaratıyor aslında.

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.