ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Profesyonel Müzik Dinleyicisi Nasıl Olmalıdır? Sayı: 941 - 05.02.2010


Müzikal bir tartışmaya katılabilmek için en önemli konu profesyonel müzik dinleyicisi olmaktır yoksa yazılacak olan konular duygusal ya da fanatikçe tartışmalardan öteye gitmez. Bir müziği iyi analiz edebilmek için basit olarak şunlar gereklidir (burada 5-10 kişiden oluşan Pop-Rock çizgisindeki grup müziğini analiz edebilmek için bir genelleme yapacağız)

- Müziğe konsantre olunup dikkatli bir şekilde dinlenmelidir, müzik dinlenirken başka bir işle uğraşılmamalıdır. Eğer görüntülü olarak bir müzik dinleniyorsa ilk başta görüntüyü kapatıp sadece müziği dinlenmelidir.

- Eğer dinlenecek olan müzik şarkı sözleri içeriyorsa, şarkıcı ve şarkı sözlerine kulak tıkanarak ilk önce enstrümanlar dinlenmelidir sanki o parçada şarkıcı yokmuş, enstrümental bir müzikmiş gibi kabul edilerek dinlenmelidir. Profesyonel dinleyici olduktan sonra bu zaten kendiliğinden olacak bir şeydir.

- Enstrümanları ve seslerini tanımalı, bilinmiyorsa bile araştırılarak öğrenilmeli müzik içindeki enstrümanlar tek tek ayırt edilebilimeli, hangi enstrüman hangi melodiyi çalıyor ya da hangi ritmi atıyor tanımlanabilmelidir. Örneğin "parça içinde bas gitar şu melodiyi çalıyor, klavye şunu çalıyor, gitar şunu çalıyor" gibi ayırt edilebilmelidir.

- Dinlenen müziğin türü bilinmeli veya en azından hangi türe ya da hangi tarza yakın olduğu bilinmelidir. Bu da Popüler kültürden kurtulup medyatik olmayan çeşitli müzik türlerini de dinlemekle ve araştırmakla öğrenilebilir. Müzik grubunun geçmişi de araştırılmalıdır. Bundan 30–40 yıl önce yaptıkları müzikler varsa onlar da dinlenmelidir. Geçmişten günümüze o gruba hangi isimler dâhil oldu, grupta kimler hangi enstrümanı çaldı? Grubun geçmişteki sounduyla günümüzdeki soundu nasıl? tüm bu konular araştırılmalıdır. O türü icra eden diğer müzik grupları hakkında da (özellikle o türe yakın olan yabancı gruplar dinlenmeli) araştırma yapılmalı ve o gruplar da dikkatli şekilde dinlenmelidir.

- Bir müzikteki Solo ve Ritm kavramları ne demektir? Bu kavramlar bilinmelidir. Bir müzikteki solo atan enstrümanlar ve ritm atan enstrümanların sesleri ayırt edilebilmelidir.

- Her müziğin kendi tavrı vardır. Bu tavır iyi anlaşılmalıdır. Bu biraz müziğin türü ile ilgili biraz da müzik grubundaki elemanların enstrümanları çalış şekilleri ve ortaya çıkan genel müzik sounduyla ilgilidir. Örneğin, Barış Manço Kurtalan Ekspres'in belirli bir döneminde müziklerinde kendilerine ait Progressive çizgide bir grup müziği tavrı söz konusudur. Bu Progressive tavır 1983 sonrası giderek kaybolmuştur, 1985 sonrası ise bitmiştir diyebiliriz.

Bu kurallar bir müziği analiz ederken bilinmesi gereken başlangıç konularıdır veya bir müzik grubunu tartışabilmek için bilinmesi gereken genel konulardır diyebiliriz. Birde profesyonel dinleyici olmak için ileri seviyede araştırılması gerekenler vardır. Onlar daha teknik konulardır.

Örneğin:

- Enstrümanların markaları. Örneğin hangi Synthesizerdan hangi ses çıkıyor ?
Hangi klavyeci hangi Synthesizer'ı kullanmıştı? Hangi klavyeden nasıl sound çıkıyordu? Belli dönemlerde ekol olmuş klavye çeşitleri: Analog Synthesizer çeşitleri (Moog, Arp, EMS v.b), Hammond Org ve diğer Org markaları, Fender Rhodes Elektro Piyano, Dijital Synthesizerlar ve tınıları

- Enstrümanların teknikleri, enstrümanistin tuşesi, enstrümanlarda kullanılan efektler. Örneğin Bas Gitarda Slap tekniği nedir? Slap çalan bir basçının soundu nasıldır? Caz Davulcusu ne tür baget kullanır? Gitarda Distorsion, Power Chord, Clean Ton ne demektir? Hammond Org'ta Leslie ne demektir nasıl bir efekttir kimler nasıl kullanırdı? v.s

Bütün bunların bilinmesinden sonra hangi enstrümanistte hangi müzik tavrı var? Kim iyi şarkı söylüyor v.s kolayca analiz edilebilir. Tabii sadece bunların bilinmesi yetmez, çok müzik türü dinlemek ve yukarıdaki genel konuları dikkate alıp dinlenen müzikler arasında karşılaştırma yaparak dinlemek gerekir. Bunun için de müziğe ve genel sounda odaklanılmalıdır.

En azından araştırmacı olmak gereklidir.

(Barış Göker Tarafından ''KURTALAN EKSPRES 14. Formasyon'' grubu adına yazılmıştır)

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.