ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Kısaca Pop Müzik.Sayı: 959 - 03.03.2010


Pop sözcüğü popüler kelimesinden gelir. Saklandığı yerden ortaya çıkıp şöyle bir uğramaya benzer. Günümüzde eğlence sektörünün en gözde araçlarından birisi de pop müziktir. Pop müzik için aşk, sevgi, nefret, dostluk gibi konular birer tüketim malzemesidir.Pop müzik pazarlanan bir meta olduğundan, anlık para akışına ve satışa dönük yapılan müziktir. Star ya da hit kavramları da popüler müziğin içersinde yer alan önemli öğelerdir.Bunun için pop kavramında ABD egemenliği bulunduğundan bu düşünceyi yansıtmaktadır. Pop müziği gelişimi için anamalcı düzene ihtiyaç da duyuyor çünkü…Tempo vuruşları da tekrar hızını belirleyerek öne sürme kendisinin reklamını yapma ön plana çıkma,  sistemin doğasından kaynaklanan bir kaç cümleyi baştan sonuna kadar tekrarlayan sözlerle oluşmaktadır. Şarkı sözlerinde de benzerlik söz konusudur.Kolay tanınması da akıllarda yer edinmesini sağlamaktadır. Her defasında farklı tarzda dinleme olanağı mümkündür. Her “top 10” listesi de dinleyicinin sevdiği şarkıları dinlemek istediği varsayımına dayanmaktadır.Dinleyici göz önünde bulunan şarkılardan sıkılmaya başladığında listeye yeni şarkılar ekleniyor ve böylece dönüşümle sürekli yenilenmiş olmaktadır.“Kız hepsi senin mi” sorusuyla başlayıp da “Yakalarsam”la süren sözlerde apaçık olduğu gibi etkisiyse sıkça başvurulduğu gibi fizikselliğe de dayanmaktadır. Pop müzikte cinsellik başka bir dikkati çeken öğedir. Pop müzik imgeleri de kışkırtarak sunmaktadır.
    
ozgkara@hotmail.com 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.