ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Nostaljinin Kraliçesi Olur mu?Sayı: 936 - 29.01.2010


Özel televizyonların açılmasıyla birlikte, ülkede doğan "ünlü açığını" doldurmak, plak şirketlerine ve menajerlere düştü. Rivayet midir, gerçek mi bilinmez, ilk özel televizyon kanalının açıldığı 90'lı yılların başlarında, müzik şirketlerinin "avcıları" İstanbul'un varoşlarında güzel sesli insanlar ararlarmış...

İşte tam da bu dönemlerde, hani güzel sesli kadın açığı da varken, birden bir kadın çıktı televizyonlara. Adı Muazzez Ersoy'du. Sesi güzeldi, ama dönemin modasına pek de uymayan bir şekilde "orta yaşlıydı", oysa o zamanlar sadece "genç ve güzel" kadınlara yer vardı "alemlerde".

İlk olarak ismiyle kazındı hafızalarımıza. Türk sanat Müziği denince akla gelen isimlerden olan Muazzez Abacı ve Bülent Ersoy'un isimlerinden kendine yeni bir isim türetmişti. Asıl ismi "Yıldız Levent" ise çoktan tarihe karışmıştı.

Ünlü Fabrikası Kasımpaşa

İstanbul'un fakir mahallelerinden çıkan diğer örnekler gibi, Yıldız Levent de Kasımpaşa'da doğdu, uzun yıllar da doğduğu mahallede yaşadı. 1970'lerin ilk yıllarında, henüz 20'lerinin başlarındayken, yaptığı ilk evlilik, ayrılıkla sonuçlandı. Evliliğinden geriye Ender adlı oğlu kalmıştı.

Kasımpaşa'da düğünlerde başlayan şarkıcılık yaşamı, Aksaray sahilindeki gazinolarda devam etti. 80'li yıllara gelindiğinde, belki medya için değil ama, âlemleri tanıyanlar için "ünlü bir isim"di. Kasımpaşa yine "bağrından" bir ses çıkartmış, müzik "piyasasına" armağan etmişti.

Müzik okullarına gitmedi, gidecek parası yoktu. Ama şarkı söylediği gazinoların vasıtasıyla ünlü hocalardan ders almaya başladı. TRT'nin açtığı ses sanatçısı sınavlarına girdi, ancak kazanamadı. Kendisi bu olayı yıllar sonra "beni kamçılayan da o sınavı kazanamamak oldu zaten" diye anlattı.

Özel televizyonlar mucizesi

Gittikçe "özgürleştiğimiz" 80'li yılların sonunda artık, Muazzez Ersoy olan Yıldız Levent de bir kaset sahibiydi. Ama kaseti beklediği ilgiyi toplamadı, taa ki özel televizyonlar hayatımıza girene kadar. Muazzez Ersoy artık adıyla, sesiyle, görüntüsüyle, ünlü bir kadındı.

Aynı dönemde tanınan diğer kadın meslektaşlarına göre, son derece mütevazı ve dedikodusuz bir hayat sürüyordu. Herkesin ortak fikri, "kadın sadece işini yapıyor, sesiyle tanınıyor"du.

Özel televizyonlardan sonra, hızla yükselmeye başladı. artık kasetleri çok satıyor, konser biletleri günler öncesinden tükeniyordu. Müzik piyasasının "çakalları", Ersoy'un yeni bir kaset için çalışmaya başladığı günlerde ona bir "Nostalji" önerisiyle gittiler. Zaten ne olduysa ondan sonra oldu...

Nostalji Fırtınası

Ersoy'un kaset için çalışmaya başladığı günlerde, basına sadece "özel bir proje hazırlanıyor" haberleri uçuruldu. Herkes merakla beklerken, bir sabah kentlerin meydanlarında Ersoy'un afişleriyle dolu billboardlar gördük.

Yeni kasetin adı "Nostalji 1"di, ardından geleceklerin habercisi gibiydi. Eski Türk sanat müziği eserlerini seslendirmişti. Sonradan anlaşıldı ki, çok da iyi yapmıştı.

Nostalji kasetinin çıktığı günler, hepimizin geçmişi "özlemle anmaya" başladığımız günlerdi. Piyasa "özlemi" iyi değerlendirdi. Bizi birden, yıllar öncesinden kalma şarkılarla baş başa bıraktı. Artık bir milyondan fazla insanın evinde, arabasında Ersoy'un kasetleri dinleniyordu. Ersoy ise "aleme" ilk girdiği günden beri sürdürdüğü "hanımefendi" tavrını koruyordu.

