ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 11 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Ben gönlümü eylerim...Sayı: 973 - 23.03.2010


Entelektüel ne zamandır bir insan grubunun adı değil. Daha ziyade bir niteleme sıfatı olarak kullanılıyor. Entelektüel kime denir,  toplumda işlevi nedir tartışması geride kaldı. Kelimenin ‘entelektüel’ olarak seçilmesi bile bir iş. Zira aydınla münevver arasında zaman içinde açılan uçuruma düşmek mümkün. Hatta, entel sulu engeline takılıp da kalkamamak muhtemel. Kesin olan şu, entelektüele umut bağlandığı günler geride kaldı. Zamanlar başka zamanlar.

Geçenlerde bir barışma fotoğrafı gördüm. Kültür bakanımız, şarkıcı ve besteci Ş. Perwer ile hararetle el sıkışıyor. Seçkin bir davetli topluluğunun önünde. Toka ederlerken birinin ikinci eli diğerinin elini muhabbetle kavrıyor. Diğeri de kalan eliyle berikinin dirseğine temas ediyor. Çehreler mesut bir ifade içinde. Kürt halkına adadığı şarkılarsöyleyen ‘protest’ (resmi internet sitesinde aynen böyle yazıyor) müzisyen sürgünde devletin en üst düzeyi ile buluşmuş. Oracıkta karşılaşmamışlar. Olması için epey emek harcanmış bir buluşma.

Bakanla şarkıcı daha sonra konser dinlemişler: ‘Medeniyetler Korosu’. (Dünya kültürü merakı geçmedikçe bu kültürler bulamacı etkinliklerden kurtulmak mümkün olmayacak.) Konserin sonunda da yanlarına büyükelçimizi de alıp büyük koro halinde bir zamanlar pek popüler olan o şarkıyı söylemişler. ‘Bir başkadır benim memleketim’. Tüm bunların Turizm fuarının yapıldığı Berlin’de bir Fransız kilisesinde olup bittiğini eklemeli.

Buluşmadan hemen sonra çıkanhaberlere bakılırsa Perwer’in yurda dönüp yaz aylarında bir iİstanbul’da, diğeri Diyarbakır’daiki büyük konser vermesi söz konusu. Son gelişmeleri önceki bazı haberlerle birleştirince durum daha iyi anlaşılıyor. Perwer’in Atina’da yapılan nikâh şahidi, birbaşka bakanla aile yakınlığı sayesinde başbakanımızmış. (Bu noktada upuzun atlama nedeniyle medyamızın kırık notunu da vermeli.) Son Berlin buluşmasının uzun bir yumuşama sürecinin adımlarından biri olduğu açık.

Hükümetin açılım çabalarının doğrultusunda medyatik bir başarı kazandığı belli. Plak kapaklarında poşu ve yerel kıyafetlerle görmeye alışkın olduğumuz Perwer’in sürgünden bıkmış olmasını herkes anlayışla karşılar. Lakin oradan, bir zamanlar Türk milliyetçiliğnin en ortalama simgelerinden biri olan şarkının korosuna en önden katılmaya giden yol konuşulmaya değer.

Lâkin çıt çıkmıyor. Tek tük haber dışında hiç kimse umursamıyor. Kol kırılır yen içinde... yürürlükte. Bizden olmayan hakkındaysa pek konuşkanız. Galiba son 30 yılda iyice görünür hale gelen etik refleks kaybından. Kolaycı dışlamalarla, çözümlemesiz öteki saydıklarımız
hakkında veryansın ediyoruz. Asker, CHP, milliyetçiler. Bizden olanı sorgulamak ve eleştirmek için tembeliz. Ya susuyor ya da dönek diye kan kusuyoruz. 30 yıl önce de böyleydi. Asker, müslümanlar, Kürtler. Oysa ‘taraf’ olmak entelektüelin özelliklerinden sadece biri. Kendinden olanı eleştirebilme adalet ve cesareti de çok önemli.

Ya gerisi? Gerisi şarkı.”Ben gönlümü eylerim gerisi Allah kerim”.

Huysuz etikçi Spinoza  vaktiyle uyarmıştı: “Tanrı kendi kendini sonsuz bir  entelektüel aşkla sever.” Kendinden olanı bunca koşulsuz  seven entelektüeldense hayır yok.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.