ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Müzik Kâinatın Sırrıdır: August Rush (Kalbini Dinle)Sayı: 958 - 02.03.2010


Müzik Her Yerde… Bir an için gözlerinizi kapatın ve müzik olmayan bir dünyada yaşadığınızı düşünün… Bazılarımızın bir kaçış noktası olarak gördüğü, bazılarımızın da hayata dair sevinçlerini, duygularını, hüzünlerini yansıtan parçalardan ezgiler taşıyan o muhteşem notaların, herhangi bir çalgı aleti tarafından nefes almadığını, bir müzisyen tarafından ete kemiğe bürünemediğini hayal edin bir süre için… Kuşkusuz ki yüreğinizde, içinizde bir yerde melodiler hep dolaşıp duracak, sizi ısıtmaya devam edecek, sesini çok güçlü haykıramasa da tamamen sessizliğe gömülmediğini anlatmaya devam edecek ve biz de onları bir şekilde dinlemeye devam edeceğiz. Tıpkı August Rush’ın (Freddie Highmore) yaptığı gibi.

Filmle ilgili “if you don't have a great imagination, you won't like it" sözüyle doğru demişler hakikatten, eğer hayal gücünüz gelişmemişse bu filmi sevmemeniz normaldir. Film en iyi müzik dalında Oscar ödülü kazanmıştı.

Müzik tutkusunun nasıl bir şey olduğunu derinden hissettiren sağlam epik bir film August Rush. Müzikle sinemayı birleştiren eşsiz bir melodram. Türkçeye “Kalbini Dinle” diye çevrilmiş.

Hayatın zorluklarında sığınacak bir liman arıyoruz çoğu zaman. Sevdikleriniz yanınızda yoksa ve siz tek başınıza olduğunuzu hissediyorsanız müzik size kollarını açıyor ve gözyaşlarınızı siliyor. Kimseyle paylaşamadığınız dertlerinizi dinliyor ve sonunda onun aslında kalbinizin sesi olduğunu anlıyorsunuz. August Rush, sizi kalbinize yönlendirecek, yaşından beklenmeyecek müthiş bir oyunculukla size Freddie Highmore eşlik edecek. Freddie Highmore'un insanın içini ısıtan gülüşü için bile defalarca seyredilecek bir film.

Sokaklarda her gün duyduğumuz ve gürültü diye nitelendirdiğimiz seslerin müzikal oluşunu hissedebilmek, rüzgârın, adımların, kapanan kapıların, basket oynayan çocukların basket topuyla çıkardığı seslerin bile bir ritminin oluşu kurgu sayesinde son derecede başarılı kılmış filmi. Hayatın içindeki umudu, aşkı, inancı, hayalleri, kâinatın tanımlanamayan, dile getirilemeyen güzelliklerini, sanatın ruhu tanımlayan senfonisiyle; müzikle ulaştırıyor yüreğinize August Rush.

11 yaşında bir çocuğun, müziğin yolunu takip ederek anne babasını bulmasını masalsı bir atmosfer içerisinde arayış çabaları… Finding Neverland (Düşler Ülkesi) filminde aşmış bir performans sergileyen Freddie Highmore, August Rush’da da müthiş performansıyla filmde rolünü oynamakla kalmıyor; hissettiriyor...

Bir yetimhanede büyüyen, onu bırakan anne ve babasının bir gün onu duyacağına inanan bir çocuk. Müzik tutkusuyla, inancıyla, duasıyla, yüreğinde devamlı büyüttüğü umuduyla arıyor ailesini. O, ailesini bulmak isteyen ve içindeki sesi dinleyen, kalbinde müziğin bütünleşmesiyle yeteneğini ortaya koymaya başlayan minik bir yürek. Son sahnede küçük kız Jamia Simone Nash’in sesiyle umudun kapısını aralıyorsunuz. August Rush kaybolduğunda Jamia Simone Nash’nin duası, inancı da çok etkileyici.

Usta isim ‘Sihirbaz’ Robin Williams, Keri Russell, William Sadler ve Jonathan Rhys Meyers’de rollerinin hakkını vermişler.

Son söz August Rush’dan:

''Duyabiliyor musunuz? Müzik her yerde, tek yapmanız gereken dinlemek...''

Yapım: 2007, ABD
Tür: Dram / Müzikal
Yönetmen: Kirsten Sheridan
Senaryo: James V. Hart, Nick Castle
Oyuncular: Robin Williams, Keri Russell, William Sadler, Freddie Highmore, Jonathan Rhys Meyers, Jamia Simone Nash, Aaron Staton, Jamie O’keefe, Emelie Jeffries
Yapımcı: Richard B. Lewis
Görüntü Yönetmeni: John Mathieson
Müzik: Hans Zimmer, Mark Mancina, Jeffrey Pollack, Julia Michels, Anastasia Brown
Süre: 100 dakika.Birr Dergisi
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.