ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Hayata düetlerle teşekkürSayı: 942 - 08.02.2010


60 yıllık kariyerine 36 albüm sığdıran Arjantinli unutulmaz ses Mercedes Sosa’nın ilk kez düet yaptığı veda albümü Cantora Sony etiketiyle yayınlandı

Bir kadın yıllar önce tüm baskı ve engellemelere rağmen şarkısını söylüyordu. Belki hayat ona yeteri kadar adil davranmamıştı, hatta belki de onun acılar çekmesi için elinden geleni yapmıştı egemen ideoloji ama o hiç kesmeden ve bunların hiçbirini önemsemeden şarkısına devam ediyordu ve “teşekkür ediyordu” yaşadıkları için. “Teşekkürler hayat, bütün verdiklerin için/yorgun ayaklarımın adımlarını verdin/onlarla şehirleri ve gölcükleri gezdiğim/ve kumsalları ve çölleri, dağlar ve ovaları/ve yürüdüğüm, senin evin, senin cadden, ve senin avlunu...” diyordu ve devam ediyordu sözlerine...

“Teşekkürler hayat, bütün verdiklerin için/bana gülüşü, gözyaşlarını verdin/böylece yıkıntılardan kısmeti ayırdığım/şarkımı yapan iki maddeyi/ve benim olan hepinizin şarkısını...”

İlk kez düet yaptı

Gracias A La Vida adlı şarkıyla tüm dünya tanımıştı Mercedes Sosa’yı ve Latin Amerika’da yaşanan acıları. Geçtiğimiz yıl 4 ekimde hayatını kaybetti Mercedes Sosa... Böbrek yetmezliği olarak geçti resmî kayıtlara ölüm nedeni ama onun ölüm sebebi sadece bu değildi. Yapmak istediklerinin tamamını yapmıştı Mercedes Sosa, hayata şükranlarını da sunmuştu yıllar evvel. Hiçbir şeyden şikayetçi değildi ve artık hazırdı büyük göç için. Ama biraz daha bekleyebilirdi sanki. Ölmek için sadece biraz erkendi. Çünkü daha son albümü Cantora yayınlanmamıştı.

36 stüdyo albümüne imza attı Sosa ölmeden önce. Bu özel bir albümdü onun için, çünkü 60 yıllık müzik kariyeri boyunca ilk defa düet yapmıştı. Öyle sıradan düetler de değildi elbette bunlar. Shakira, Joan Manuel Serrat, Caetano Veloso, Julieta Venegas, Joaquin Sabina gibi Latin Amerika’nın en iyi müzisyenleriyle biraraya gelmişti ve albüm üç dalda Latin Grammy ödülüne aday gösterildi.

Sony Music etiketiyle yayınlanan Cantora adlı albüm için çok bir şey söylemeye gerek yok aslında. Her zamanki gibi bir Mercedes Sosa albümü bu. Her zamanki gibi onun pes sesi incelikli sözlerle buluşuyor ve dinleyiciyi derinden etkiliyor. Ve nedense bir veda albümü olduğu her halinden belli oluyor. Birçok müzisyene onunla beraber şarkı söyleme şansı tanıyor Mercedes Sosa... Latin Amerika’nın en iyilerini biraraya getiriyor, veda ediyor müziğe ve hayata. Tabii bu veda hiç kimsenin istemediği bir veda oldu. Ne kadar memnun ayrılsa da bu yaşamdan, daha yaşayacak ve görecek bir sürü şey vardı. Yorgun adımlarıyla gezeceği sokaklar, söyleyeceği şarkılar ve yaşayacağı güzel günleri vardı.

Mercedes Sosa’yla daha tanışmayanlar için kim olduğunu anlatalım biraz. 9 Temmuz 1935 tarihinde Arjantin’de dünyaya geldi Sosa. 15 yaşında şarkı söyleyerek para kazanmaya başladı. 60’ların ortalarına doğru Latin Amerika müziğinde başlayan Nueva canci
n akımının içinde yer aldı. Rock ve Latin müziğini biraraya getiriyordu bu akım ve bir süre sonra akımın önemli temsilcilerinden biri olacaktı Sosa.

1976’da Jorge Vileda’nın önderliğinde yapılan askerâ darbenin ardından Arjantin için başlayan zor günler onun da etkiledi. Çünkü o çoğu müzisyenin yaptığını yapmadı, politik tavrından ve müziğinden ödün vermedi. 1979 yılında bir konser sırasında gözaltına alındı, şarkı söylemesi yasaklandı ve sürgüne gönderildi. Ama o yasaklara rağmen müzik yapmaya devam etti ve müziğiyle birlikte dünyanın dört bir yanını dolaşıp şarkı söyledi. Arjantin’de yasak olan şarkılarını tüm dünya biliyordu artık. 

Yıllar sonra ülkesine dönüp yeniden Arjantin için de şarkı söylemeye başlamıştı Sosa ve Cantora onun arkadaşlarıyla söylediği son şarkılar oldu.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.