Zaten herhangi bir müzik mağazasından şarkıların yaratıcıları tarafından seslendirilen kasetler varken, Ersoy'un bu kadar ilgi görmesi ilginçti. İnsanlar yıllardır istedikleri anda ulaşabilecekleri halde, ulaşmadıkları bu şarkıları bir anda "promosyon mucizesi" ile tekrar keşfettiler.

Muazzez Ersoy o kadar hızlı ünlü oldu ki, piyasaya girmesinde 10.yılını bile doldurmadan "Devlet Sanatçılığı" unvanı vardı. Dönemin cumhurbaşkanı Devlet Sanatçıları listesini yayınladığında biraz tuhaf karşılandı durum tabii ki. Üstelik devlet sanatçılığı unvanı da aslında olmayan bir isme, "Muazzez Ersoy"a verilmişti.

Yıllar geçti, ortalık peş peşe Nostalji kasetleriyle doldu. Önce ikili kasetler çıktı, sonra üçlü. Nostalji salgının sona erdiğinin kanıtı da üçlü kasetler oldu zaten, tek kaset fiyatına satılmasına rağmen kaset piyasasında normal sayılan rakamlara ulaşamadı.

Evlilik Promosyonu

Tam da kaseti satmadığı dönemlerde, hiç alışık olmadığımız şekilde özel hayatı ile gündeme geldi magazin ismiyle "Nostalji Kraliçesi".

Uzun yıllardır piyasada mankenlik ve oyunculuk yapan İsmet Özhan'la gizlice (gizli evlilikte kamera nasıl olur???) evlendi. Ana haber bültenlerinden gazete manşetlerine kadar her yer evlilik haberi ile doluydu. Kaset satışlarını etkiledi mi bilinmez ama, Ersoy'un ekstralarını etkilediği ortada.

Beklenmedik evlilik haberi nedense herkesi şaşırttı, mutlu etti. Meğer yıllardır Muazzez Ersoy'un evliliğini dert etmişiz kendimize. Evlilik haberi ile mutlu olduk, devamını da öğrenmek istedik. Malum, piyasanın gereği her şeyi bilmemiz gerekiyordu. O bizden biriydi, evliliğini de takip etmeliydik.

Sürpriz evliliğin reklam olduğunu iddia edenler için "iyi haber" 2001 yılının Eylül ayında geldi. Ersoy "yıldırım aşkıyla" evlendiği kocasından tek celsede boşandı. İddialar ortalıkta dolanmaya başladı, hanımefendiliği ile bilinen Ersoy, eşi Özhan'ın "küfürlü konuşmalarına ve ailesi hakkında kötü konuşmasına katlanamadığı için boşanmak istiyordu.

Boşanma gerçekleşti, Muazzez Ersoy yine tüm "hanımefendiliği ile" eski ilişkisi ve eşi hakkında tek bir kelime söylemedi. Boşanmadan sonra uzun süre de ortalıkta dolaşmadı.

Ersoy, 14 Şubat'ta piyasaya çıkacak yeni albümü için promosyon çalışmalarına başladı. Gazetelerde yer alan haberlere göre bu kez tamamı yeni şarkılardan oluşan bir kaset hazırlamıştı. Kendisi ile yapılan bir röportajda da yeni şarkılarla insanlara kendini kanıtlayacağını söylüyordu. Tam yeni bir Ersoy fırtınası yaratılırken, beklenmedik bir şey oldu. Çok hit alan bir internet sitesinde Ersoy'un özel yaşamında yaptıkları ile ilgili bazı yazılar yayınlandı. İddialara göre, Ersoy yanında çalışan insanlardan oğluna kadar herkese çok kötü davranıyor, ağza alınmaz hakaretler ediyordu.

İnternette birbiri ardına iddialar dolaşırken, Muazzez Ersoy ortaya çıktı. İddiaların tamamen yalan olduğunu, kendisini çekemeyenlerin bunları yazdığını söyledi. Ama işin ilginç tarafı, tam da kasetinin çıkmasına birkaç hafta kala popüler olmayı başardı.

"Reklamın iyisi, kötüsü olmaz"ın en iyi kanıtlarından Muazzez Ersoy. İnsan isterse, kendisi ile ilgili iyi ya da kötü, her şeyi reklam için kullanabilirmiş demek ki...

Meraklısına Not: Muazzez Ersoy, "Artık Nostaljiler iş yapmıyor" cümlesini kuramadığından olsa gerek, "her şeyi yapabileceğimi kanıtlayacağım" cümlesi ile yeni kasetini çıkartmak üzere. İnternet sitelerinde "Nostalji Kraliçesi" hakkında iddialar gittikçe büyüyor. Bazı siteler, iddiaları okuduktan sonra fikirler hakkında anketler düzenliyor.

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.