ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Meğer ödülü “yanlışlıkla” vermişler!Sayı: 949 - 17.02.2010


Müziksiz filme müzik ödülü veren meçhul festivali düzenleyenler dün ortaya çıktı: Ankara'dan 'bir grup sinemasever'. Meğer ödülü 'İki Dil Bir Bavul'a tamamen 'masum bir hata' sonucu vermişler

Geçen hafta ilk olarak Radikal’in gündeme getirdiği, ‘Müziksiz İki Dil Bir Bavul’a müzik ödülü’ haberiyle ilgili olarak dün, ödülleri dağıtan ‘1. İlk Yönetmen Film Festivali’ sorumlularından açıklama geldi. Böylece kimsenin duymadığı, filmi gösterilen sinemacıların bile bir türlü ulaşamadığı meçhul festivalin sahipleri ortaya çıktı.

Açıklamayı, festivalin ‘fikir babası’ olarak yazar Fatih Bayhan yaptı. ‘Kayseri’den Çankaya Köşkü’ne Abdullah Gül’, ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın Liderlik Şifreleri’, ‘Latife Hanım’ın Kağıtları’, ‘Fikriye Hanım’, ‘Zübeyde Hanım’ gibi kitapların yazarı Fatih Bayhan, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın basın ve halkla ilişkiler müşaviri. Aynı zamanda Türkiye Yazarlar Birliği yöneticisi. Fatih Bayhan ısrarla, festivalin basında yer aldığı gibi Bayındırlık ve İskân Bakanlığı veya başka bir resmi kurumla ilişkisi olmadığını söyledi.

‘İki Dil Bir Bavul’un yönetmenlerinden Özgür Doğan’dan daha önce aldığımız bilgiye göre, kendilerine aralık ayı başında Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’ndan bir telefon gelmiş ve düzenledikleri festivalin yarışması için filmin DVD’sini göndermeleri talep edilmişti. Bir süre sonra da adresleri istenmiş ve ellerine üzerinde ‘1. İlk Yönetmen Uluslararası Film Festivali, En İyi Müzik Ödülü’ yazan bir plaket geçmişti. Tabii yönetmenler şaşkındı, zira filmlerinde müzik kullanımı yoktu. Özgür Doğan, daha sonra Radikal’e Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan konuyla ilgili bilgi alamadığını söylemişti.

‘Bir grup sinema gönüllüsü’

Dün, gazetelere gönderilen açıklamada söz konusu festivalin ‘kültür-sanat ve sinema hayatına yeni isimler kazandırmak, bu isimleri teşvik etmek amacıyla 14-20 Aralık 2009 tarihlerinde bir grup sinema gönüllüsü tarafından Ankara’da’ düzenlendiği belirtiliyordu. Açıklamaya göre organizasyon, ‘çok mütevazı bir bütçeyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Bölümü’nün de salonlarını bir hafta süresince tahsis etmesiyle’ gerçekleştirilmiş, ayrıca konferans ve film afişleri sergisi gibi etkinlikler de düzenlenmişti.

Konuyla ilgili ulaştığımız Fatih Bayhan, festivalin herhangi bir kurumla ilgisi olmadığını, kendisinin öncülüğünde bir grup sinemasever akademisyen ve öğrenciyle düzenlendiğini söyledi ancak o ‘sinemaseverlerin’ ismini vermedi. Sinemasever bir insan olarak amacının sanata destek vermek olduğunu, festivalin devamının da yapılacağını söyleyen Bayhan’ın yazılı açıklamasında ‘hatalı ödül’ ile ilgili olarak ise şunlar belirtildi:

Ödülü geri istemişler

“Sekreteryamız, ödül listesini kamuoyuyla paylaşmıştır. Ancak kamuoyuyla paylaşılan sonuçta teknik bir hata oluştuğu ve jüri üyelerimizce herhangi bir filme layık görülmeyen ‘En iyi Müzik Ödülü’ kategorisinin ‘boş’ bırakılması gerekirken sehven ‘İki Dil Bir Bavul’ adlı filmin ödüle layık görüldüğü şeklinde yazıldığı anlaşılmıştır. Bu hata üzerine sekretaryamız ‘İki Dil Bir Bavul’ Filminin yönetmeni sayın Özgür Doğan’la iletişime geçmiş ve yanlışlıktan dolayı özür dilenerek yanlışlık sonucu isimlerine yazılan plaketin iadesi istenmiştir.” Açıklamada, ‘masum bir hatayı’ polemik malzemesi yapan medyaya da çatılıyor.

Festivalde ödül alanlardan biri de ‘Başka Dilde Aşk’la ‘En İyi Senaryo’ seçilen yönetmen İlksen Başarır. Radikal’e konuşan Başarır, kendisinin de festivali kimin ya da hangi kurumun düzenlediğini bilmediğini söyledi. Kendisine “Ankara’dan arıyoruz, festival düzenliyoruz. Filminizin kopyasını Kültür Bakanlığı’ndan aldık” denildiğini anlatan Başarır, daha sonra aradığında kimseye ulaşamamış: “Gösterim tarihini öğrenmeye çalıştım, biz de gidebilelim diye, öğrenemedim. Jürinin kim olduğunu öğrenemedim. Beni önce bir kadın aramıştı, adını bilmiyorum, onu geri aradım ama hiçbir zaman ulaşamadım. Telefona başka insanlar çıktı. ‘Yetkili birisi yok mu, bu festival ne zaman düzenleniyor’u öğrenmek istedim, olmadı. En sonunda da bir ödül gönderdiler. Ödülün üzerinde de kimin düzenlediği yazmıyor.”

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.