ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1854
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Profesyonel Müzik Dinleyicisi Nasıl Olmalıdır? Sayı: 941 - 05.02.2010


Müzikal bir tartışmaya katılabilmek için en önemli konu profesyonel müzik dinleyicisi olmaktır yoksa yazılacak olan konular duygusal ya da fanatikçe tartışmalardan öteye gitmez. Bir müziği iyi analiz edebilmek için basit olarak şunlar gereklidir (burada 5-10 kişiden oluşan Pop-Rock çizgisindeki grup müziğini analiz edebilmek için bir genelleme yapacağız)

- Müziğe konsantre olunup dikkatli bir şekilde dinlenmelidir, müzik dinlenirken başka bir işle uğraşılmamalıdır. Eğer görüntülü olarak bir müzik dinleniyorsa ilk başta görüntüyü kapatıp sadece müziği dinlenmelidir.

- Eğer dinlenecek olan müzik şarkı sözleri içeriyorsa, şarkıcı ve şarkı sözlerine kulak tıkanarak ilk önce enstrümanlar dinlenmelidir sanki o parçada şarkıcı yokmuş, enstrümental bir müzikmiş gibi kabul edilerek dinlenmelidir. Profesyonel dinleyici olduktan sonra bu zaten kendiliğinden olacak bir şeydir.

- Enstrümanları ve seslerini tanımalı, bilinmiyorsa bile araştırılarak öğrenilmeli müzik içindeki enstrümanlar tek tek ayırt edilebilimeli, hangi enstrüman hangi melodiyi çalıyor ya da hangi ritmi atıyor tanımlanabilmelidir. Örneğin "parça içinde bas gitar şu melodiyi çalıyor, klavye şunu çalıyor, gitar şunu çalıyor" gibi ayırt edilebilmelidir.

- Dinlenen müziğin türü bilinmeli veya en azından hangi türe ya da hangi tarza yakın olduğu bilinmelidir. Bu da Popüler kültürden kurtulup medyatik olmayan çeşitli müzik türlerini de dinlemekle ve araştırmakla öğrenilebilir. Müzik grubunun geçmişi de araştırılmalıdır. Bundan 30–40 yıl önce yaptıkları müzikler varsa onlar da dinlenmelidir. Geçmişten günümüze o gruba hangi isimler dâhil oldu, grupta kimler hangi enstrümanı çaldı? Grubun geçmişteki sounduyla günümüzdeki soundu nasıl? tüm bu konular araştırılmalıdır. O türü icra eden diğer müzik grupları hakkında da (özellikle o türe yakın olan yabancı gruplar dinlenmeli) araştırma yapılmalı ve o gruplar da dikkatli şekilde dinlenmelidir.

- Bir müzikteki Solo ve Ritm kavramları ne demektir? Bu kavramlar bilinmelidir. Bir müzikteki solo atan enstrümanlar ve ritm atan enstrümanların sesleri ayırt edilebilmelidir.

- Her müziğin kendi tavrı vardır. Bu tavır iyi anlaşılmalıdır. Bu biraz müziğin türü ile ilgili biraz da müzik grubundaki elemanların enstrümanları çalış şekilleri ve ortaya çıkan genel müzik sounduyla ilgilidir. Örneğin, Barış Manço Kurtalan Ekspres'in belirli bir döneminde müziklerinde kendilerine ait Progressive çizgide bir grup müziği tavrı söz konusudur. Bu Progressive tavır 1983 sonrası giderek kaybolmuştur, 1985 sonrası ise bitmiştir diyebiliriz.

Bu kurallar bir müziği analiz ederken bilinmesi gereken başlangıç konularıdır veya bir müzik grubunu tartışabilmek için bilinmesi gereken genel konulardır diyebiliriz. Birde profesyonel dinleyici olmak için ileri seviyede araştırılması gerekenler vardır. Onlar daha teknik konulardır.

Örneğin:

- Enstrümanların markaları. Örneğin hangi Synthesizerdan hangi ses çıkıyor ?
Hangi klavyeci hangi Synthesizer'ı kullanmıştı? Hangi klavyeden nasıl sound çıkıyordu? Belli dönemlerde ekol olmuş klavye çeşitleri: Analog Synthesizer çeşitleri (Moog, Arp, EMS v.b), Hammond Org ve diğer Org markaları, Fender Rhodes Elektro Piyano, Dijital Synthesizerlar ve tınıları

- Enstrümanların teknikleri, enstrümanistin tuşesi, enstrümanlarda kullanılan efektler. Örneğin Bas Gitarda Slap tekniği nedir? Slap çalan bir basçının soundu nasıldır? Caz Davulcusu ne tür baget kullanır? Gitarda Distorsion, Power Chord, Clean Ton ne demektir? Hammond Org'ta Leslie ne demektir nasıl bir efekttir kimler nasıl kullanırdı? v.s

Bütün bunların bilinmesinden sonra hangi enstrümanistte hangi müzik tavrı var? Kim iyi şarkı söylüyor v.s kolayca analiz edilebilir. Tabii sadece bunların bilinmesi yetmez, çok müzik türü dinlemek ve yukarıdaki genel konuları dikkate alıp dinlenen müzikler arasında karşılaştırma yaparak dinlemek gerekir. Bunun için de müziğe ve genel sounda odaklanılmalıdır.

En azından araştırmacı olmak gereklidir.

(Barış Göker Tarafından ''KURTALAN EKSPRES 14. Formasyon'' grubu adına yazılmıştır)

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.