ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Kapitalizmin YüzüSayı: 1007 - 11.05.2010


Sermaye sahiplerinin yönetime egemen olduğu; Popüler kültür, bireysellik, kariyerle dayatılan magazinle afyonlanan modernize edilmiş kölelik sistemidir. Dünyada ne varsa metalaştırma amacıyla kâra dönüştürmeyi istemektedir.

Bu düzen tüketmeyi emreder. Gördüğümüz onca pırıl pırıl kafeler “starbuckslar” renkli mağazalar, alışveriş merkezleri, fast foodlar, lüks arabalar, giyim markaları… İnsanın değeri tükettiği kadardır. İnsanları müşteri olarak görerek özel günler yaratır.

Kapitalizm insanlara hastane yapar arkasındanda şu kadar ödeyeceksin diyerek süründürür. Yaşınız ilerledikçe sağlık ihtiyaçlarınızı pahalı sigortalarla karşılamak zorunda kalmanızdır.

Bu sistemde sürekli kaos politikası bulunmaktadır. Bu  sermayeye kazanç sağlamaktadır.

Ekonomik bağımlılıktır. Kapitalist sermaye devletleri, insanları ekonomik yönden bağımlı hale getirerek borçlandırır. Bu düzen savaş sanayinden silah tüccarlarına insan kanı üzerinden gelir sağlamaktadır.

Basın özgürlüğünü destekler görünüp medya aracılığıyla renkli ve bir eğlenceli bir ortam sunarak yığınları uyutan yayınlar yapmaktadır. İstemediği gazetecileri de kaybetmektedir…

Pornografi de bu sistemin parçasıdır insanları sürekli arzuya teşvik ederek bedenleri metalaştırarak satışa sunar. Uzak doğu ülkelerindeki kadınları batılı beyefendilerin seks kölesi haline getirir. Genelev, beyaz kadın ticareti de bu sistemin içersinde yer alır.

Anamalcı sistem doğayı da kirletmektedir. Pembe doğal çilek yerine hormonlu kırmızı çileği soframıza getirir.  Sağlıksız çevrenin koşullarını da oluşturarak gölgesinden kâr elde edemediği ağacı da kesmektedir.

Evinizin dibindeki veresiye aldığınız marketin önünden utana sıkıla geçmek zorunda kalmaktır...

Bir avuç zengin insanı daha da zenginleştirmek için milyarca insanın gece gündüz demeden çalışmasıdır. İnsanların büyük çoğunluğunun kıt kanaat geçinmek zorunda bırakılmasıdır. “Haftada 60 - 70  saat çalışmazsanız” sizleri kapının önüne koyarım bunları alırım demektir. Fakirden alır zengine vererek kazanç eşitsizliğini getiren sistemdir.

Anamalcı sistem emek gücü üzerinde yapabileceği en büyük sömürüyü gerçekleştirmeyi hedeflendiğinden emekçiler 8 saatlik çalışma talebini dile getirirler.

Ilımlı İslam da kapitalizme hizmet etmektedir. Çünkü şükürcü anlayış egemenlerin gücüne güç katmaktadır.

Kapitalizmin demokrasisi de göstermeliktir. Rejimin tehlikeye girmesiyle asker devreye girer. Emekçi yığınları faşizmle karşı karşıya kalır. Emekçilere grev hakkı aylık ücret artışı gibi yaklaşımlarla akılları bulandırmaktadır.

Bu sistem fırsat eşitliğini sunmaktadır. Sıradan biri birden güçlü olabilmektedir. İşçiysen sesin güzelse ünlü şarkıcı olabilirsin ya da kenar mahallenin güzel bir kızıysan sinema artisti olabilirsin ayakkabı boyacısıysan ünlü futbolcu olabilirsin. Bu durum tek başına zengin olmuş insanlar olarak algılanabilmektedir.

Fakat gerçekte iş başkadır. Birçok insan farklı meslek dallarında köşeyi dönmek için uğraşı veriyor ancak bunu başarabilen yüzde 1i bile bulmaz.

Asıl olması gereken eğitim sağlık ve insanın temel doğal ihtiyaçlarının öncelikli olarak karşılanmasıdır.ozgkara@hotmail.com

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.